Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:13 24.06.24 
Клубове / Техника / Мобилни комуникации / IP-телефония Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: Първи стъпки [re: Alex]
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано15.09.04 02:45  



Ще опитам да помогна доколкото мога....

Първо, има два типа gateways (аналогови)- с FXS портове, и FXO портове.
Заб: По-надолу примерите и описанията, които ще дам ще са валидни за gateways марка Micronet (абсолютно еднакви с WellTech), като относително най-евтини и достъпни у нас (поправете ме ако съм в грешка)

Към FXS можеш да включиш телефон или да закачиш порта към "външен" вход/порт на централа, т.е. пасивни устройства- FXS GW е активната част, той генерира напрежения и сигнали.

FXО- можеш да го свържеш към "вътрешен", активен порт на централата, или директно да му подведеш телефонната линия от БТК. В случая той е пасивното устройство (все едно е телефон).

И двата типа имат 2 режима на работа- Gateway и Terminal.
Когато работи като терминал, всеки порт има индивидуален номер (може да бъде избиран селективно). Ако например имаш 4 портов FXS, в терминален режим, можеш да свържеш до 4 телефона, и всеки от тях да бъде избиран със съответния номер.
Когато работят в режим Gateway, номер има самото устройство, а не по отделно портовете му. Т.е, ако ти избереш номера на GW, ще "вдигне" първия свободен порт, при второ позвъняване следващия и т.н. Този режим е удачен ако например FXS GW свържеш към портовете за "входящи" линии на централата. Ако има закачени обикновени телефони те ще се редуват да звънят, зависи на кой му е дошъл реда.
/в момента нямам под ръка FXO GW и не искам да пиша по спомени, там е малко по различно, но принципно е същото/.

IP телефона (хардуерно устройство) си е .... IP телефон. Един вид комбинация между обикновен телефон и еднопортов FXS, с един номер, който може да му бъде присвоен.

Софтуерните телефони (MyPhone, OpenPhone, Windows NetMeeting и мн. други) използват компютъра като кодек и аудио оборудване. Първите два от изброените са Open Source, последния го имаш като компонент в MS Windows 2000/XP (Start->Run->conf->OK за да не го търсиш по менюта или фолдери от къде се стартира). Аз лично ползвам Windows версията на MyPhone (за download

). Не е много user friendly като интерфейс, но е елементарен и не изисква кой знае какви настройки, върви си с една торба кодеци и най-важното работи. Има му и source code, ако имаш интерес в програмирането или разучаването му. Имах проблеми с подкарването на OpenPhone, и за това бързо бързо го "уволних".
Windows NetMeeting е най-избаран като потребителски интерфейс, НО набора му от кодеци е не особено съвместим с поддържаните от GW. Все още не съм намерил G.729/G.729a реализация на кодек за NetMeeting.
Всъщност и GW поддържат част от наличните кодеци в NetMeeting, но ако едно устройство/SW IP Phone не е конфигурирано правилно, става все едно да се опитват да си говорят китаец и французин, без да знаят нищо повече освен родния си език.

Най-чистия вариант е всичко да „говори” чрез G.729/G.729a, той се ползва масово, вкл. и от голяма част от VoIP операторите.

Да се върнем отново на FXS/FXO GW. Освен двата режима (Gateway & Terminal) те могат да бъдат включени в схема с участие на Gatekeeper, или в peer-to-peer mode.
Gatekeeper е нещо като ...хм... DNS за регистрираните, наличните за избиране номера, нещо като централа (по-точно мозъка и).... Когато GWs са в такава схема, те регистрират зададените им номера (било на всеки порт при Terminal mode, или „общия” си номер при Gateway mode) в Gatekeepr. Това го правят и всички софтуерни IP телефони или хардуерните IP телефони. И когато някой от тях трябва да осъществи връзка с друг, се пуска „запитване” към Gatekeeper-a за търсения номер (абонат), който ако го има регистриран връща съответното на търсещия, и подава през IP средата сигнали към търсения. Ако търсения е например номер, асоцииран към FXS порт, съответния gateway приема заявката и подава повиквателно напрежение към телефона или устройството вързано на този порт, което започва да ...звъни.
Самия Gatekeeper може да бъде софтуер, работещ на компютъра, или хардуерно устройство. Последните не са от евтините....

Доста актуален е GNU Gatekeeper (), има го във вариант за Линукс и Windows. Работи много добре и е доста гъвкав по отношение на конфигурирането. Ползвам го под Windows, и като за open source продукт е чудесен! GK като елемент от VoIP решението, може също да рутира разговорите, да се конфигурират правила в него, префикси, да води статистика, логове, билинг ......умишлено няма да навлизам в подробности за него, защото темата е доста обширна, а си има и документация, форуми и колкото ти душа иска инфо по нета.

При peer-to-peer mode, в самите GW се дефинират ограничен набор от правила за да могат те да си „говорят” или да „говорят” с други VoIP клиенти.

За исканото от теб решение аз си представям нещо такова:
Компютър (с Линукс или Windows), с пуснат софтуерен Gatekeeper (например цитирания по-горе), с IP address 192.168.1.1.
На същата машина можеш да пуснеш и някой от изброените софтуерни IP Phones. Той (или те ако и на други компове в същия сегмент (192.168.1.х) ги пуснеш) се конфигурират да използват Gatekeeper-a на адрес 192.168.1.1, като всеки се регистрира с alias или номер (41, 42, 43....), по който ще ги избираш после.
Заб 2. GNU GK стартиран с най-базовата си конфигурация (3 реда конфигурационен файл), всичко по default, е напълно достатъчно като начало!
Настройваш FXS GW с IP address, net mask и default gateway като хост от същия сегмент (192.168.1.х)- например 192.168.1.2 /255.255.255.0 / 192.168.1.1. Set-ваш го да използва gatekeeper-a на адрес 192.168.1.1; включи го в TERMINAL mode. Задаваш prefix (номер) на всеки от портовете, напр. 21, 22, 23 и т.н. зависи колко портов е. Към тези портове можеш да включиш обикновени телефонни апарати с тонално набиране.
Micronet/WellTech имаха нужда при всяка промяна на каквото и да било от настройките да reboot-ваш (преди това commit) устройството за да влязат „в сила” промените.

По аналогичен начин настройваш и FXO GW (IP address 192.168.1.3 примерно). В неговите портове включваш линия/и от БТК или от централа (от страната на „вътрешните” абонатски линии!!!). Той се конфигурира да работи в Gateway режим (май от Terminal mode в тоя случай няма нужда), и му се задава да се регне в GK 192.168.1.1 с номер 30 примерно.

Ако всичко е конфигурирано правилно, сега ще можеш да извършиш всякакви по посока разговори.
Например, от софтуерния телефон ако избереш 21 (по примера, номер на порт от FXS GW), ще звънне телефонния апарат закачен към 1 порт на FXS.-a.
Ако от телефона към порт 1 на FXS-a избереш 22, ще звънне втория телефон към същото устройство. Ако избереш 41 трябва да „звънне” софтуерния телефон на съответния компютър.
За да се обадиш на „градска” линия от закачените към FXO, трябва да избереш 30. FXO ще заеме първата свободна линия и ще ти пусне second dial tone, и вече можеш да избираш каквото си желаеш.

Обратно, ако се обадиш на БТК тел. номер на линията закачена към FXO, GW ще „вдигне” и ще ти пусне dial tone, след което ще можеш да избереш който искаш от VoIP портове/софт. телефони (например при избиране на 22 ще звънне апарата от 2 порт на FXS ).


Това е в общи линии. Дано да съм ти бил полезен с този дъъъъъъъълъг постинг. Далече съм от мисълта, че съм изчерпал темата, но стана доста късно, а и предполагам и други ще се включат да ме коригират/допълнят.

Аре със здраве

Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Първи стъпки Alex   10.09.04 19:59
. * Re: Първи стъпки Oлer Ивaнoв®   15.09.04 02:45
. * Re: Първи стъпки Pif $   29.09.04 15:20
. * Re: Първи стъпки blackw   08.10.04 19:33
. * Re: Първи стъпки Oлer Ивaнoв®   09.10.04 01:42
. * Re: Първи стъпки Alex   11.10.04 09:36
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.