Личния ми съвет е да не използваш нито единия, нито другия, но понякога има ситуации, в които е просто необходимо да ги използваш!
<FRAME> разделя прозореца на две части, като във всяка от частите се поставя отделна страница. Например клюбчето на дира е ръзделено първо хоризонтално на две (отгоре има ново разделяне, а отдолу е заредена лентата с DIR.BG| КЛЮЧ | НОВИНИ | ПОЩА+ | HOST | ЛАФЧЕ | КЛУБОВЕ | ОБЯВИ | ИГРИ | МУЗИКА | КЛЮКИ | ХУМОР | КАРТИЧКИ | ОКАЗИОН. След това горното е разделено на две по вертикала, отляво е заредено менюто, а отдясно е заредено ново разделяне. След това отдясно е разделено отново на две, като отгоре се зарежда Петък, 27.II.2004 (то днес де, в другите дни- друго), а отдолу се зарежда самото клубче. Както става ясно, това разделяне на страниците в случая с примера с дира е на 4 страници. Всъщност разделянето не се прави задължително на 2, може да е на 3, 4, и повече- колкото е необходимо и колкото пъти е необходимо. За да се направи това разделяне се използват още и таговете <FRAMESET>, в които се поставят <FRAME> таговете. Принципът е, че освен четирите страници, които виждаш в дира, има е идна пета (могат да са и повече от една), която съдържа кода на frameset-а... Това е основната разлика в сравнение с iframe- frameset страницата ти не съдържа визуални компоненти, а само настройката за разделяне на екрана на браузъра. Всъщност и това не е много правилно, защото пък има и таг <NOFRAME> в който се загражда видима част, която ще се изобрази, ако браузъра не поддържа FRAMES, но това днес е малко вероятно да се случи.
<iframe> поставя посредата на една съществуваща сраница с визуални елементи в нея "дупка" в която се зарежда друга страница. В случая обаче нямаме frameset- втората страница се показва като част от основната. Основен проблем при iframe е, че се поддържа от по-малко браузъри, в сравнение с обикновения frame, затова не се препоръчва да се използва. Друг важен момент е, че ако frame се опъва от единия край на прозореца до другия, то iframe има зададени конкретни размери, които трябва да заеме. Много от браузърите интерпретират тези размери по различен начин и резултатите не винаги са задоволителни.
Основна причина да се използват frames е, за да не се зареждат по няколко пъти части от страницата, които се повтарят. Въпреки това аз попринцип съм противник на frames, защото има и други начини да се избегне зареждането на повтарящи се части от страницата. Основен довод в полза на теорията ми е, че ако шапката на една страница се постави във frame отгоре, то тя ще заема място на екрана в прозореца на браузъра постоянно и това ограничава мастото за съдържателната част на страницата, която според мен е по-важната част от една страница. Затова моето лично мнение е, че frames се използва само когато е крайно наложително! Например имам административна система, при която отляво се зарежда дърво на директориите на сървъра, което съдържа близо 6000 елемента. Едно на ръка, че това представлява солидно количество код и би било глупаво при всяка операция в дасната част да го презареждам, а второ, че дървото е на javascript и изчертаването на 6000 елемента просто си отнема 2 минути на компютър с 2.4 Ghz и 512 DDR при най-добрия javascript, който намерих. А при други може да отнеме до 10 минути на същата машина. Какво остава за компютър с 300Mhz и 128 Ram! Очевидно не е практично всеки път да презареждам тази информация!
Има и security purposes относно frames- например ако страниците в два frames са заредени от различни домейни, може да не се разрешава едната да има достъп до другата и обратното!
Ми това е, ако още нещо те интересува- питай!
БАба...
Ама баба не е жена, вие не знаете ли?
|