Русия обвини Грузия в геноцид
23 декември 2008 / News.dir.bg
Руското разследване на войната между Русия и Грузия през август доказва, че Грузия е организирала в сепаратистка Южна Осетия геноцид срещу осетинския народ.
Това заяви днес Александър Бастрикин, председател на Следствения комитет към прокуратурата на Русия, предаде Франс прес, циирано от БТА.
Грузинските военни предварително са планирали своята акция срещу Южна Осетия, разчитайки да останат безнаказани. Руското разследване по случая установи, че грузинската страна е използвала оръжия, забранени с международни конвенции, не само срещу мирни жители, а срещу осетинците като единна национална група, съобщи Бастрикин, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Станахме свидетели на геноцид", заключи той. Били са убити 162-ма цивилни южноосетинци, а не около 500, както твърдят властите в Южна Осетия, уточнил обаче Бастрикин според АФП. В конфликта загинали и 48 войници от руския контингент за поддържане на мира в провинцията. През септември главният военен прокурор на Русия Сергей Фридински обяви, че убитите руски войници са 71, а ранените - 340, припомня агенцията.
По време на грузинската агресия са унищожени 655 жилищни сгради, повредени са над 2000 постройки и помещения. Грузинското командване е правило опити да ликвидира мирни жители и мирни обекти, включително училища и болници, добави шефът на руското следствие, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Грузинските формирования, участвали в нападението срещу Южна Осетия, са наброявали около 17 000 души, сред които 2000 резервисти. Грузинските военни са използвали 100 танка, 30 системи за залпов огън "Град" и 9 самолета Су-27, посочи руският представител. Установено е, че Грузия е употребила модерна техника, получена от "приятелски държави", допълни Бастрикин.
Според него има случаи, в които грузински военни са се гаврили с телата на руски войници, посочва ИТАР-ТАСС. Москва твърди, че в грузинската война са се сражавали и наемници от САЩ, Украйна, Чехия и Турция, предаде Ройтерс. Срокът за следствени действия по делото за грузинското нападение срещу Южна Осетия е удължен до април 2009 г. Материалите ще бъдат предадени в руското външно министерство, за да бъдат използвани впоследствие при международно съдебно разследване, каза Бастрикин.
Той не изключи възможността да бъде създаден специален международен орган, който да разгледа тези престъпления, посочва ИТАР-ТАСС. Същевременно шефът на следствието отбеляза, че ако виновниците се озоват на руска територия, "можем да ги арестуваме, да им повдигнем обвинения и да потърсим от тях съдебна отговорност" независимо от заеманите постове.
Руското следствие не се влияе от политиката в хода на разследването, отбеляза Бастрикин. "Всичко, което ще представим пред международната общественост, ще отговаря на истината", подчерта той.
|