Как да пишем политически графити?! - взимай спрея и да почваме!
Като начало е добре да направим най-просто разграничение между лозунги, стенописи и подписи. И трите са вид графити, всеки от които се прави със спрей и коства немалко нерви на този, който има за цел да сложи графита си на публично място.
Подписите, които могат да бъдат изключително шарени и с много прецизиран дизайн (въпреки че не е необходимо), обикновено съдържат името на създателя си, негов псевдоним или група трудно дешифрируеми “букви”. Стенописите, които могат и да не съдържат обединяващи ги подписи, наблягат по-скоро на визуалния ефект. Те са най-често многоцветни и изпълнени от опитните ръце на истински художник. Лозунгите не включват лична информация. Те са лесно четими, обикновени и понякога дори доста недодялано направени.
За нашите цели, нека да уточним: макар че и стенописите и подписите могат да имат политическа насоченост, когато говорим за политически графити става въпрос за лозунги. За разлика от стенописите и подписите, лозунгите не изискват специални художнически умения. Разбира се, да се научите да изписвате лозунги можете и от един най-обикновен “Help”, докато що се отнася до стенописи и подписи това е невъзможно. Ако можете да се справите с четливото изписване на собственото си име – няма да срещнете трудности при съставянето на професионален политически графит.
За да се справите наистина добре с изписването на лозунги най-вероятно ще имате нужда от няколко полезни съвета:
1. Добра сентенция!
Дългите изречения също могат да бъдат много ефектни, но като че ли е по-логично да се опитате да преработите текста така, че да съставите лозунга от едно единствено изречение, фраза или дума. Имайки предвид ограниченията във времето и пространството, с което разполагате 5-6 думи е лимитът за един добър лозунг. В противен случай той би бил твърде дълъг за прочитане и запомняне, а какво остава за разпространението му. Що се отнася до съдържанието, то трябва да засяга самата същност на проблема, да бъде кратко, ясно, да изразява личната ви позиция и същевременно да е достатъчно дълбоко и впечатляващо. Не повтаряйте думите. Кажете го направо. Например: ”Стига вече полицейски терор”. Но не използвайте винаги декларативна форма колкото и естествено да ви идва отвътре. Обърнете внимание на следните примери за по-различно перифразиране: “Сътрудничеството с NYC разрушава обществените градини!”, “Можем ли да управляваме сами себе си?”
2. Местоположение!
Докато стенописите и подписите, поради естетическата им стойност, стоят добре навсякъде, лозунгите могат да бъдат не на място или дори по-лошо – неуместни. Когато минаващият чете надписа той трябва да получи представа какво точно е имал предвид автора и защо именно този лозунг е тук. Очевидно самата идея ще подскаже къде да бъде изложена или поне ще стесни кръга от възможности. Ако, например сте решили, че ще се противопоставите на това, което мексиканската полиция и армия правят в Чиапас и сте избрали лозунг от рода на “Viva Zapatista!”, то подходящо място би било мексиканското посолоство, департамента на САЩ, банка или бизнес организация с големи инвестиции в Мексико. Мястото и идеята на лозунга трябва да си пасват. Не се притеснявайте – поне някои от прочелите вашето послание ще схванат идеята му, поради единството на текста и неговото местоположение).
И все пак не се обезкуражавайте и не се чудете дали сте избрали правилната комбинация от място и смисъл. Повечето пъти нещата идват от самосебе си и комбинацията е както ефективна, така и доста приятна. Когато избирате определен район или сграда не бива да се чувствате по никакъв начин ограничени или смутени. Когато имате предварително набелязан обект нещата са значително по-лесни, а и рискът да бъдете забелязани или арестувани е много по-малък.
Какъвто и избор да направите относно мястото и идеята, бъдете МНОГО ПРЕДПАЗЛИВИ за ченгета, охранители, доносници и наблюдателни камери. За да избегнете всичко това, вземете под внимание следващите съвети за подходящо облекло (№4), наблюдателни постове (№5) и подходящ транспорт (№7).
3. Необходими инструменти!
Вземете със себе си няколко флакона спрей (пръскалките често се развалят и много лесно се чупят). ПИШЕТЕ С ПЕЧТНИ БУКВИ! Ако имате време и желание можете да си изработите шаблон от картон, като изрежете надписа. Когато поставите шаблона си върху земята или стената на сграда и отгоре пръскате със спрея на повърхността ще се отбележат изрязаните от вас букви. Използвайки подобен картонен образец четливостта на лозунга ви е гарантирана без значение дали сте се тресли от смях или треперили от страх докато сте изписвали буквите! Главният недостатък, обаче, е, че боята от спрея бързо се пропива в картона, той става лепкав и изцапването е гарантирано. По този начин се превръщате в ходещо съдебно доказателство, че точно вие сте извършили това деяние, тъй като полицията може да сравни боята по дрехите ви с тази по стената. Ето защо е добре да си купите хирургически ръкавици и когато сте готови да ги изхвърлите. Същото се отнася и за картонения шаблон. Изхвърлете го щом приключите. Не искате да бъдете заловен с него в ръка докато се опитвате да избягате, нали?
4. Облекло!
Не е желателно да носите нови или привличащи вниманието дрехи. Най-добре е да се облечете в черно, защото в случай, че бъдете забелязани или фотографирани ще е по-трудно да бъдете разпознати. Трябва да носите нещо, което да покрива цялата глава. Можете и да сложите кърпа. Слънчевите очила също са добра идея, но през нощта бихте изглеждали прекалено подозрително.
5. Защитни мерки! Не е задължително да вземате специални предпазни мерки. Много хора са се справяли с изписването на лозунги и съвсем сами. Всичко зависи от района, в който искате да “нанесете удара”. Ако мястото е охранявано или прекалено оживено е добре да помислите за предпазни мерки, да измислите някакъв вид прикрити знаци или жестове. В никакъв случай не се провиквайте “Ей! Ченгетата!” или “Зарежи, (името ви)! Давай да бягаме!”. Най-удачният вариант е ако имате пари да се снабдите с уоки-токи. Но не забравяйте предварително да го изпробвате.
6. Фотоапарат! Ако наистина сте поставили подходящия лозунг на правилното място и в точното време, не се съмнявайте, че резултатите ще дойдат бързо. Трябва да знаете, обаче, че ще последва незабавното изтриване на всичко, което сте направили (не и в България J). Днес никой не зачита изкуството! За това, направете снимка на лозунга си ВЕДНАГА ЩОМ ТОЙ Е ГОТОВ. Тези снимки ще могат да послужат като пропаганда за вашата “кауза”, ако това е правилната дума. Също така, можете да използвате снимките (след като лозунга ви е бил изтрит ) за плакати, изложби и уеб страници.
7. Начини на придвижване! Отново начините на придвижване, които ще използвате, зависят изключително от това къде ще се намира графита. Можете да използвате кола, скейтборд или колело. Важното е да можете да се придвижвате спокойно с няколко спрея, картонения модел и фотоапарат. Не бива да поемате риска да бъдете хванати точно сега, когато цялата работа е свършена!
съпротивА
|