| 
	
 | 
	
          
            
              
                | Тема | 
                   Re: Рецепти за машина - Рамазан пидеси [re: Sapiens] | 
                 |  
| Автор | 
ket1234 (много добър чов) | 
 |  
| Публикувано | 25.03.11 22:08 | 
 
 |  
 
 |  
        | 
         
        
  
        
				Сърчечни брагодарности за потупването по рамото.
 Жалкото е, че свършиха тиквите, че и тиквен медал да получа
 Продължавам с рецептите, които за съжаление само се месят в машината и след това се налага и човешка намеса /всъщност не го ли пипнеш тестото си далеч от удоволствието - то си е почти оргазъм/
 
 Рамазан пидеси - това е турски хляб, който се приготвя по време на Рамазана както се вижда по името му. Това не е онова пиде като лодчица и страшно вкусно напълнено с агнешка омагьосана каймичка. 
 Рецептата ми е от една колежка туркиня и е перфектна - наистина си заслужава да се опита. 
 450 мл. хладко мляко
 1 с.л. сол
 1 с.л. захар
 2 с.л. зехтин
 1 белтък /жълтъкът е за намазване и затова не изхвърляме белтъка/
 640 гр брашно
 1 пак. мая суха /ако е жива се съобразявате за колко кг. брашно ви е кубчето/
 Това нещо в машината на програма месене с втасване.
 
 Сега идва най-интересната част от оформянето на Рамазан Пидеси-то, ако искате да е автентично, естествено. Така го видях там и Епи после ми разказа как се прави и даде рецептата, де!
 От това тесто излизат две пиде-та в тава с фи 28-30 см. Аз ползвам тавите за пица.
 Разтегляте - в никакъв случай не ползвайте точилка - в намаслена тава.
 Със свит пръст оформяте кръг 1 см от стената на тавата. Работите с външната част на палеца свит на юмрук. След оформянето на кръга правите цялото пиде на малки квадратчета с около 5 см страна пак с въпросната конфигурация на ръката си  без да закачате вътрешната окръжност оформена върху тестото. 
 Демек - една външна окръжност на питката, една вътрешна окръжност на 1 см. от външната и вътрешността направена на квадратчета.
 Намазваме с жълтъка разбит с 2 с.л. пр. мляко и поръсваме с черен сусам. Такива са изискванията на Рамазана - аз лично го поръсвам с най-обикновен бял сусам.
 Докато направите второто пиде, първото вече е втасало втори път, а докато се пече първото, второто става готово за печене. 
 Печем на вентилатор в предварително загрята фурна на 235 гр. за 12-13 мин.
 По рецепта са 10 мин, но на нас ни харесва мноооого леко хрупкава.
 
 Стана доста дълго, но не мога да го покажа нагледно как се получава, та както казват англоговорящите - съжалявам....
 
 <P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от ket1234 на 25.03.11 22:15.</EM></FONT></P>Редактирано от ket1234 на 25.03.11 22:35. 
        
        
  
          |  | 
 |    |   
 
 |  
 |   
 |