|
А защо ти е "солен шоколад"?
Навремето инките или маите, които за пръв път са открили какаовите зърна, са пиели царската напитка "чок-о-латл" абсолютно неподсладена, като супа.
В древните времена захарта не е била позната (и слава богу). Имало е сладки растения, като захарната тръстика, или най-сладкото нещо по тези времена - пчелният мед. Но универсалната сладост на рафинираната захар не е била позната.
Та на темата "Какао, но без захар и масло", т.е., "солен шоколад".
Можеш да си направиш нещо подобно, ако използваш най-безвредни и здравословни съставки.
С уговорката, че такива изобщо не съществуват...
Можеш да си направиш, обаче, нещо, което е твърде близо до това...
Но няма как да ти обясня, без да споменавам търговски марки и без да рискувам да ме бият за това.
Ще се опитам, все пак, пък ако ме бият ти ще се застъпиш за мене...
Примерно: колкото е възможно по-чисто и качествено какао, мисля, че холандското е най-добро традиционно, синтетичен подсладител, който на вкус е съвсем близо до вкуса на захарта (аз ползвам такъв, започва на Хук и завършва на сол...), синтетичен емулгатор, който няма да можеш да намериш никъде, но пък можеш да употребиш нещо, в което се съдържа в колямо количество, примерно един крем, да го наречем "Олеле", на някакъв немски доктор, дето се разбива само с миксер, без варене, за 3 минути. Може да му добавиш мляко, но може и с вода. Към тази магическа смес можеш да добавиш известно количество растителна сметана, от типа "Хоп-тра-ла-ла"Ако е суха, можеш да не я разреждаш особено. Също така, можеш да използваш и сухо, напълно обезмаслено мляко, има такова. Него също можеш да го добавиш изобщо без да го разтваряш, както си е, сухо.
И от тези съставка (пропорции няма да ти давам, идеята ти е напълно достатъчна, познаваме се от години...) с пълен успех можеш да си направиш не солен, а напълно читав шоколад, по-скоро течен шоколад, при това може би и по-вкусен от купешкия.
Такива кремчета, без варене и само с бъркане с миксер за 5 мин. има и български, на доста по-ниска цена от "докторските".
Нядявам се да се въоръжиш с продукти и търпение и да се опиташ да затъмниш славата на швейцарските шоколади...
"Неназованите неща не променят смисъла си..."
|