Нормално е - 500 години сме понасяли турското "присъствие".
Но да не се отклоняваме - приеми, че "дрането на кожи" е образно, хиперболично изразяване.
Абсолютно съм съгласен за продължителните безсмислени разговори - признавам, че аз самият водя и такива, поради определени обстоятелства, сега няма да обяснявам защо. Но се замисли за структурата на тези рзговори - те са към номера от някаква група с безсмислено много включени (относително) безплатни минути. Те не представляват реални разходи и нямат почти никаква тежест във формирането на сметките.
Да се върнем на смислените разговори - много хора казват: моите контакти са само към Мтел (или само към Глобул). Е, съжалявам, но що за контакти са това, да са ограничени само в мрежата на един оператор. Само по себе си това е нелепо. Да не говорим, че наистина оказва някакво влияние върху избора с кого да контактувш по-често, особено при хората с по-ниски доходи. Да не говорим, че и при хората с по-високи доходи важи същото. Факт е, че няколко души от приятеския ми кръг имат доходи доста над хиляда лв., ако бъдем малко по-точни - и над 2000 лв, и над 4-5 хил дори. Но и те упорито ми звънят на служебния, мтелски, макар че съм им казвал, че приоритетен ми е личният. Тоест, не става дума за дребнави сметки и бедняшко мислене, а за едно рационално икономическо мислене.
Преди повече от две години ми се наложи трайно да се завърна в родното си градче. Тогава преживях малък културно-манталитетен шок - знаех, че има и такива културно-манталитетни слоеве, но само се бях докосвал до тях, не ги познавах (или ги бях забравил) от близо. Искам да кажа - когато живееш и се движиш в определена среда нямаш точна представа за характеристиките на другите такива. Забелязвам, че и ти страдаш от същото. Мисълта ми е, че хората с доходи под 1000 лв. са адски много. Например тук 500 лв. са си една направо прилична заплата!. А знаеш ли, че масово има заплати и по 300 лв.
А знаеш ли, че и в София масово има заплати под 1000 лв. И те не са само сред нископлатените чиновници. И обхващат една солидна част от населението. Просто нямаш досег до тези слоеве и оставаш с погрешна представа за общата картина.
Да не говорим за желанието на страдащия от хроничен недоимък да има нещо така по-яко, я телефонец, я колица, дето не му отговаря на стандарта, я някой друг разход, не съответсващ на доходите му...
Искам с всичко това да кажа, че наблюдението за голямото количество провеждани разговори само по-себе си не може да бъде основа за категорични изводи.
И да, абсолютно съм съгласен за ниските цени на разговорите "там", но и високите цени на посочените от теб неща. И пак с уговорката, че храни и напитки (в магазина), дрехи, горива, топлоенергия, предполагам също ток и вода са на съпоставими цени като тук. Като абсолютна стойност, не относителна. На фона на категорично по-високите доходи там. Пак казвам, масовите доходи в България са под 1000 лв.
И, телефонията (вече и мобилната) - ами не е лукс. А ежедневие. Това се определя от промяната в начина на живот, на комуникиране и т.н. Няма защо да я сравняваме с Ролекс. Ако държиш да вкараме Ролекса в разговра, можем да кажем, че Иридиум е ролекса на мобилната телефония.
------------------------
Слушай беззвучието...
|