Нищо толкова изненадващо - отдавна се знае че R1 произхожда от Азия, има древни хаплотипове на R1a сред племената в Индия и сред някои малки народности в Северен Китай, а R1b-M73 се асоциира с монголите. Да не говорим че сродната група R2 е типично азиатска, макар да е достигнала и до Европа в малки количества, както и всякакви други азиатски групи. Аутосомната прилика на европейците с америдите Клоьсов отдавна я обясни и не е никаква загадка. Просто това са общи маркери, носени от мъжете от парагрупа P (Q и R), като изглежда за това изследване са взели маркери, типични за R1a, за която се смята че е с по-сверен произход заедно с Q от R1b.
А че много от сегашните североизточни азиатци са що годе скорошни пришълци в рамките на от 1000 до 5000 примерно години се знае също отдавна. N1c е с произход Южен Китай и се предполага че мигрира на север и после в Европа някъде през бронза. За много сибирски народи също се знае че са мигрирали на север през исторически времена. За най древни сибирци се смятат тези, носители на голямо количество от хаплогрупите, типични за Америка - А, B, C, D - въпреки че и тези групи могат да бъдат наследени от завоеватели, сродяване или по друга причина.
Поради наличието в Скандинавия и на други места из Европа на странни Q1a, както и на древната възраст на европейските R1a смятам, че те може да са ако не палеолитни, то поне мезолитни, въпреки че може и да са били палеолитни и минали през бутилъчно гърло. Имало е няколко вълни на заселване през палеолита/мезолита и за сега не може да се каже кои какви са били, но имам няколко кандидата за ранни европейци:
1. За I никой май няма съмнение, в предвид доста древната възраст на европейските от над 20 000 години, както и на почти изключително европейското им разпространение. Вярно че се откри заветната парагрупа IJ в Голямото иранско изследване, както също там и I1*, което предполага територията на днешен Иран като родно място на I и J, което не пречи I да са навлезли в Европа още през Палеолита с Граветската култура.
2. Хаплогрупата Т продължава да е загадка. Имайки в предвид огромното й и почти равномерно разпространение, можем и нея да причислим към кандидатите.
3. Въпреки че за сега е открита сред неолитците, не бива да се изпуска възможността хаплогрупа G2 също да е в Европа от мезолита насам и тестваните култури да са на неолитизирани ловци-събирачи. Това ще се разбере чак като се тестват добре балканските неолитци и мезолитци.
|