Преглед на европейските R1a
==================================================================
Европейските R1a вече доста добре са изучени и класифицирани. Ето няколко сайта с карти за по-добра ориентация:
----------------------------------------------------------------------------------
"Стара европейска":
Познава се лесно по DYS392=13. Предполага се че всички стари R1a са били с това значение на маркера, което е и връзката с R1b. Интересно е че някои от индийските архаични R1a също са с DYS392=13.
Обикновено под "стара европейска" се имат в предвид само тези имащи М17/М198, но без М417. Из Европа се срещат и няколко още по-древни без тези маркери.
"Старите европейски" се срещат изключително в Западна Европа с изключение на двама балканци и имат общ предшественик отпреди малко над 2000 години. Още по-старите кладове се са разпръснати спорадично из цяла Европа. Възможно е както тези хора да са дошли от някъде другаде заедно с миграцията примерно на R1b, така и R1a да присъства още от мезолита. Още не е сигурно какви са били мъжките линии през мезолита, предполага се за различните I2 заради изключително европейското им разпространение и стари кладове, но не е изключено и R1a да присъства поне от късния северноевропейски мезолит. Смятам така понеже антропологически старите култури свързани с R1a в Европа и Азия принадлежат към кроманьонидите както ловците събирачи, а не към средиземноморския тип на неолитците. Разбира се такова крайно разделение е имало само на ранен етап, в последствие след смесването в популациите вече няма само индивиди от единия тип и се появяват съвременните хибридни типове. Но и сега в Северна Европа антропологически хората имат много повече от кроманьоидните черти на ловците-събирачи, докато на юг повечето хора са в една група с Близкия Изток.
Северо-западна група:
Познава се по DYS388=10, някои от тях имат и DYS392=12. Това е най-старата група с М417. Групата е разпространена изключително в Северозападна Европа, като за сега може само да се предполага кога точно тези хора са се появили там, за сега се смята че мутацията М417 е станала преди около 7000 години. И отново - възможно е както тези R1a да са там или другаде из Европа още от преди 7000 години, възможно е и да са дошли по-късно заедно с германските R1b-U106 примерно.
Азиатски R1a-Z93:
Тъй като са положителни за М417 и поради европеидността и светлите очи на древните носители от старите сибирски археологически култури, можем да предположим, че мутацията Z93 се е появила в или в съседство с Европа и след това хората са мигрирали на изток. Следват хилядолетия на присъствие на Z93 изключително в Азия, като всички сегашни в Европа са се появили след н.е.
Западно Евразийкски:
Положителни за Z282 и отрицателни Z280, M458, Z284. Различни кладове не принадлежащи към големите европейски групи. Разпръснати са из цяла Европа, по някакви причини не са успели да се размножат колкото големите групи и са останали като "примеси" към различните европейски култури. За сега нямат определени снипове.
Паневропейска Z280:
Не я наричам "славянска" тъй като се среща сред доста разнообразни народи и изглежда се е разпространила много преди разделението на съвременните езици. Предполагам експанзията и голямото разпространение започва с Културата на бойните брадви/Шнуровата керамика:
Достатъчно раздробена подгрупа с много подгрупи обособени по-скоро по региони и свързвани и именувани от повечето на различни славяни. Според мен не е свързана с някаква "славянака" експанзия или море:
- северните групи са си останали там до приемането на ИЕ езика;
- различните групи из сегашна Русия се омешват с прииждащите от изток фино-угри носители на N1c и възприемат техния език, преди това едва ли са говорили на ИЕ език. Това се потвърждава и от археологията - източните наследници на Шнуровата керамика се смесват с пришълци от изток, придобиват частична монголоидност и се смята за предци на днешните живеещи в Русия фино-угри;
- южните групи се смесват с местната Ямна култура на север от Черно море и стават родоначалници на бъдещите скити, траки и сармати. На Балканите навлизат още с Катакомбната култура, наследник на Шнуровата керамика, в Италия с траките и възможно и с етруските, при различните европейски тюрки като балкарците и кумиките в Кавказ - от асимилирани скити/сармати.
Централноевропейска М458:
Това че се среща в момента предимно сред славоговорящи, не значи че е свързана с "славянска" експанзия. Разпространението и концентрацията е различна с тази на Z280, а двете групи са отделени с около 5000 години. Възможно е да е свързана с западните варианти на Шнуровата керамика. Разпространението на подгрупата L260 съвпада с териториите на Аварския каганат, предполагам руските варяги, за които има и предположения че идват от полабските балтийски земи, да са наследници на разбитите авари, извесни от изворите като народа вар и хон или като вархонити. В един извор се споменава за това как аварите си лягали с жените на поробените народи, но родените от това синове въстанали и избили аварите. Което реално означава че въпросните синове би трябвало да носят хаплогрупите на бащите си и реално аварите не са изчезнали.
Балканските М458 в по-голямата си част не са L260 и изглежда са резултат на по-ранна експанзия от Централна Европа, възможно е навлизането да е още през бронза, както с Z280. Но нещата ще се изяснят чак при по-подробни данни за съвременното население и евентулни данни от стари кости.
Скандинавска Z284:
Среща се главно в Скандинавия и Британските острови и е явен маркер на скандинавското колонизиране през Средновековието. Предполагам навлиза в Скандинавия през бронза и е изолирана там до времето на викингите.
|