FamilyTreeDNA, където е Българския ДНК проект е направила подобрение на софтуера и така вече изчисляват Модален хаплотип, т.е средния за хаплогрупата от участниците. Чрез нея може да се види, колко е разнообразието вътре в групата, да се построи дендограма кой от кого и кога се е разклонил и т.н. Колкото по-разнообразна е една група, толкова е по-голяма вероятността участниците да са живели дълго време на едно и също място и така да са възникнали повече мутации. Еднаквите хаплотипи обикновено сочат за founder effect и genetic drift - всички са възникнали от малък брой праотци, които са живели изолирано от околното население. Отделно, разбира се може да се види с кои народности има пълни съвпадения и някакво родство.
Засега ще се изкажа само доколко различните теории за произхода ни се връзват с наличието и процента на различните хаплогрупи по мъжка линия.
Малкия процент(не повече от 10%) на хаплогрупа R1a, забива гвоздей в ковчега, както на славянската, така и на иранската теория. Допълнително, ако голяма част от праотците ни са дошли от североизток би трябвало да имат и група N поне в малък процент. Досега тя не е намерена при нито един българин, но е налична при български турци и гагаузи. Тюркско-монголски-угрофински произход също издиша поради пъклна липса пак на N, C3 и O, които са характерни за тези народи.
Затова пък се срещат екзотични групи, които са могли да дойдат от юг-югоизток като L, T, J1, H.
Очевиден е големия процент на 3 основни групи - I2a, E1b1b и J2, които не само сочат за местен произход, но и най-близко родство от всички с гърци, македонци, румънци(власи) и прочие околни народности. Не разбирам тези, които предпочитат да сме роднини с някакви цигани в Афганистан, но не и с гърците.
Въпреки това, все още е рано за генерални изводи, трябват ни поне няколко стотин проби и да са тествани повече от основните 12 маркера.
|