Няма нищо гнило в Дания
Законодателството и алтруизмът са в основата на успеха на най-голямата спермална банка в Европа
Да бъдеш или да не бъдеш
Някога бебетата ги носеше щъркелът. Днес част от тях пристигат с полет от Дания
Автор: Ася Колева
Повечето хора мислят, че Дания е най-големият износител на сперма в света, защото датчаните са красиви, високи, руси и синеоки. Ако това е вярно, тогава защо и шведите не са в тази класация? Ами норвежците?
Датската физика е обяснение само на пръв поглед. Отговорът е главно в законите на Дания, качеството на процеса на дарение, както и цялостното отношение към донорството. Една от най-важните причини датчаните да бъдат предпочитани донори е двойната анонимност. Съгласно датските правила и дарителят, и родителите могат да останат анонимни. За сравнение, по силата на шведското законодателство децата имат право да знаят кой е баща им. В държави като Швеция, Норвегия, Финландия, Холандия и Австрия донорите трябва да се регистрират. Анонимното даряване е незаконно, което води до недостиг на донори в тези страни.
Много жени от Европа пътуват до Дания за инвитро процедури. В повечето страни изкуственото осеменяване на самотни майки и лесбийки е забранено, докато в Дания то е позволено. Причините за разцвета на този необичаен износ се крият в либералните датски закони, третиращи даряването на сперма. Дания е дом на най-голямата банка за сперма в света - "Криос интернешънъл" - Дания.
"Не мисля, че ние сме предпочитани, просто се намираме в ситуация на по-либерални разпоредби в Дания", казва г-н Оле Скоу, изпълнителен директор и основател на Cryos, спермалната банка, която влезе в книгата на рекордите "Гинес" за 2000 г. като световен първенец. С 20 милиона датски крони приход (5.26 милиона лева) за последната отчетна година, "Криос интернешънъл" - Дания, продава сперма на клиники в над 60 държави и има регистрирани над 12 хиляди бременности от 1991 г. насам.
Въпреки че правилата са либерални спрямо религиозни и етични възгледи датските закони са много стриктни по отношение на процеса на даряване на сперма. Донорите са подбрани и проверени в съответствие с изискванията на Европейския съюз(EU-Tissue Directive). "Дарената сперма се изследва под микроскоп, за да се определи нейното качество. Това се прави два пъти с всяка доза - когато я получим и след като бъде замразена и размразена. Изследваме и кръвта и урината на донора, за да определим здравословното му състояние", казва Лине Дисинг от офиса на Cryos в Копенхаген. "Освен тестове използваме и нашата субективна преценка за донорите. Ако те изглеждат незрели и не разбират напълно целта на дарението, ние отказваме да работим с тях."
След проверка за наличието на болести и субективна преценка средно един от всеки десет кандидати бива одобрен. Фиксираната цена за дарение в повечето офиси на "Криос" е 300 крони (79 лв.), което съответства на приблизително три часа работа на минимална заплата. Донорите в офиса в Копенхаген обаче могат да изкарат до 500 крони (132 лева). Повечето са студенти, които биват привличани чрез рекламни кампании във вестници, университети и други обществени места. Служителите на "Криос" - Копенхаген, вярват, че част от причината да имат толкова донори се крие в алтруизма. За да получи горепосочената сума от 300 до 500 крони, донорът трябва да дари 10 доброкачествени проби. Това означава най-малко 10 посещения в офиса на "Криос".
Някой знае ли кои клиники в България извършват инсеминации с вносната сперма?
Какви са цените?
|