Прадполагам по4ти всеки любител на цветя има поне едно от това прекрасно растение. Не е много капризна и при добри грижи ще ви се отблагодарява с много цвят. Ето малко описание за на4ина на отглеждане.
Растението произхожда от Южна Африка, и с това ви обръщам внимание на какъв климат трябва да го държите. Няма нищо общо с европейската виолета, по скоро са братов4еди с Глоксинията. Необходимо е топлина(18-28 градуса) и въздушна влага(нямам в пред вид пръскане), разбира се субстрата да е винаги влажен, и никога в излишък. Листата никога не се мокрят, т.е. поливането само от долна страна на саксията. Особенно е опасно поливане от горе когато е горещо-полу4ават се кафеви петна върху листата. Растат добре в кухня, или баня, където има постоянна влага. Добре е да имат влажна подложка от мокър пясък,или камъ4ета за да се овлажнява винаги около тях въздухът. Не оби4ат газове, дим, нито те4ение. Взискателни са също към светлината. Никога не ги слагайте на директна, по скоро оби4ат слабата, разсеяна светлина. Разбира се ако е много малко, няма да цъфтят добре. Предполагам критерий е северният прозорец на домът ви. В луксове(мярката за светлина) е около 10.000-12.000 lux, за тези които имат с какво да я измерят.
Размножаването става по всяко време на годината 4рез листен резник. На снимката ще забележите как се поставят листата.
След около 2 месеца се появяват издънките, и малко по късно се отделят от листото. Каласифицирват се по размер, и засаждат наново в субстрат, където прекарват около 2 месеца.
Когато са достатъ4но израснали се засаждат окон4ателно в саксия с размер 10-12 sm. На ново след около месец-два растеж се появяват първите цветове. Добре е да се премахнат за да продължи развитието на розетата с листа. Когато сме полу4или добра листна форма, тогава се оставят и цветовете. Това се прави с цел вси4ки хранителни вещества да бъдат ориентирани в образуването на добра листна маса. При такава се гарантира един силен цъфтежен период.
До този момент торенето е с баланс 20-5-15, и сега е необходимо, преди цъфтежa баланс от 15-15-15. По време на цъфтежа отново се променя в полза на калия 15-5-30. Този последният гарантира издържливост на цветовете по време на цъфтеж. Разбира се не споменавам торенето с калций, но то е без спиране в целият цикъл от порядъка на 15, също така и микроелементи. съм обяснил какво озна4ават споменатите номера на торът. Дозата е 1г на 1 литър вода.
По време на растеж, особенно при стари индивиди, се полу4ава разделяне на розетата, и се полу4ават 2 или пове4е върха. Това разваля много формата, и е добре да се разделят с цел постигане винаги на един връх на вегетация.
Болестите най ве4е са по корените, особенно след всяка манипулация по разсаждане. Страда 4есто от прекалено поливане, особенно при нали4ието на високи температури. Такива са Pythium, Phytophthora. По листата от те4ения се появява и Puscinia(мана), и при 4есто мокрене Botrytis(сиво гниене).
От неприятелите насекоми се атакува от трипс, акар, гъсеници, и въшки. Особенно опасен е белият микроскопи4ен акар(връхните листа са деформирани). По време на цъфтеж трипса може да деформира цветовете преди да са отворили.
Общият период от резник-листо, до зряло растение е около 9 месеца при средна температура около 25 градуса C.
|