Как ти хрумна да сравняваш Либия със Сърбия, само това не мога да разбера.
Макар че не си съвсем прав. Помниш ли, че войските на НАТО се намесиха едва по време на косовските събития? А когато беше бомбардиран Дубровник, дето викаш, се почесваха там, където не ги сърби. Или пък когато се ликвидираха цели селища в Босна, та държавата им днес прилича на гигантско гробище.
Либия е съвсем друга бира. Според мен, Кадафи лекинко успя да ги подхлъзне, че държи здраво властта в ръцете си, което не се оказа съвсем така. Събитията там в момента се развиват много бързо и сред т.нар. "световни лидери" цари обърквация. Те просто не бяха подготвени за това, което се случи. Също и цялата международна общност, между другото.
Петролът си е петрол. Преди три години и нещо Кадафи дефилира като шейх из европейските столици. Подписа няколко големи сделки с Великобритания, едната от които - на стойност 900 милиона долара, за разработване на газови и петролни находища от Бритиш петролиум. Тогава Тони Блеър се появи с доволна физиономия, заявявайки, че Кадафи е човек, на когото може да се има доверие. Друга от сделките засягаше сътрудничество в областта на отбраната. Либия купи ракети и противоракетни системи, което пак Блеър определи за много добра сделка, в контекста на борбата с тероризма.
До началото на събитията, общата стойност на договорите за петрол с Кадафи е 50 милиарда долара. Само италианската сделка е за 28 милиарда. Доказаните резерви на Либия за 44 милиарда барела. Това са 3 процента от всички нефтени залежи в света. Залежите на природен газ пък са 55 трилиона кубически метра. Либия захранва света с 1,6 милиона барела петрол ВСЕКИ ДЕН.
Разбираш, че ако бъде позволено гражданската война там да се проточи, е съвсем вероятно да се похаби инфраструктура и компаниите да понесат гигантски загуби. В момента производството на нефт е спаднало наполовина, при продължително безвластие то просто ще престане да съществува, защото чужденците, колкото и малко да са останали, ще напуснат страната. Либийците не могат сами да управляват отрасъла, особено пък в условията на война. Нефтодобивът е непрекъснато производство, спре ли потокът в тръбопровода, съвсем скоро той става неизползваем. Трябва да се изгражда нов, а това са хиляди километри, допълнителни инвестиции, т.н.
Вторият лош сценарий е разпада на държавата. Доколкото до мен достига информация, бунтовниците искат точно това, т.е. Либия да се раздели на три части, но това не се харесва на Кадафи, защото основните нефтени находища са в източната част, където той няма влияние. Това също ще бъде бавен процес, ще се спори, кой е легитимен наследник и прочее. Въобще не изключвам и вариант да воюват помежду си, а, както всички знаем, войната води със себе си глада. Народът ще се овълчи срещу новата власт и ще се разбунтува пък срещу нея.
Та в общи линии, никой няма интерес сегашната ситуация на кръв и хаос да продължава дълго - нито инвеститорите, нито местните, нито, както правилно си отбелязал, европейските данъкоплатци, на които ще се наложи да приемат /и издържат/ потоци от бежанци. Затова аз лично се надявам този конфликт да бъде прекратен възможно най-скоро, какъв ще е начинът - не ме интересува особено.
Мангалката himbeer клонира и моя никнейм. Проверявайте профила!
|