Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:19 28.06.24 
Клубове / Общества / Българи извън България / Българи в чужбина Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: BG esik v Nova Zenlandia [re: пpoлeт]
Автор malko_lud (istenski)
Публикувано22.10.07 11:15  



Австралия

Австрия

Великобритания

Германия

Гърция

Израел

Испания

Италия

Канада

Китай

Македония

Нова Зеландия

Португалия

Румъния

Русия

САЩ

Сърбия

Турция

Франция

Холандия

Чехия

Швейцария

Япония

виж всички

Профил








регистрация



Потребители

В момента има 195 гости и 0 членове онлайн.



Партньори
Дневник

Evropa.Dnevnik

Приятели
БГ Мама

За настоящи и бъдещи майки

kaldata.com

Български IT новини

bgshop.eu

Български стоки в Европа

host.bg

Качествен хостинг в България

Австралия Емиграция
Добре сме ви заварили в Австралия!
15.06.2007 г. Ринсуинд

Тук съм се опитал да дам информация която е полезна за новодошли емигранти.

Във форума се фокусира основно върху това как да се стигне до Австралия и вероятно много хора смятат, че с това проблемите им свършват. Истината е, че те от там почват. Човек като се сипне тука е нормално да не знае къде е и вярвам че този информация ще ви е полезна. Писаното е за Мелбърн, и се предполага че визата ви дава право на работа, но в голямата си част е валидно за кой да е град в Австралия. По-активните участници във форума могат да допълнят каквото се сетят.

Не очаквайте помощ като дойдете тука. Аз много се дразнех като пристигнах, че българите не помагат на новодошли, но за това си има сериозни причини. Първо, не можете да оцените помощта защото и идея си нямате колко трудни могат да бъдат неща, за които не сте се и замисляли. После, ако ви помогнат примерно да си намерите работа има голям шанс в началото да се издъните и да злепоставите човека който ви е препоръчал, а и в крайна сметка е по-добре да свикнете да се оправяте сами, така живота ви ще е по-лесен в бъдеще. Австралия е добър избор за емиграция, но ако не внимавате може да бъде и лошо място.

Какво да си вземете от България - добър английски, преведете си каквито дипломи си имате и шофьорската книжка, достатъчно пари да оцелеете докато разберете къде сте попаднали и не помъквайте твърде много багаж.

Добър английски - ако можете да проведете що годе сносен разговор разговор по телефон - става. Достатъчно пари - ами според мен разумния минимум е пари за 5-6 месеца плюс пари за кола - без кола тук просто не става. За да оцелее един човек в Австралия (Мелбърн) минимума е поне 500 долара на месец за квартира и още толкова за транспорт, храна и каквото се сетите. Под тоя минимум - трудно. Чувал съм истории от първа ръка как се идва с 50 долара и без паспорт, ако сте любители на силните усещания и вие може да опитате... Не помъквайте много багаж, тука всичко си има, ако не по-евтино, то на същата цена. В началото ще се разнасяте доста напред-назад, та гледайте да сте мобилни.

Тук има списък какво да направите стъпка по стъпка като пристигнете в Австралия:
www.immi.gov.au/living-in-australia/settle-in-australia/to-do-first

Това са нещата които ви препоръчват да свършите когато пристигнете: (за подробности използвайте линка)
1. Apply for a Tax File Number (TFN) Do this first. To receive an income in Australia, you need a Tax File Number (TFN).
2. Register with Medicare The Australian Government provides help with basic medical expenses through a scheme called Medicare.
3. Open a bank account In Australia, most income including salary or wages and government benefits are paid directly into a bank account.
4. Register with Centrelink Centrelink is a government agency which delivers a range of services to the community.
5. Register for English Classes Communicating in English is very important and the key to your successful settlement.
6. Enrol Your Children in School Under Australian law, children must attend school until they are 15 years old.
7. Apply for a Driver's Licence

Преди да започнете обаче, първо ви трябва постоянен адрес. Като пристигнете тука, ако имате приятели да ви приберат докато си намерите квартира, можете да използвате техния адрес за да си получите на него кореспонденцията със всичките му там институции. За да докажете, че живеете на въпросния адрес, тъй като няма да имате сметки на ваше име, най лесния начин е да си откриете банкова сметка към някоя банка, дебитна банкова карта (key card) - безплатно и когато си получите пластмасата на адреса да си вземете bank statement от банката в който присъства домашния ви адрес. Имайки ценната хартийка, можете да започнете по списъка със задачки.

Ако няма кой да ви прибере в началото е малко по-трудничко, защото трябва да отседнете някъде докато си намерите квартира. Предполага се че нямате твърде много пари (иначе какво ще търсите да емигрирате?), затова опцията хотел се избягва. Даже не знаех какви са цените, според Google започват от 120 долара на ден за Мелбърн.

Друга алтернатива са backpackers / хостели.

Това е линк за хостели в Мелбърн:
www.totaltravel.com.au/travel/vic/melbournearea/directory/hostels

Там можете да стоите за около 20 долара на ден. Само да уточня - това е в стая с няколко други души, а самата стая изглежда така сякаш е обрана от крадци които могат да носят тежко. 5-6 пъти. Ако сте били в казарма имате бегла идея за какво става дума. Няма нужда да казвам да не си оставяте документите и ценните неща там докато ви няма, не би било добра идея. Квартира можете да си намерите в интернет или като ползвате услугите на някоя агенция. Очакват от вас да покажете че имате достатъчно пари за периода за който наемате квартирата, депозит - в случай че потрошите нещо или оставите неплатени сметки и препоръки от предни хазяи. Последното е трудно да го имате ако наемате за първи път, та ще трябва да минете без препоръки или да помолите някой българин за такива. Цените - самостоятелна стая за един човек може да се намери за 100-на долара на седмица (share accommodation-самостоятелна стая / обща баня). Ако искате да живеете самостоятелно, цените са малко по-височки, но ако сте семейство това е вашия вариант. Ето ви един линк на някаква квартална агенция да погледнете примерни цени:
www.bradteal.com.au

Та като си имате постоянен адрес вече можете да минете към "to-do-first" списъка.

Точка първа - Apply for a Tax File Number (TFN) - отнема 10-на минути в интернет на следния линк:
www.ato.gov.au

Ще ви изпратят на домашния адрес номерче (TFN) което ви трябва, за да започнете работа.

По втора точка - medicare card е карта която ще ви потрябва в случай, че имате нужда от медицинска помощ. Намерете си най-близкия офис на medicare на този адрес:
www.medicareaustralia.gov.au

Прескочете там да се регистрирате за medicare, не отнема време. Ще ви изпратят картата на домашния адрес за 10-на дни.

По трета точка (ако вече не сте си отворили банкова сметка), минете през някоя от банките и си открийте една, ще ви изпратят банкова карта, там ще ви привеждат парите когато започнете работа.

Регистрация към Centrelink - това им е социалната служба, пари като безработен нямате право да получавате първите две (oчакваме 4) години (по принцип), но пък ще ви дадат job seeker карта с която ще можете да ползвате безплатно интернет и телефон в нещо като бюра за безработни - интернет в улични кафета е между 2 и 5 долара на час.

Регистрация за English Classes - добре да сте си оправили английския преди да дойдете, странна идея е да почнете да учите английски тук, но ако сте дошли с партньор чийто английски не е добър е добре да вземе малко уроци.

Ако имате деца прегледайте следващата точка, аз идея си нямам за какво става дума.

Шофьорска книжка - тук не че няма градски транспорт, даже изглежда доста добре организиран, но без кола ще ви е доста трудно. (Града е разделен на три зони - първата е най-близката до центъра, втората е по-отдалечена, а трета зона е най-отдалечена. Скоро ще ги направят две. Да пътувате един месец в първа зона с автобуси/трамваи/тролеи/влакове - един билет за всички видове градски транспорт, ще ви струва 100-на долара. В първа зона градския транспорт е най-достъпен.)

Със шофорската си книжка от България можете да карате 3 месеца (трябва да я преведете). През това време трябва да си изкарате тукашна. Има три изпита, два на компютър и един кормуване. За първите два на този линк можете да минете тестовете предварително, за да сте сигурни че ще ги вземете от първия път.
www.vicroads.vic.gov.au

Първо прегледайте правилника им за двжение от този линк:
www.vicroads.vic.gov.au/.../DrivinginVicRR.pdf

С размерите на рекламна брошурка е, така че не би трябвало да ви отнеме време, освен това няма да откриете големи разлики; освен основната че карат от грешната страна на пътя де.

За кормуването трябва да си намерите кола - не предлагат кола за изпита. Ако няма от кого да вземете, можете да наемете - ще ви трябва кредитна карта (с дебитна или в брой не става). Ако наемате кола, платете си пълна застраховка. За кормуването е добре да вземете поне 1-2 урока или поне да намерите време преди изпита да видите по какви маршрути изпитват. На всеки 15-на минути тръгват учебни коли и обикновено се въртят по маршрутите за истинския изпит. Без да им досаждате можете да покарате след тях.

Как да стигнем от точка А до точка Б. Мелбърн е огромен град, най-вече защото е едноетажен и е разлят на огромна територия. Имайте предвид разстоянията, когато си търсите квартира и работа. Малко по малко ще започнете да се ориентирате из улиците. Ще ви трябва карта на града, най-популярна е Melway (с размерите на библия), тук можете да погледнете интернет версията:
www.street-directory.com.au

Колите в Австралия са доста евтини, имайки предвид стандарта тук. Тъй като пътищата тук се поддържат в много добро състояние дори кола на 200 000 км. може да бъде в учудващо добро състояние (моята е на толкова, за 700 долара). Разбира се, няма смъртен който може да ви гарантира че това нещо ще запали и на следващия ден... Като купувате кола тя трябва да премине технически преглед - roadworthy за да е сигурно че това което взимате покрива някакви минимални изисквания за безопасност. Това означава. че ако вземете кола за 500 долара. може да ви се наложи да платите още 1000 долара ако е в твърде лошо състояние. Затова е добра идея да я купите с включено roadworthy, така ще знаете колко ще ви струва в началото.

Първото нещо което трябва да направите е да си вземете застраховка. Има няколко видове застраховки. Най-популярните видове са Comprehensive Car Insurance - покрива ваши щети както и тези на този когото сте блъснали, Third Party Insurance - покрива щетите само на този когото сте блъснали. Ако колата ви е много евтина, втория вариант е по-подходящ. При катастрофа пак ще платите нещо, но много по-малко в сравнение с варианта ако нямате застраховка. Third Party Insurance за една година е около 400 долара (защото нямате история като шофьор е по-висока, по късно ако не блъскате разни хора ще ви я намалят с годините). Да карате без застраховка е ТЪПА ИДЕЯ. Всяка година трябва и да си плащате регистрация за колата, около 600 долара на година. Ако купите кола с регистрация, проверете дали е истинска (има телефонче на самата лепенка - ще я откриете на предното стъкло, пише кога изтича регистрацията). Тъй като самия стикер се изпраща по пощата преди да сте платили, някои тарикати го лепват и забравят да платят, та колата всъщност няма регистрация, макар да си има редовна лепенка. Ако вземете кола без регистрация, не можете да я ползвате преди да си платите стикерче и да го лепнете. Един от големите сайтове за коли на старо е:
www.tradingpost.com.au

Стигнахме до най-трудната част - намиране на първа работа. Докато до момента общо взето нямахте възможност за импровизации, за търсенето на работа - колкото хора, толкова и мнения. В началото най-вероятно ще ви се наложи да работите "черна" работа. Много имигранти работят и по две в началото. На такива места ще имате шанс да се срещнете с интересни хора, които могат да кажат f**k или нейна форма поне три пъти в просто изречение. Така или иначе дори работейки нископлатени работи може да изкарвате до 1000 долара на седмица (става дума за здраво бачкане, ако идвате направо от България, може да смятате че тук ще е първия истински работен ден в живота ви). Та парите не са лоши, неприятното е, че майка ви няма да може да се хвали на съседки и роднини какви чудеса сте постигнали в чужбината. Не бързайте да си правите сметка как ще забогатеете безумно, защото и разходите ви тук ще са по-големи от тези в България. Избягвайте работа, която е вредна или опасна, защото ако си скапете здравето, ще ви струва повече отколкото сте изкарали.

Малко основна терминология при търсенето на работа:

Типове работа в зависимост колко часа работите на ден: full time / part time - 8 часа / по-малко от 8 часа на ден.
Типове работа в зависимост на какъв договор работите: casual / permanent / contract:
casual - става дума за работа която е епизодична, викат ви когато има работа или сте нов работник и не са сигурни дали ще им вършите работа, някакъв вид изпитателен период.
permanent - работник на постоянен договор
contract - работа за фиксиран период от време (примерно 3 или 6 месеца).

Ако сте емигрирали по точковата система сигурно сте имали свястна професия, за съжаление в началото шанса да си намерите работа с нея е някъде между много малък и никакъв. Не защото сте по-лоши от местно отгледаните, а защото нямате история тук. Местните работодатели търсят хора с местно образование, местен опит по специалността и препоръки. Ако сте работили за някоя голяма международна фирма, това може да ви помогне.
Сигурно ще искате да опитате все пак, два от най-големите сайта за търсене на работа са:
www.seek.com.au
www.mycareer.com.au

Не губете твърде много време, защото при всеки случай ви трябват постоянни приходи. Хващайте каквото намерите, като се поориентирате ще търсите нещо по-добро. Каква да е работа можете да търсите в бюрата им по труда, там си имат терминалчета които са свързани в единна система за предлагане на работа. Предлагат основно нископлатени места или временна работа (като казвам ниско, очаквайте между 13-16 долара на час). Във вестниците (The Age) примерно също излизат подобни предложения освен предложенията за професионалисти. Някои от работите изискват да изкарате някакво курсче, обикновено кратко и евтино. Озитата не си падат по заплати от 500 долара на седмица, особено ако е тежка, та там имате шанс да си намерите нещо бързо. Променяйте си CV-то за всяко предложение! Не може да кандидатствате с висше образование за строител, защото никой няма да ви вземе. Пишете точно това което те очакват, никой няма да седне да ви проверява миналото в България, кандидатствайки за такъв род работа.

Та като си намерите нещо вече може по спокойно да търсите вариант да се върнете към това с което сте се занимавали. Строго индивидуално си е за всяка професия. От тук нататък сами ще се ориентирате.

Опитах се да ви дам малко по-реалистичен поглед на това което ви очаква защото знам какви истории се слушат из България за чужбината. На някои емигранти и барон Мюнхаузен ще им завиди, пък и хората обикновено чуват само това което им харесва, та става още по-зле. В началото ще ви е трудно, пък и децата ви няма да оценят какво сте направили за тях защото ще приемат всичко за даденост, но това е положението - ако не ви харесва, не мислете за емиграция.

Добре сме ви заварили в Австралия и късмет.
обратно



Гласувай за статията Оценка за статията
Отлично
Много добре
Добре
Бива
Лошо



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* BG esik v Nova Zenlandia kk_nn_kk   26.09.07 11:57
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia Sasho   05.10.07 15:54
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia s_h_e_f_a   11.10.07 15:19
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia otau   12.10.07 02:27
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia kити   12.10.07 02:36
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia otau   12.10.07 12:08
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia Perlata   12.10.07 13:58
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia kk_nn_kk   18.10.07 14:22
. * Езикът Prof.McGonagull   12.10.07 20:14
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia bai ganio   15.10.07 20:31
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia kk_nn_kk   18.10.07 13:55
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia Гaля   11.10.07 11:12
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia Zorkiat   12.10.07 11:08
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia пpoлeт   17.10.07 20:46
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia eceн   17.10.07 22:33
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia пpoлeт   18.10.07 07:30
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia Perlata   18.10.07 11:52
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia kk_nn_kk   18.10.07 14:26
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia kk_nn_kk   18.10.07 14:25
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia malko_lud   22.10.07 11:15
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia Muskat   22.10.07 14:38
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia malko_lud   22.10.07 18:46
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia malko_lud   22.10.07 18:51
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia kk_nn_kk   18.10.07 14:29
. * Re: BG esik v Nova Zenlandia Gerylin   18.10.07 20:26
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.