Дай източник, откъдето е цитата!
На английски и аз мога да пиша. Това, че даден текст е на английски само по себе си не доказва верността му, и изобщо нищо не доказва. Поне някаква дата да беше дал освен текста, след като се споменава за Юли, не се знае за коя година става въпрос. Но ти си над тези неща, нали?
Така, дотук бяха принципни положения.
Сега по същество - информацията е интересна, но непълна. Типично в научнопопулярен стил се хвърлят понятия, без реално да става ясно как се постига въпросния ефект. Освен това става ясно, че това е някаква теоретична разработка в университет, която може би е реализирана и на практика, но експериментално, до реалното приложение и внедряване в практиката има още много вода да изтече и проблеми да се решават. А ти представи нещата като че комшията ми вече си е овърклокнал айфона или друг вид смартфон с помощта на подобна технология.
Че дори и даде обяснение, че не се ползвала собствената батерия на телефона, а външна допълнителна, което беше вече тотално омазване - лично твое творчество.
Ако тук ще си говорим научнопопулярни вести, хубаво, но не е форумът за аматьори като теб. В смисъл, че няма проблеми да пишат аматьори разбира се, но би било добре поне да се държат с подобаващо уважение вместо с менторски тон да съобщават неща, които и на тях не са им ясни.
И така - в статията се говори за топлинен транзистор - първият такъв, който предлагал потенциала на най-малкия хладилник в света.
После, бил произведен с електроннолъчева литография, дотук добре. Работи при екстремно ниски температури. Тук вече малко се къса нишката. Нали транзисторът вършеше работа на хладилник, т.е. той извършва охлаждането, пък сега работел при ниски температури - под 1 градус над абсолютната нула - сериозно постижение ако е истина.
Възможност да се контролират електроните един по един преминаващи през устройството в структурата метал-суперпроводник давала възможност за употребата му (на устройството, транзистора) да се ползва като (ето отново) топлинен транзистор.
И така, неясноти - как става това управление на електроните един по един, как ги броят точно? И каква е тази структура метал-свръхпроводник? Та нали именно благодарение на криотемпературата може да се постигне свръхпроводник, но кое е първото - ниската температура или транзистора, който уж я създава? Не знам досега да е постиган реално свръхпроводник при стайна температура (20 градуса Целзий). Много объркан текст. Очевидно и на този, който го е писал не му е било ясно. Ако е бил журналист, това не ме учудва.
Още неща - принципни. Досега, което е известно и реално се ползва като полупроводников хладилник е елемента на Пелтие. И при елемента на Пелтие обаче, както и при всяка хладилна машина има преместване на топлина от едно място на друго - т.е. от едната страна се охлажда, от другата се загрява. Така както работи всеки традиционен хладилник с фреон, или термопомпа, климатик. Тук обаче говорят само за охлаждане, без отдаване на отнетата топлина някъде другаде. Странно.
Освен това, ако все пак има отдаване на топлина някъде, то това как ще се организира вътре в смартфона? Отвън ще се загрява супер много!? Как ще се отдава тази топлина в околното пространство? Никак не е практично и удобно да държиш в ръката си такова нещо.
Та, накратко - мисли повече преди да хвърляш така наизуст разни съобщения за неща, които не са ти ясни и не разбираш.Редактирано от Quai dOrsay на 20.05.17 13:07.
|