Не ми харесва термина и той е неправилен!
Не ти харесва, ама е правилен термина. Комунистическите правителства имаха специални структури за кражба на технологии. В НРБ тази служба се наричаше Научно-техническо разузнаване, което се занимаваше само с кражба на технологии - в най-буквалния смисъл. Чрез мрежи от фирми - станалите в последствие известни по други причини т.н. задгранични дружества - в България се доставяха образци на различни изделия, а паралелно не се пропускаше възможност да се достави и проектната документация, при това по най-елементарния начин - чрез подкупи в брой на който се навие да я изнесе.
На световно ниво нищо не е било - може би няколко изделия, но до там. Като цяло всичко беше точно такова, каквото и в другите сектори, а именно се бълваше продукция, която така или иначе се изкопуваше, без оглед на качеството чак толкова.
Що се отнася до съсипването - просто света се промени. В момента електроника в големи партиди за масовия пазар се произвежда само в Китай. Всичко друго е малки специализирани фирми, като в България има няколко по-известни такива, както и няколко ограничени производства на някои по-големи международни производители.
И въобще в демокрацията думата "съсипаха" се използва доста безотговорно. Който иска да направи бизнес план, да вземе кредит, да пусне поточна линия и да конкурира китайците - проблемът е, че няма да му излезне добре сметката и накрая както и да смята, то все ще му е по-евтино да направи същото нещо, но в Китай. Просто към момента тях няма кой да ги конкурира по стабилна и предвидима среда със сравнително обучени и донякъде грамотни хора, работещи безропотно за мизерни заплати.
Ако намериш в България достатъчно компетентни и достатъчно на брой хора, които срещу по-малко от хиляда лева заплата да ти управляват поточна линия за милиони, като карат смени по 12 часа с един почивен ден седмично - директно си ги отсвирил китайците и си възродил индустрията, ама тогава пък ще се отправят забележки, че индустрията, макар и работеща, не осигурява достойно заплащане и нормални условия на труд на служителите си - при това с известно право. Просто в Китай достойно заплащане и нормални условия на труд са други понятия с други величини и значение.
|