В интерес на истината, за първи път чух от теб, изглаждащият кондензатор да има нещо (каквото и да е) общо с хармониците, разрових се даже и в учебниците си по ТЗУ от ВМЕИ-то, но никъде няма обяснения за него, свързани по един или друг начин с филтриране на нежелани съставки от сигнала след изправителя. Бих те помолил да покажеш (ако е възможно) къде си ги виждал тези неща, заинтригува ме, може пък да науча нещо ново. Навсякъде при разглеждане действието на този елемент, обясненията са свързани с получаването на "плато" между импулсите 100Hz изправен сигнал, с цел характеристиката да се доближи колкото е възможно повече до тази на правия ток, при изчислението му се вземат само изходни параметри, които нямат нищо общо с хармоничните съставки. В този ред на мисли, кондензаторът не филтрира, тъй като не премахва съставка от сигнала след себе се. Филтров е един кондензатор в честотен филтър на озвучително тяло, например. Преди филтъра има сигнал от целия спектър, след него само звук с честота, кочто той порпуска.
Флуктуации не е съвсем коректно употребено от моя страна, тук нещата вече се свързват с употребата на тази чуждица в езика ни, да така е свързва се повече с наличието на случайни сигнали, отклонения от нормата.
Терминът ringing го има в специализираната литература от западни автори по темата с изчисление на ключови токозахранвания, пример за такава е Simplified Design of Switching Power Supplies, John Lenk, 2003 г.. Терминът е повече полупрофесионален и има за цел да внесе бърза яснота относно ефекта, без да се налагат подробни обяснения.
Мисля че го написах още в първия пост, но няма значение.
Извинявам се за което.
Обяснението ти за кондензаторите, паралелно на диодите в греца го приемам.
Така съм го учил, а и си е точно така. Друго обяснение не би било правдоподобно по същата причина поради която това е. Последно видях този подход в един телевизор, който ремонтирах преди месец, 4 броя 1nF/1kV.
За лаптопа благодаря, и моето мнение е такова, но все пак имах известни подозрения, тъй като примерно мога да имам два дисплея 1 и 2 от видеокартата, следователно за единия дисплей би могло теоретично да има някакъв проблем с част от видеопаметта, някакви такива мисли ми се въртяха в главата.
С видеопаметта работи единствено видеопроцесорът, няма такова нещо като видеопамет за единия изход и за другия, тя най-малкото няма нищо общо с видеоизходите, свързана е на DDR5 (за последните версии) с контролера на паметта във видеочипа, който в този случай е вграден в него. LVDS шината се използва единствено за скоростна цифрова връзка до дисплея, тъй като разстоянието от дъното дотам и подвижната връзка просто не позволяват ползването на друг способ, въпреки че има и изключения, но те са малко. Тук нямаше да е зле да посочиш и точната марка и модел за по-ясно. Ако ще отваряш дисплея, много внимавай с матрицата, малко им трябва на пикселите да се разтекат и директно я хвърляш.
Със сървъри се разправям редовно, в общината имат 2 локални бази данни, последния път бяха ударени от пренапрежение, леки повреди и няколко гръмнали суича, както и лек срив във софтуера. И двата са НР, на много години са и все още са пушки отвсякъде.
Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.Редактирано от Thomas J Watson на 09.04.14 16:33.
|