Кондензаторът след греца е изглаждащ, не филтров. Филтриращи са тези, които отстраняват нежеланото от един сигнал (като паралелните на диодите).
Е хайде щом си се хванал за думата, да кажем, че няма разлика между филтров и изглаждащ в случая. Изглаждащият какво изглажда? Дрехи, бельо?
Филтрира хармониците, оставя само нулевия, т.е. постоянната съставка, (или поне в идеализирания случай го прави) което го прави филтров, или по друг начин казано, изглажда формата на напрежението в изхода си, което е еквивалентно.
Съгласен? И аз съм инженер.
И другата основна функцията на всеки кондензатор паралелно на захранването е да шунтира захранването по променлив ток. Както и да отдава заредената в него енергия към консуматора, в моментите, когато изправеното напрежение от изправителя е по-ниско от изгладеното от кондензатора, което е от 0V до пиковото на синусоидата Umax. (приблизително)
Колкото до филтриращата функция на кондензаторите паралелно на диодите в греца, със сигурност е филтрираща, но това е замазване, бягане от конкретен отговор. Общи приказки. За филтровия или изглаждащ кондензатор мога да кажа, посоча, начертая времедиаграма и всичко там е ясно. Но за тези? Всички казват - а, те са филтрови, и се сменя темата.
Какво точно филтрират и защо? Искам конкретене отговор.
П.С. Намерих един отговор, който е шантав, и може да се окаже верен. А именно, че се получава някакъв резонанс с капацитета на диода, и проводниците около греца, който резонанс именно вкарва "пържене" в звука, ако устройството е звуков усилвател примерно. А с тези кондензатори се сваля резонансната честота до толкова, че да не оказва влияние като смущение. Имаше и теория, че колкото е по-бърз диода, толкова повече вкарва такива смущения, докато "по-меките" германиеви или селенови изправители с по-ниско напрежение на отпушване и по-бавно превключване не вкарват тези смущения, което се връзва с практиката, но пак е малко "замазване" с опашката.
А сега тук конкретно към теб един въпрос - понеже се занимаваш с ремонт на компютри. Имам един лаптоп, който от време на време ми дава артефакти на неговия си дисплей. Много приличат като на артефакти, свързани с проблем с графичния процесор. Обаче - първо като го вържа към външнен монитор през DVI картинката на външния монитор е без забележки, и второ, като понатисна малко дисплея на лаптопа, или пластмасовата рамка около него, сякаш изчезват за известно време и после пак се появяват.
Някакви насоки да ми дадеш? Лош контакт в лентов кабел или конектор ли да търся, или все пак проблема е в графичния процесор? Хубаво е човек като вземе да обяснява нещо, и му идват идеи. Сега се сещам да включа външния монитор през VGA кабел, така ще съм сигурен дали проблема е в LCD дисплея на лаптопа.Редактирано от Chasing Rabbits на 08.04.14 18:36.
|