Специално за астрономията в света не е измислен никакъв друг начин, освен държавно финансиране. Както и да го мислим, макар демокрацията и свободния пазар да имат много предимства, развитието на фундаменталните науки не е от тях. Няма никаква пазарна логика която и да е фирма със собствени средства да финансира каквото и да изследване в областта на астрономията (и в други области, разбира се, просто за това сме се разговорили).
От друга страна човечеството не може да се лиши от фундаментални познания, защото те, някой ден, водят и до приложни решения.
От трета страна винаги, където има държавни пари има и търтеи - за сега не е измислен начин това да се избегне, макар че на запад са с пъти по-малко на глава от населението - вероятно защото там има по-лесни да се изкарат пари от държавата, отколкото да се симулира наука.
И в крайна сметка, ако искаме да имаме наука, това ни излиза десет пъти по-скъпо, ако приемем, че на един свестен има десет лентяи. Обаче заради муфтаджиите не може да се прекрати финансирането на науката изцяло.
Иначе и в България има поне два планетариума, не лоши, макар и малко остарели. Но колкото и модерен планетариум да имаме, на колкото и хубаво място да е, колкото и скъпи да са билетите и колкото и да е пълен, пак никога не може да има съществен принос за финансирането на астрономическата наука.
Като цяло вместо да се реформира науката от чиновници, според мен е по-добре да се реформира съдебната система. Един-двама "учени", разработващи бельо с държавни пари да попаднат само за няколко месеца в затвора, колкото да разкажат после как е там, и деветдесет процента от "усвоителите" ще се откажат доброволно от "усвояването". Разбира се, същото се отнася и за "изобретателите" на "спестяващи продукти", както и цяла кохорта гномове, които съществуват единствено за да "добарат" нещичко от другите - къде чрез държавата, къде чрез "бизнес".
|