Пишеш глупости
Я, виж тииии . . . .! Тук имало елементи които не са отваряли учебник по основи на полупроводниците. И кое от написаното от мен е глупост, драги ми?! За теб и такива като теб, думите на едно от светилата в полупроводниковата техника, доцент Атанас Шишков, автор на много книги в тази насока: "Навлизането в областта на електрониката (а и всички точни науки) започва на теория и едва след като е овладяна абстракцията, развитието продължава практически."
Впрегнал си коня след каруцата, да експериментираш с абстрактни неща (пояснявам абстрактното е това, което не може да се възприеме със сетивата (слух, зрение)) може да доведе до погрешни разбирания за това, което се крие зад явленията, наблюдавани в неподкованата с теория практика. Та в този дух, вземайки предвид абсурдизма ти:
При до 3,7V работеха стабилно и не даваха никакви признаци че ще изгорят, напрежението на колата при работещ двигател е до максимум 14,1 V, реших да свържа последователно 4 светодиода
кое те кара да поставяш аналогии при последователното свързване на полупроводници и постоянни резистивни елементи? Да си чувал че p-n преходът представлява нелинейно съпротивление, за което не важи правилото Rt=R1+R2+R3+ . . . . Rn? Да си чувал че това се дължи на ударната йонизация на токоносителите в прехода, от където пък идва и нелинейността на волтамперната му характеристика? Явно не!
при по-високо напрежение моментално изгаряха
Чудна работа, защо ли?! Ами това пък на какво ли се дължи:
След това опитах друго, свързах последователно три светодиода и резистор 500 ома, силата на тока беше същата при 14 волта, каквато и при четири последователно свързани светодиоди, но тройките с резистор светят още
А да си чувал за такива неща като производствен толеранс на работните параметри (напрежението например) на един електронен елемент?! Едва ли, като се има предвид написаното от теб.
Малко си залягал над книжките, мой човек, затова сега ги плещиш такива . . .
По отношение на написаното от Hidrzin4o има какво да се каже и там:
Някъде във втория линк да виждате напрежение?
Не, но не защото няма такъв параметър а просто защото не е посочен. Ето в този линк е изложен същия светодиод и е посочено напрежението.
Светодиодите имат и ценеров ефект и таратанчо го е видял с очите си.
Видял той, ТАРАТАНЦИ!! Ценеровият ефект се дължи на обратими пробиви в p-n преходи с малка ширина. Най-малкото ефекта се наблюдава при свързване на преходите в обратна посока (плюс към катода, минус към анода), и волтамперната му характеристика притежава скосен участък в обратна за разлика от права посока, да не говорим че се изобразява в трети квадрант на координатната система.Редактирано от Уoтcън на 30.10.12 17:18.
|