Човече, много си упорит, но заблуден. При това напълно заблуден.
Каза ти се вече. Няма значение от какъв материал и какво е съпротивлението.
Като се промени съпротивлението се променя и приетата и отдадена енергия, но енергия не се губи.
Ето ти формулите
P=I^2*R
I=U/R
Където P е мощност, I- ток, U напрежение, R съпротивление.
Като се промени съпротивлението и тока се променя, така че няма начин да отдава по-малко топлинна енергия отколкото електрическа енергия се консумира.
Просто е в сила ЗЗЕ.
Без значение е дали реотана се прави от константан, кантал или друга някаква сплав.
Може би объркването ти идва от това, че при повечето уреди КПД-то е ниско отчасти поради това, че голяма част от енергията, която консумират се превръща в топлина. Но това се отнася за уреди, чието основно предназначение не е да отделят топлина. Например двигатели, лампи и т.н. При печката целта е да се отдели топлина. Тук няма енергията в какво ненужно да се превърне. Е, почти. Например в светлина и в механично трептене, но тези ефекти са наистина много слаби и оттук КПД-то на печката е високо. Евентуално паразитни индуктивности могат да влияят на реактивната мощност, но все пак електромера си мери активна мощност - колкото е ползвано, толкова мери. с някаква грешка разбира се.
вземи прочети някой учебник по електротехника а не ми цитирай закона на ом от уикипедията. и макар в случая освен една правописна грешка друго не видях нередно в тази статия (е, доста е постна и непълна), уикипедията н ее сериозен източник на информация.
|