Да умно казано, но айде малко да видим кое какво е...
Депресия!
Какво е депресия?
Когато лекарите говорят за депресия, те имат предвид комбинация от симптоми:
лошо настроение, което е постоянно и съществено намалява способността за работа, сън, хранене и получаване на удоволствие от ежедневните дейности. Такива периоди на депресия могат да настъпят веднъж, два или повече пъти в живота. Ако не се лекуват, епизодите обикновено продължават между 6 месеца и година.
Жените боледуват два пъти по-често.
Няма единна причина за депресията. Различни психологически, биологични и външни фактори могат да окажат влияние.
Депресията е свързана с неравновесие на три вида химични съединения в мозъка (норепинефрин, серотонин и допамин), които предават сигнали между клетките и това затруднява комуникацията между невроните. Депресията може да е свързана с различни събития в живота като смърт на близък или загуба на работа. Приемането на определени медикаменти или алкохол също може да отключи депресията. Това състояние не се предизвиква от слабост на характера, мързеливост или липса на воля и много често възниква спонтанно, без да е отключено от събитие или болест.
Колко дълго продължава депресията?
Зависи от навременността на лечението. Ако не се лекува една депресия може да продължи седмици, медици, години. Основният риск при липсата на лечение е възможността за самоубийство.
Как се лекува депресията?
Депресията обикновено може да се лекува амбулаторно. Постъпването в болница се налага при крайно-тежки състояния. Въпреки, че тежката депресия е изключително тежка заболяване, то много добре се подава на лечение. Между 80 и 90 процента от пациентите с тежка депресия могат да бъдат лекувани ефективно и да се върнат към нормалните си дейности и активности. Има много типове терапия, и изборът зависи от индивидаулното протичане на болестта и нейната тежест.
Има три основни метода на лечение на депресията:
1.лекарства
Съществуват четири основни групи антидепресанти:
#Трициклични антидепресанти – използват се широко за тежка депресия. Водят до повишение на настроеноието, възстановяване на нормалния сън, апетита и енергичността, трябват три - четири седмици, за да се получи повлияване.
#Моноаминооксидазни инхибитори (МАО – инхибитори) – често са ефективни при пациенти, които не се повлияват от други медикаменти или имат "атипична" депресия с повишена тревожност, изразена сънливост, раздразнителност, хипохондрия или фобийни елементи.
#Селективни инхибитори на серотониновото обратно захващане (SSRIs) – подходящи са за първо лечение на пациенти, които за пръв път приемат антидепресанти или за хора, които не са били повлияни от други медикаменти. Най-общо SSRIs предизвикват по-малко странични ефекти от първите две категории.
#Селективни инхибитори на серотониновото и норепинефриновото обратно захващане (SNRIs) - подходящи са за първо лечение на пациенти, които за пръв път приемат антидепресанти или за хора, които не са били повлияни от други медикаменти.И те като SSRIs предизвикват по-малко странични ефекти в сравнение с първите две групи.
2.психотерапия
За тежката депресия се приема, че най ефективна е комбинацията на медикамент с психотерапия.
Съществуват когнитивно-поведенческа терапия и
междуличностова терапия.
3.електроконвулсивна терапия.
Електроконвулсивната терапия е високо ефективно лечение за тежките периоди на депресията.
В случаите когато психотерапията, медикаментиe или комбинацията от двете са неефективни или действат твърде бавно следва да се обмисли електроконвулсивна терапия.
Електроконвулсивна терапия трябва да се има предвид в случаите когато поради различни причини приемът на антидепресанти е невъзможен.
|