lele sofke ti mai se drusa6.Pu6eneto na trewa trqbwa da se priema polojitelno za6toto tova e inteligentniq izbor,drugata alternativa e alkohola koito negativni efekti v sravnenie s trevata sa ubiistveni Най-големият световен проблем в областта на опиатите се явява алкохола.
Сред най-сериозните проблеми, свързани със злоупотребата на опиати през последните години е нарстване броя на юношите употребяващи алкохол. Алкохола се оказва лесно достъпен, затова броят на младежите расте. Проблема рефлектира върху статистиката за смъртността. Единствената група с нарастващ смъртен процент през последните няколко години е на младите хора между 16 и 24 години.
Твърде често на алкохола се гледа доста шеговито. Навсякъде около нас сме обсипани с реклами на алкохол.
Но това което ракламата не ни казва е последствието от употребата на хваления продукт.
Алкохола е протоплазменна отрова. Всяка клетка в нашето тяло независимо дали се намира в мозъка, черния дроб, бъбреците или кожата е съставена от едно вещество наречено протоплазма. Протоплазмата има белтъчен произход. Почти всичко в клетката е изградено на базата белтък. Алкохола има свойството да унищожава белтъка.
Демонстрация - белтък залят с алкохол
Както белтъка на яйцето побеля така и в тялото алкохола унищожава белтъците. Трябва да знаем, че белтъците са имунните клетки т.е. защитата на тялото, белтъци са хормоните, ензимите които регулират процесите в организма. Поемайки тази протоплазмена или белтъчна отрова ние съзнателно унищожаваме най-важните клетки в организма - лишаваме го от защита и от нормално протичане на реакциите в клетката. Омаломощената или унищожената им система става отворена врата за всички болестотворни микроби.
Алкохола се абсорбира директно от стомаха и червата в кръвния поток.
Само след няколко минути всички клетки са вкусили от тази отрова. Макар и да е разреден, той влияе на всяка клетка от нашето тяло.
Първият ефект е, че се чувстваме леко стимулирани, но в същото време алармената система е включена. Привеждат се в действие защитниците, които се борят за да освободат тялото от врага. Белите кръвни телца, фистиоцитите, червените кръвни клетки и други жертват себе си за да освободят организма от отровата. Червените кръвни клетки се събират в съсиреци - тромби. Този тромбозиращ ефект продължава дори 12 часа след приемането на едно - две питиета. Всеки път когато се погълне алкохол се погубват известен брой мозъчни клетки. Те никога повече не могат да бъдат възстановени. След еуфорията настъпва период на отпускане, но точно тогава една част от нашето тяло е активизирано. Чернодробните клетки се претоварват, защото работят ударно за отстраняване на отровата, опитвайки се да я разрушат и обезвредят. Това е една част от причините, поради които големите пияници умират с увредени и съсипани черни дробове. Те се разболяват от цироза - най-серизната и дълготрайна последица от алкохола. Всяка година 30 000 хиляди американци умират от нея.
Демонстрация с плаката
Две чаши само от време на време няма да причинят цироза, но пийването по малко причинява друга доста неприятна, изваждаща от строя болест - остър панкреатит.
Даже и малкото количество алкохол унищожава мозъчните клетки. По времена аутопсия са намерили мозъци на алкохолици наполовина смалени спрямо нормалния човешки мозък, както и мозъчни гънки, които са жизнено важни за мозъчната функция - напълно изгладени.
Какво да кажем за алкохола като лекарство?
Поколения лекари в миналото са смятали, че алкохола отпуска кръвоносните съдове, които снабдяват сърцето с хранителни вещества. Твърдеше се, че чаша вино ще подобри снабдяването на сърцето с кислород като по този начин намалява риска от сърдечна атака. Последните изслевания показват, че е точно обратното. Една или две чаши водят до спазъм на коронарните артерии, намалявайки притока на кислород към сърцето. А пътя от там до миокарден инфаркт е много кратък. Едно обилно ядене плюс алкохол може да се окаже смъртоносна комбинция за човек със стеснени коронарни артерии.
Всъщност има ли алкохола някакви лечебни свойства. В миналото са го смятали за лекарство в много случаи - от ухапване от змии до обща простуда. Д-р Уйлям Търюн един обективен изследовател, който не е привърженик на пълното върдържание в книгата си “Безопасният начин на пиене” пише следното.
“Алкохолът при всички обстоятелства е лошо лекалство. Няма научно оправдание за медицинска употреба. Той не притежава приписваните му медицински качества. Но подпомага сърцето, не предотвратявасърдечната недостатъчност, нито пък дава сили. Не стимулира апетита, пречи на храносмилането и като средство против умората може да се сравни с камшика за един уморен кон. Той не е “утешителят на старите хора”, тъй като употребата му силно уврежда застарелия мозък. Хора, които често консумират алкохол, не ядат правилно. За това има две основания. Първо, чрез алкохола естествения механизъм на глада се претопява или напълно изчезва. Второ алкохолът е концентриран източник на празни калории. 400 гр. вода снабдява тялото с 3000 калории, но нито една от тях няма хранителна стойност.
Още много неща можем да изброим за вредата от алкохола. Да поговорим и за социалната страна на проблема. Колко млади живота са свършили преждевременно. Колко осакатени при катастрофа хора за цял живот остават с недъг. Колко деца не са намерили смисъл в живота, защото родителите са били алкохолици. Колко семейства са разочаровани, защото единият партньор е алкохолик? И още колко много въпроси остават без отговор? А, ние ще намерим ли отговор за нас!? Хората посягат към алкохола по много причини. Опитай се да разбереш неговата мотивация:
-Пренебрегван ли е в семейството?
-Има ли тежки семейни проблеми?
-СКучае ли?
-Има ли някакви интереси?
-Обърни внимание дали има склонност да се усамотява, или да търси компанията само нахора, които пият,може ли тои да седи на маса или в аведение с своите приятели вечер без да пият алкохол:бира ракия
Пушенето на цигари може да е поради дълбоко загнездило се чувство на непълноценност, на тъпо избран начин за себедоказване.
По начало, ти имаш по-голям проблем от него, защото съзнаваш, че това, което той прави му вреди, а оттам - и на теб. Дай му да разбере, че в очите ти пиенето на алкохол е слабост, а не проява на мъжественост и бунтарски дух. Накарай го да усети, че очакваш тази гадна прищявка да отмине преди да е изпаднал в силна зависимост,защото после вече е почти невъзможно да спре алкохола вече ще е нанесъл непоправими вреди на психиката и тялато му.
Може да се окаже, обаче, че това е начало на психично заболяване, или на истинска наркомания. Ако не искал да го последваш в преизподнята, трябва да намериш сили да се откажеш от него.
Ако не ще трябва да си готова да живееш следващите 15 20 години (това е времето за развитие на чернодробна цирозащ)в постоянен страх.
|