Като топлоизолация ефектът ще е нищожен, поради много малката дебелина на топлоизолационния слой. Мисля, че в момента в света не съществува, дори и на ниво лабораторен образец,материал, който може да осигури сериозна топлоизолация при подобни дебелини. Чисто психологически ефект има, при допир стената е топла, поради значително по-ниската топлопроводност на стиропора в сравнение със стандартните строителни материалли - бетон, тухли, мазилки. Липсата на конденз в случая е малко измамна. Стиропорът EPS за разлика от фибрана XPS е с отворена клетъчна структура, което означава, че е паропропусклив, т.е. водните пари от въздуха могат да преминават през него и съответно да попадат върху студената бетонна стена и там вече да кондензират. Т.е. има липса на видим конденз чрез преместване точката на оросяване под изолационния слой с всичките му последици - постепенно разрушаване на стената, поява на скрит мухъл и т.н.
Какво друго обаче се рискува, при направа на подобна вътрешна изолация покрита с тапет. Първо, при евентуаллно запалване, при пожар например, стиропорът ще започне да отделя силно токсични газове, които сериозно ще застрашат хората. Второ, в силата на това, че той е полимер и като всеки полимер подлежи на бавно саморазграждане във времето, с отделяне на различни вещества, в случая стирол, който също е токсичен, то дори и без пожар, пак ще отделят малки дози отрови. Трето, често в пластмасите, включително в стиропора се добавят допълнителни вещества - пластификатори, които сравнително бързо се изветрят или деструктират, пак с отделяне на разни газове и газчета, които далче нямат свойствата на витамин Ц. Независимо, че фирмите производителки на тези материали старателно прикриват подобна информация, запазвайки по този начин продажбите си, тя е факт. По тези причини по принцип не се препоръчва изграждането на вътрешни изолации, особено с пенополимерни материали.
Ако нямате достатъчно средства да си направите истинска външна изолация, със същия този стиропор, но с дебелина поне 50 мм, за да има реален топлинен ефект, а вредните поледици да са парирани, то бих ви препоръчал да облепите стената с коркови плочи или тапети с дебелина 3-4 мм. Реалният топлоизолационен ефект няма да е кой-знае какъв, субективното усещане за "топла стена" обаче ще ще го има и то няма да е много по-лошо от това със стиропора. Коркът не гори, не отделя вредни и опасни вещества при високи температури и във времето, не се наелектризира и не полепва вследствие на това с прах и не на последно място изглежда много красиво и "естествено топло" за разлика от хартиените тапети например...с други думи "гали погледа". Ако покриете корка с един или два слоя лак, то този лак ще създаде водо и паронепропусклив слой и конденз върху стената няма да има. Освен това лакираният корк изглежда още по-ефектно, а и лакът предпазва от замърсяване и позволява лесно почистване.
Тънките по няколко милиметра тапети от стиропор и то във варианта им каширани с алуминиево фолио, по мое скромно мнение, са полезни най-вече, когато са разположени зад отоплителни уреди (радиатори на централно или локално отопление например) и по този начин значително намаляват загубите от тях.
Още веднъж рекламите на ЧУДО-МАТЕРИАЛИ, осигуряващи реална топлоизолация на жилището, при дебелини от няколко милиметра са дълбоко спекулативни и всеки, който ви предлага подобен продукт или решение като ефективно е или неосведомен или недобросъвестен Истински качествена топлоизолация, на стените на вече съществуващо жилище или сграда се прави отвън с пенопласти - стиропор, фибран и др. подобни или с минерална вата. Дебелината на топлоизолационния слой на изолация, претендираща за ефективност в нашите климатични условия е минимум 50 мм. Оптимумът достига до 100 и повече мм за някои райони. Освен това повишаването на енергийната ефективност при отопление (а и охлаждане през лятото) на сградите изисква комплекс мерки, а топлоизолирането на стените е само една от тях.
|