Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:17 13.07.25 
Клубове/ Хоби, Развлечения / Направи си сам Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Снощи ме мързеше да пиша [re: Kaily]
АвторCTЪKЛAPЯ (Нерегистриран) 
Публикувано01.05.07 23:00  



НИСКОЕМИСИЙНО СТЪКЛО (К-стъкло)


(K-Glass е запазена марка на фирмата Pilkington и е станала нарицателна в България за всички нискоемисийни стъкла както nescafe, например)

Стремежът към съхраняване на енергията в съвременните сгради подтиква всички инвеститори, а от там и производители на материали за строителството, да обръщат все по- голямо внимание на прозорците като елемент, през който се губи значително количество от топлината.

Около 40% от топлината минава през прозорците, а останалите 60% - през стените, пода и тавана. Проведените изследвания доказват, че 2/3 от топлинните загуби от стъклопакетите се дължат на излъчването и само 1/3 - на конвекцията, тъй като тя се осъществява трудно в затвореното херметически вътрешно пространство между стъклата. С цел силното намаляване на енергийните загуби чрез лъчение световните поизводители на строителни стъкла стигат до едно уникално решение - нискоемисийните стъкла (Low-E идва от low emissivity т.е. ниско ниво на емисиите).

Това са стъкла от едната страна, на които е нанесен посредством гореща пулверизация на метални окиси (най-често от сребро, титан или други благородни метали) много тънък отражателен слой. Функцията на този слой, който е с дебелина само няколко микрона, е да задържа топлината в помещенията. Когато Low-E стъклото е правилно монтирано - към помещението, с отражателния слой вътре в стъклопакета, то започва да действа като огледало за топлинните лъчи, които са в инфрачервения спектър. Слънчевата светлина е предимно късовълнова и цялата енергия, която тя носи, преминава спокойно през стъклопакета и попада в сградата. Когато обаче стените и мебелите се нагреят от нея, те започват да излъчват топлина, която вече е с голяма дължина на вълната и не може да напусне стаята обратно през прозореца. Всички отоплителни уреди излъчват инфрачервена топлина и не само отоплителните уреди, но и котлоните, мониторите, осветлението, дори и човешкото тяло. Стъклопакет с нискоемисийно стъкло има с 10 пъти по-ниски загуби от лъчение.
Нискоемисийните стъкла допълнително подобряват качествата на стъклопакета и посредством подсилване действието на инертния газ между стъклата. Когато обикновен стъклопакет се напълни с аргон, съпротивлението при топлопренасяне се увеличава с 5 до 10 %, когато обаче се вкара аргон при стъклопакет с Low-E стъкло, ефективността на аргона нараства до 30 %.

Като цяло предимствата на Low-E стъклата са безспорни - почти 30% по-изолиращ стъклопакет, т.е. много по-малък шанс да се появи конденз по вътрешната стена на стъклопакета, намалени сметки за отопление и по-добър комфорт в помещенията. На външен вид Low-E стъклата почти не се различават от обикновените прозрачни флоатни стъкла, само след внимателно вглеждане се забелязва техния леко сив нюанс и евентуално микроскопични неравности от страната с покритието.

Технологията на стъклата с изолациони покрития, която стартира в края на 90-те години, тепърва ще се развива, създават се различни видове стъкла с меко и твърдо покритие както и с различен брой и дебелина на металните слоеве. Трудното е да се произведе стъкло, което да пуска по-малко топлина и същевременно да пропуска максимално количество светлина. Работи се и в други посоки като например пуснатото вече в производство самоизмиващо се стъкло с покритие от миниатюрни кристалчета, които копират кристалчетата по листата на лотоса и не само че не задържат прах и мръсотия, но и посредством фотокатализата разграждат попадналите върху стъклото органични вещества.


Понеже ме мързи да търся последната тема за к-стъклата, слагам нова за да споделя едноседмичен опит от поставяне на к-стъкло, респективно подозренията че са ме метнали и един елемтарен способ за проверка до който достигнах след съвета на мастит специалист за нещо съвсем друго. Т.е ябълката падна и ме тресна по главата ))

За да съкратя историята, всички тормозещи се по темата съветвам да направят следното:
1. Пият една ракия и чакат да стане тъмно.
2. Взимат запалка тип еднодневка, слагат си я в джоба и отиват в стая с прозорец
предмет на колебания.
3. Гасят лампата (лампите) в стаята до постигане на тъмнота тип "кучи гъз" (извинявам се за израза
4. Запалват запалката в непосредствена близост до стъклопакета (отвътре) и наблюдават следния избор от два природни феномена:

Природен Феномен А: Ако стъклото ви НЕ Е нискоемисийно, ще видите 4 (четири) ЖЪЛТИ отражения на пламъка на запалката.

Природен Феномен Б (за предпочитане): Ако имате к-стъкло, и най-важното, ако то е правилно поставено (а не някой неграмотник да ви го е обърнал със скъпоценното к-стъкло навън), ще видите на втора позиция отвътре навън СИНЬО отражение на пламъка на запалката (останалите три са си жълти).

Туйто. Пробвах на безброй плюс два-три стъклопакета и действа безотказно. Не ме питайте защо, но номера работи (тоест мога да ви разтягам локуми за рефракция на светлината, ама нейсе). Ако някой силно се въодушеви от този мой способ, мога да се опитам да снимам експеримента и да кача две снимки на двата описани природни феномена )))

Надявам се да бях от полза Вам.

Сребърно стъкло спира студа

Ултрамодерно стъкло е последният хит сред изобретенията за топлоизолация. С него разходите за отопление вкъщи се намаляват от 15 до 30 на сто в зависимост от площта, твърдят експерти.
К-стъклата, или още известни като нискоемисионни стъкла, задържат топлината в постройката и предпазват от IR лъчи. Този ефект се получава, когато върху обикновено стъкло се нанесе покритие от метални оксиди (сребърни, титанови, цинкови). Съществуват две групи нискоемисионно покритие - твърдо (К-стъкло) и меко (Е-стъкло). Топлосъбирателната способност на тези материали е няколко пъти по-голяма в сравнение с обикновеното стъкло (21 пъти за К-стъклата и 5 пъти при Е-стъклата). Така през най-студените зимни месеци К-стъклото е студено отвън, но топло отвътре. С него се избягва и неприятният конденз при разликата в температурите.
Стъклото не пропуска лъчи над 2500 nm. Лъчите от отоплителните уреди са над 10 000 nm. Стъклото не ги пропуска, но поглъща определена част и затова се налага въздухът от стъклопакета да се изтегли и да се напълни с газ - аргон, криптон или ксенон (за да не се счупи стъклото от напрежението). К-стъклото е с около 30 на сто по-скъпо от обикновеното. Но като изолация е алтернатива на троен стъклопакет.

събрах една статия и един пост които взаимно се допълват



още малко по темата

Топлопоглъщащо (нискоемисионно) стъкло

То се използва главно в производството на стъклопакети и представлява флоатно стъкло със специално прозрачно, нискоемисионно покритие, нанесено по пиролитичен или вакуумен метод от едната страна на листа по време на производството. Покритието е от метални оксиди – сребърни, титанови и цинкови и бива “твърдо” при К-стъклото и меко – при Е-стъклото. И двата типа са разработени с цел да съхраняват топлината през зимата и прохладата – през лятото. Тези стъкла обезпечават навлизането в помещението на късовълновото слънчево лъчение и в същото време възпрепятстват излизането навън на дълговълновото топлинно излъчване от отоплителните тела или от трансформираната слънчева светлина. Заради тази избирателност нискоемисионните стъкла се наричат още селективни. Благодарение на тях можете да съкратите разходите си за електроенергия с 30-60%. Двата типа стъкла се отличават по метода на получаване и топлопоглъщащата си способност. Освен това за разлика от Е-стъклото, К-стъклото има леко замъглена повърхност, което личи по-добре срещу светлината. Недостатък на “мекото” покритие е, че не е така абразивоустойчиво. Това създава затруднения при транспортиране, но като се има предвид, че покритието е от вътрешната страна на стъклопакета, експлоатационните свойства на стъклото не се нарушават.

Слънцезащитно стъкло

То има свойството на намалява пропускането на светлинната и/или слънчевата топлинна енергия. Тази способност се дължи на включени в състава специални добавки или повърхностни покрития. Добавките са най-често пигментни метални окиси, които се слагат в разтопената изходна смес. Те не само определят цвета на продукта (бронзов, сив, зелен, син), но и неговите светлопропускащи, светлоотразяващи и енергетични свойства. Оставайки достатъчно прозрачни за видимата светлина, тонираните стъкла частично поглъщат топлинните лъчи. Понижаването на проникналата в помещението слънчева топлина е свързано с това, че част от топлината, попадаща върху стъклото, се поглъща от него. Такива стъкла пропускат 65-75% от светлината и едва 30-35% от инфрачервените лъчи. Способността на слънцезащитните стъкла да пропускат, поглъщат и отразяват светлината при еднакъв химичен състав зависи от дебелината им.
Според механизма на действие слънцезащитните стъкла могат да се разделят на две групи – избирателно отразяващи и избирателно поглъщащи излъчването. Продуктите от първата група представляват безцветни или тонирани стъклени плоскости, върху едната страна на които в процеса на производство е нанесен тънък прозрачен слой от метални окиси, керамични или полимерни съединения. Той определя свойството на стъклото да отразява по-голяма част от попадащите върху него лъчи. При поглъщащите излъчването стъкла върху разтопената стъклена маса се нанасят кристали метал или метални окиси, които поглъщат част от слънчевите лъчи. Разбира се, част от абсорбираната топлина се предава и на околното пространство, включително и на помещението, което е нежелателно явление, тъй като разходите за охлаждане ще се увеличат.
Слънцезащитното стъкло се използва за остъкляване на прозорци, козирки, навеси. Много е уместно прилагането му в сгради с активно използване на климатични инсталации.


Ламинирано стъкло

Многослойно или ламинирано се нарича стъклото, което е изградено от два или повече пласта, свързани с помощта на ламиниращи слоеве или течности. Отделните пластове може да са направени от един или друг вид стъкло – равно или огънато, в зависимост от зададената форма.
Процесът на ламиниране е сложен и се изпълнява от автоматизирани линии в няколко стадия. Последният етап се извършва в автоклав под въздействие на висока температура и налягане. Трябва да отбележим, че ламинирането не увеличава механичната здравина на стъклото, а го прави безопасно – при евентуално счупване отделните отломки няма да се разлетят на всички страни, а ще останат да висят, свързани с еластичната ламинираща ципа. Стъклата от този тип дават и надеждна защита от ултаравиолетови лъчи и шум. Използват се за остъкляване на фасади, балкони и прозорци.


Армирано стъкло

То представлява плоско стъкло, в сърцевината на което в процеса на производство се поставя метална мрежа от споени стоманени жички. За по-голяма сигурност на стъклото се слага и допълнително алуминиево покритие. Мрежата обикновено е с квадратни клетки с размери 12.5 или 25мм и се разполага по цялата площ на листа на не по-малко от 1.5мм от повърхността на стъклото. Така се получава светлопропусклив материал с повишена огнеустойчивост и безопасност. Както ламинирането, така и армирането не повишават механичната здравина на стъклото и дори я намаляват с около 1.5 пъти. Предимствата на това стъкло са, че когато се счупи, арматурата го задържа на място и няма летящи във всички посоки отломки. Това качество е особено ценно и при защита на обекти от пожари. Огънят може да напука стъклото, но то ще остане, закрепено за мрежата, предотвратявайки разпространението на пламъците.
Стъкла от този тип се използват за остъкляване на заводски помещения, прозорци, шахти на панорамни асансьори, фасади и други.


Защитно стъкло

Също като ламинираното, и защитното стъкло е многослойно, с тази разлика, че при него се правят разнообразни съчетания между силикатно стъкло и негови полимерни заместители (оргстъкло, поликарбонат и др.), като отделните плоскости отново са свързани чрез полимерни слоеве. Този тип стъкла защитават от вандализъм и куршуми и затова са предпочитани за остъкляване на прозорци, врати и фасади в банки, бюра за обмяна на валута, магазини, промишлени помещения, частни домове и други. От тях успешно се правят стъклени стълби, преградни стени и подове.


Закалено стъкло

При него с помощта на химическа и термична обработка се увеличава устойчивостта към удари и резки температурни промени. Закаленото стъкло се прави от плоскости неполирано, полирано или орнаментно стъкло. Използва се за остъкляване на прозорци, прегради, врати, балкони, стълби, а също и в производството на изолационни стъклопакети и ламинирано стъкло. При необходимост от рязане, пробиване или оформяне на отвори в стъклото, това трябва да се направи предварително, тъй като веднъж закалено, стъклото не подлежи на механична обработка. Закаляването на стъклото прилича на това при стоманата. Първоначално то се загрява до размекване, после следва бързо въздушно охлаждане. При това охлаждане най-напред се втвърдява повърхностният слой на стъклото. При по-бавното изстиване на вътрешния слой възниква остатъчно напрежение от свиването. Именно това напрежение гарантира термо- и механичната устойчивост на закаленото стъкло. То е около 10 пъти по-здраво от обикновеното.


Орнаментно стъкло

То е плоско, с релефни повтарящи се орнаменти от едната или от двете страни, получени след декоративна обработка. Най-често прилаганата технология е тази на валцуване на повърхността на все още горещо стъкло с помощта на релефен валяк. Възможен е и друг начин - върху стъклото се нанася силикатно лепило и се обработва в пещ. Така се получават орнаменти, наподобяващи заскрежено стъкло. Интересен е и процесът, при който под изстиващото стъкло се пропуска въздух. Той си прокарва път през пластичната маса, оставяйки върху повърхността на стъклото релефни вълни. Дълбочината на линиите е 0.5-1.5мм. Орнаментното стъкло може да е с различна дебелина (4-6мм), цветно или безцветно и в зависимост от това има различна светлопропускливост. Цветното се получава чрез добавяне на оцветители в сместа в процеса на производство или чрез поставяне на металокисно покритие. Ако стъклото е релефно от едната страна, коефициентът на светлопропускливост е около 0.75, а при орнаменти и от двете страни – 0.70. Светлопропускливостта на цветните релефни стъкла зависи от състава, цвета и покритието и варира от 30 до 65%.
Орнаментното стъкло може да се закали или ламинира. Използва се и в топло- и шумоизолационни стъклопакети за остъкляване на прозорци и врати. Като декоративен материал намира приложение за изграждане на преградни стени в жилища, фоайета, заведения и други. Така едновременно се постига функционално разделяне на пространството и художествена одухотвореност на помещението. Използването на този материал не се препоръчва в силно запрашени промишлени условия.

Съществуват различни комбинации между отделните видове стъкла, а освен това постоянно се правят подобрения на едни или други качества, което води до получаване на нови типове. Преди да се спрете на някой вид стъкло, е добре да проучите предимствата и недостатъците на повечето типове и да направите избора си, вземайки предвид конкретните условия и функциите, които искате да изпълнява продукта.



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Ка-стъкло? Kaily   29.04.07 23:38
. * Re: Ка-стъкло? ror   30.04.07 01:53
. * Малко уточнение. Xoлдън   30.04.07 09:13
. * Re: Ка-стъкло? Sargon lll   30.04.07 10:14
. * Re: Ка-стъкло? Sargon lll   30.04.07 10:08
. * Re: Ка-стъкло? Djasta-Prasta   04.05.07 12:21
. * Re: Ка-стъкло? jordanvass   30.04.07 10:29
. * Re: Ка-стъкло? Sargon lll   30.04.07 10:40
. * Re: Ка-стъкло? jordanvass   30.04.07 10:49
. * Re: Ка-стъкло? Kaily   30.04.07 11:34
. * Re: Ка-стъкло? jordanvass   30.04.07 12:10
. * Re: Ка-стъкло? Kaily   30.04.07 12:28
. * Бе то К стъклото е като G точката Xoлдън   30.04.07 17:32
. * Re: Ка-стъкло? Импepиaлиcт   30.04.07 17:35
. * Re: Ка-стъкло? Kaily   30.04.07 18:13
. * Re: Ка-стъкло? jordanvass   30.04.07 18:27
. * Re: Ка-стъкло? Kaily   30.04.07 19:42
. * Че запъвай се де!! Xoлдън   30.04.07 20:45
. * Re: Че запъвай се де!! Kaily   30.04.07 21:23
. * Kaily, започваш да ми харесваш Xoлдън   30.04.07 22:32
. * Re: Kaily, започваш да ми харесваш cтъkлapя   30.04.07 22:50
. * Re: Kaily, започваш да ми харесваш Kaily   30.04.07 23:00
. * Re: Kaily, започваш да ми харесваш brada   01.05.07 15:17
. * Re: Kaily, започваш да ми харесваш Kaily   01.05.07 17:08
. * Снощи ме мързеше да пиша CTЪKЛAPЯ   01.05.07 23:00
. * Re: Снощи ме мързеше да пиша CTЪKЛAPЯ   01.05.07 23:15
. * Номера със запалката не е 100% сигурен! stanetzz   02.05.07 00:22
. * Re: Номера със запалката не е 100% сигурен! batDancho   04.05.07 10:18
. * Забравих да кажа. . . atDancho   04.05.07 10:24
. * Re: Забравих да кажа. . . Djasta-Prasta   04.05.07 12:24
. * Re: Снощи ме мързеше да пиша Kaily   02.05.07 21:19
. * Re: Снощи ме мързеше да пиша Julian   09.05.07 14:49
. * Re: Че запъвай се де!! batDancho   02.05.07 08:06
. * Re: Че запъвай се де!! jordanvass   02.05.07 09:25
. * Re: Че запъвай се де!! batDancho   02.05.07 10:40
. * Re: Че запъвай се де!! rorik   04.05.07 00:55
. * Re: Че запъвай се де!! Julian   04.05.07 19:10
. * Re: Че запъвай се де!! stanetzz   04.05.07 21:33
. * Re: Че запъвай се де!! Julian   07.05.07 23:37
. * Re: Ка-стъкло? Holly   15.05.07 09:02
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.