Необхдимо е да добавя някои разяснения. Проектирането на изделие отдавна е минал етап в историята на света. В момента всички проектанти компилират. Т.е. разглобяваш няколко аналогични устройства, разглеждаш ги детайлно, намираш слабите места на всяко от тях и си измисляш твое. Трябва да се проектира само инструмента за изработката им. Сроковете за центрофугите са ми казани от тези които се занимават с "проектирането". Аз само съм казал какво трябва да правят. Отделно, че проектът е на съвместно финансиране (т.е. аз пари за проектиране не давам, поел съм само ангажимент да ги влагам ако отговарят на изискванията ми) и те не са заинтересовани да ме лъжат.
Покупката на нафта е опция, не задължение.
Ами нищо не я прави "толкова" скъпа. Моята е стъпила сигурно вече на 20 000 лева. Сметката е проста. Реакторът (тогава беше казан за варене на сироп) го купих в първите дни на януари. Дал съм за него 500 лева, с докарването ми отиде на 600. От тук нататък един месец съм се занимавал само с него. Вложени са още поне 500 лева арматура, автоматика и т.н. След това 5 перални. Бойлерите са купувани от вторични за по 10 лева бройката. По 2 на пералня. Отделно 50 лева за фланец със серпентина. Краноове, фитинги, облицовка, борба по заваряването (тези от вторични са с дебелината на вестник) и т.н. и отиде на 300 лева за една пералня. Отделно помпи. 3 центробежни, 4 зъбни, една перисталтична, една вакуумна. Тук съм на тънкана защото зъбните съм ги изпросил без пари от трактористи, едната центробежна ми я подари един фен, а другата е малка за 50 кинта. Третата обаче е от неръждавейка и си струваше 250 лева без транспорта. Вакуумната я намерих МНОГО тънко за 200 лева, перисталтичната още по-тънко, за 50. Ама на перисталтичната и влезе един брояч и малко релетия за има няма 250 лева. Отделно термометри, манометри, тръби, фитинги и т.н. Минаваме на входната суровина. Там има една цистерна 6 тона и още 4 по 1 тон. Намирал см ги как падне, но като се вложи и труда по кърпене, слагане на крака и равизии и т.н. и там отхвръкнаха 1500 лева. Реално за тези цистерни съм дал един малък бус. 2 броя цистерни от HDPE за докарване на олиото с буса (по 130 лева всяка). 4 броя за готовата продукция. Една за разтвора на метанол и натриева основа. Една за превоз на метанола. И т.н. Филтър за готовата продукция. Това тъпо желязо до момента е поело над 1000 лева и краят му не се вижда! Остава ми да направя и вакуумната сушилня защото се оказа неудачно използването на пералнята за сушене. Защо? Ами има нюанс, но засега не искам да го споделям. Там колко кинта ще глътне, не зная. Отделно съдове за глицерина и т.н. Вече седми месец се занимавам само с това. При положение, че имам необходимата техника и апаратура за ремонт на климатици на автомобили, диагностична апаратура, стенд за ремонт на нафтови помпи, внасям резервни части за помпи Бош и т.н. Т.е. нищо не изкарвам, а само влагам. Да приемем, че заетостта ми е могло да бъде 100 часа месечно (това е минимум) по 15 лева на час без ДДС и сам можеш да сметнеш колко пари не съм получил. Лихви по кредитите. Преправяне на всяко нещо минимум по два пъти (винаги нещо не е така или не ми е харесало) и така нататък.
Идваха едни пичове и се спазарихме на 2 бона за консултации и те да си правят такава но с 300 литров казан и 6 перални пак по 300 литра. Казаха, че ще им излезе около 20 бона като всичко е неръждавейка. Аз се съмнявам защото те искат да слагат само нови елементи, но то си е тяхна работа. Каквото са искали съм им казал, показал и т.н.
За повторяемостта... При партидния процес няма проблеми при разумни отклонения. Важното е да няма вода! Останалото се коригира на следващата стъпка. Непрекъснатият не дава добри и устойчиви резултати за продължителен период от време. Това последното е мое скромно мнение което няма да отстоявам пред никого от капацитетите в бранша.
Ваклин Христов
Автомобилна диагностика ЕООД
П.К. 79
3320 Козлодуй
България
|