Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:22 05.07.25 
Клубове/ Компютри и Интернет / Хардуер Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: AGP vs PCI-Express [re: нeзнaeщ]
Автор kилиkaндзep (таласъм)
Публикувано10.04.05 16:16  



AGP ( Accelerated Graphics Port) - ускорен графичен порт е 32- битова шина създадена от Intel, с пропусквателна способност 16 пъти по-голяма от PCI (да не се бърка с PCI-Express). AGP позволява обработката на дадени елементи директно в системната памет, създаден е специално за видео карти и се използва само от тях. Този стандарт е процесорно назависим, но се изисква поддръжка от чипсета на дънното. Разликата в стандартите AGP 1x, 2x, 4x и 8x е най-вече в тактовата честота, с която работят различните видеокарти и съответно трансферната скорост, която те достигат.
AGP 1х - е първата версия на AGP, работеща на тактова честота 66MHz, с максимална трансферна скорост 266 МВ/сек. .
AGP 2х - заменя AGP 1х, работи на тактова честота 133MHz, трансферна скорост до 533 МВ/сек.
AGP 4х - максимална трансферна скорост 1GB/сек., тактова честота 266MHz. Тази скорост се достига благодарение на факта,че данните се предават по два канала, които могат да работят едновременно. AGP 4х - може да се използва с AGP 2х съвместими дънни платки, но тогава производителността се ограничава до 2х.
AGP 8х - AGP 8х е с тактова честота 533MHz и максимална трансферна скорост над 2GB/сек., този тип е съвместим с AGP 4х, но не и с по-старите модели 1х и 2х.
PCI- Express шината е серийна – данните се предават по минимален брой писти последователно бит-след-бит като за компенсация на малкия брой писти се използва по-висока честота на предаване. PCIe освен това е двупосочна (full duplex - устройствата едновременно и предават и приемат данни, т.е. пропускателният капацитет се удвоява) и индивидуална (point-to-pont – към един PCIe порт се включва само едно устройство – платка или чип – и целият капацитет се усвоява само от него, без да се споделя с други устройства. Затова всъщност не е редно PCIe да се нарича „шина”, а по-скоро интерфейс). Една PCIe “линия” представлява 250MB/s индивидуална, двупосочна (общо 500MB/s) връзка между контролера и дадено устройство (двойно повече от цяла PCI шина споделена между пет-шест устройства).
Гъвкавостта на PCI Express се проявява в това, че устройствата могат да се свързват с повече от една линии, но въпреки това всяка линия се опроводява и управлява отделно. Минималният вариант PCIe интерфейс е “PCI Express x1” (една линия, 250MB/s-във-всяка-посока), предвидени са x4 (четири линии, 1GB/s), x8 (2GB/s) и х16 (4GB/s), а се говори и за x32 (8GB/s). В бъдеще основната честота на PCIe линиите може да бъде удвоена (в PCI Express 2.0) и съответно x1 слотът ще стане 500MB/s, х16 – 8GB/s и т.н.
PCI Express технологията е на път да измести тотално както AGP, така и PCI и да стане единствената системна шина, която да обслужва връзките между периферните компоненти, чипсета, паметта и процесора. И отново зад всичко това стои Intel (наред с други, като IBM, Dell, Compaq, HP и Microsoft)

Ами това от мен. Надявам се да си научил нещо ново и полезно.

Аз избрах Linux. Да живее свободата!

Редактирано от kилиkaндзep на 10.04.05 16:50.



Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* AGP vs PCI-Express нeзнaeщ   10.04.05 14:42
. * Re: AGP vs PCI-Express kилиkaндзep   10.04.05 16:16
. * Re: AGP vs PCI-Express tristan   11.04.05 01:20
. * Re: AGP vs PCI-Express mitku   11.04.05 09:32
. * Re: AGP vs PCI-Express нeзнaeщ   11.04.05 12:45
. * Re: AGP vs PCI-Express нeзнaeщ   11.04.05 12:54
. * Re: AGP vs PCI-Express Mixy   11.04.05 13:36
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.