Здравей, unknown,
Наистина съм сгрешил в моите сметки (но не е в микроните). 2.4 милиграма за 2 седмици не прави 600, а само 60 милиграма годишно, май ще трябва да си преговоря умножението :((
Никъде не съм писал, че смятам сребърната амалгама за много токсична. Само казах, че не зная колко е токсична, но я гледам с подозрение, защото съдържа живак и защото всъщност никой не знае, колко е токсична. Химиците добре знаем, че живакът е доста инертен метал и трудно реагира с какво да е. Това обаче не му пречи да е силно токсичен при приемане през устата, което показва, че се изхитрява някак си да се вмъкне в организма. Парите му също са много токсични, следователно живакът е способен на същия фокус и в белите дробове. Не съм се интересувал, как точно става това - чрез химическо свързване, просто разтваряне, някакъв физикохимичен процес или пък комбинация от тях, дори не зная, дали това е известно, но е факт, че става. Интерметалидът със среброто може и да е по-инертен от чистия живак по отношение на определен агент, който носи отговорността за преминаването на живака в организма, но може и да е точно обратното. Това е причината (и според мен напълно основателна) да не гледам с добро око амалгамените пломби. lady_bug също е права, като казва, че за съжаление не здравни, а чисто търговски причини често са двигател на концепциите в здравеопазването.
Може би това не е разговор за клуб Химия, но на мен ми е интересно твоето професионално мнение и се радвам, че си готов да го споделиш, защото моята зъболекарка, макар да се съобразява с желанието ми и да не ми слага амалгами, просто ми твърди, че не съм прав, но без да се обосновава. Казва: "ами не са отровни, защото никой не ми е казвал, че са" - и толкова.
Ясене, това, което пишеш, е много интересно. Аз съм чел, че "непрокопсаната идея", че флуорът (уж) бил полезен за защита от кариес, не е измислена от производителите на пасти за зъби. То в това няма и никаква логика. Пастата няма да стане по-скъпа, нито по-вкусна, като и сложиш минимални количества флуор, т.е., няма видима икономическа изгода, а надявам се unknown да се съгласи, че още не е измислена паста, с която, като се миеш, да имаш гаранция против кариес (като междувременно цял ден дъвчеш подсладени и кашкави неща), така че май няма и медицински показания. Чел съм, че "епохалното откритие" за ползата от флуора е било направено по време на бума на алуминиевото производство в САЩ в началото на миналия век, когато работниците в алуминиевите заводи и хората в близките населени места са боледували и измирали от флуороза като мухи. В това май има повече логика.
Пък относно спора за титлите, що за глупости коментираме? Кой го е еня кой каква титла има? Ти, учителке, доктора по титлата ли си го избираш, или по уменията? Преди време имах нещастието да попадна на един идиот, закачил на вратата си гръмкото "професор, Не-знам-си-какъв Експерт на СЗО", който не ми свърши никаква работа, преди по-късно да се свържа с лекар без подобни титли, който обаче ми помогна. Ха познай от първия път, кого бих потърсил следващия път.
|