Когато аз бях ученик, успях да отида на националния кърг чак когато станах 11-ти клас. А учих в IIIПМГ"Ак. М. Попов"-Варна. Най-много хора имаше от НПМГ-то в София, а и повечето от останлите бяха все от ПМГ-та в другите обласнти градове.
По мое време (1998/99 и 1999/2000) в началото на годината се организираше химическо състезание за ученици във Враца, което, уж, трябваше да бъде като кандидт-студентския изпит за МУ:
- тест с 40 въпроса: 20 от обща и неорганчина химия и 20 от отрганична химия + 4 логически задачи (последната преход), но без да включва експериментална част или изчислителни задачи.
С националната олимпияда - април,2000г. - нещата бяха доста по-различни:
Имаше две части - експериментална и писмена.
На експерименталната имахме 6 епруветки, в които трябваше да познаем какво има. Разполагахем със следните реактиви: червен лакмус, AgNO3, BaSO4, HCl, NaOH. (Вече не помня добре, ех това ЕГН:)
Писмената имаше четири въпроса:
1. Един изичислителен: Ако дисоциационната константа на червената кръвна сол е..., а на жълтата кръвна сол е... и ако максималното неотровно съдържание на CN- е ... mg/l, то да се определи дали тези две соли са отровни.
2. и 3. Логически задачи - и тях не ги помня.
4. Да се синтезира p-амино-фенил-нещо си, при което трябваше да съобразим да защитим амино-групата, за да не се окисли до нито-такава и тинтири-минтери.
Май не съм много от помощ. Сори! Трябва да се включи някой, участвал по-скоро.
На предишните кръгове, преди националния нямаше експериментална част, но на общинсия кръг имаше задача от аналитнична химия - при разтаряне на зъбна амалгама със солна киселина падат такива и такива утайки, които после се обработват с ..., а разтвора с натирева основа - пада еди си какво си и т.н.
Да се определи качествения състава на зъбната амалгама.
За да се подготвиш за олимпиядата или състезанието във Враца трябваше да си запознат и с тривиланите назавния на хим. съединениея:
Например: хипурова киселина, бензилов алкохол, бензоилхлорид и т.н.
На състезанието през 2000г. имаше синтез на p-хлоробензоилхлорид.
Пак се извинявам за разкъсания отговор, защо не вземеш да попиташ някой учител или по-добре в инспектората.
|