Леле, какво дълго четиво
Аз гледам да е колкото може по-кратичко, че да е видно за останалите най-вече същественото, да не се разсейват от останалото. А така само ще се омотат хората
Затова и написах само за етиологията и патогенезата. А ти си написала най-вече за клиничните признаци.
И от това, което си дала, за съжаление успях да хвана само българската част (руският нещо не ми се отдава;)).
Опитай се с няколко изречения да кажеш, каквото си искала да кажеш, че да стане ясно дали аз съм те разбрала или се е получило някакво недоразумение.
Дотук разбрах само, че си на мнение, че:
- Пометра се развива от всички котки, без значение раждали или не;
Всъщност огромно значение има, извадката която съм дала е от специализирано издание за ветеринари (аз я взех всъщност от института в СтЗ по вет. медицина, няма я по книжарниците и си е точно специализирано четиво, с теоретични и практични примери), така че... няма как да не е достоверно това, което пише вътре (още повече че не е дело на един или двама лекари, а на голям екип, който отсява стотици мнения, проучвания и изследвания.) А там ясно е казано, че бременността предотвратява появата й, един вид профилактика. Споменава се също, че няма случай на развиване на пиометра с по-малка разлика от една година, датираща от заплождане.
Другото, което смяташ, че не влияе - хормоналните препарати - незнам защо не се съгласяваш, хората ясно са написали, че употребата им често води до развитие на пиометра. Това и кварталният ветеринар да питаш и той ще ти го каже и ще ти я извади тази статистика.
Диагнозата не се поставя толкова трудно - чрез рентгена се установява уголемена матка, а чрез изследванията - увеличаване на левкоцитите. Разбира се, че при всички инфекции се покачват нивата им, но като се събере с клиничните признаци (животните често се ближат и стават неспокойни дори и в най-ранната фаза) става лесно да се разгадае дори и в ранен стадий. В такъв случай могат да проведат и само медикаментозно лечение и то задължително при следващото разгонване трябва да има заплождане, за да се избегне появата на рецидив. При по-късните стадии се извършва овариохистеректомия (това което толкова прокламираш - кастрация с премахване на цялата матка), а премахването само на яйчниците е кастрация позната като овариоектомия. Няма смисъл да се прави пълна кастрация на младо, невлязло още в пубертета коте, в другата тема съм писала защо. Виж вече след като веднъж е влязла в полова зрялост котката - най-добре е всичко да се премахне, както ти твърдиш (но пък е излишно в първия вариант - допълнително си усложняваме и нашия и котешкият живот).
Честите разгонки бтв водят не само до пиометра - раците и кистите също са често следствие (и без да са ползвани хормонални препарати, макар че последните доста ускоряват процеса).
Може да напишем и за това някой ден? nbb и тя изяви желяние да се включи, като стана въпрос за подобни темички.
Хубаво е да се ограмотяваме, защото май няма кой друг...
(и аз уж щях да пиша кратко, а то и моето километрично излезе... )
|