Добре, айде тук да продължи дискусията.
В другата тема писах накратко и не сте разбрали какво искам да кажа.
Да почнем с цитати:
Събирането на гной в матката,като резултат от проникването в нея на бактерии е болестно състояние известно като пиометра.Бактериите попадат в матката през влагалището.Тя е частично отворена през време на разгоненоста.Като правило тези бактерии нормално се намират във влагалището.Ролята на тези бактерии за възникването на заболяване се подпомага и от системното влияние върху маточното тяло от страна на различните полови хормони без в крайна сметка да се стигне до състояние на бременност.Първите признаци се проявяват обикновено няколко седмици след преключване на разгоненоста.Обикновено най-честото оплакване е отделяне на кървави или гноеподобни изтечения от мястото където животното уринира – отворена пиометра.Общи оплаквания –депресия, сънливост, липса на апетит, често урениране и пиене на вода,корема на животното се увеличава,губи тегло.Повишаване на температурата се наблюдава при помалко от 1/3 от случайте на пиометра.При котката установяването на изтечения е особенно трудно заради тяхната привичка постоянно да се облизват.Усложняването на заболяването води към развитие на шок, самоотряване и скъсване на матката,а от там възпаление на коремните органи.Животни при които отсъства отделянето на изтечения – затворена пиометра,диагнозата се поставя доста трудно и обикновенно със закъснение и тежко клинично състояние.Иследвания като ренгенография ,ултразвук и кръв подпомагат поставянето на диагнозата и отдиференцирането на други заболявания.Лечението е необходимо да бъде своевременно и интензивно.Това заболяване влиза в групата на не многото заболявания на размножителната система опасни за живота на животното. Самолечението е опасно и неуспешно.Известните методи за лечение са консервативно – с медикаменти и оперативно – отстраняване на матката и яйчниците.Представете животното колкото се може по-бързо на вашият ветеринарен лекар.Той ще го постави на системи за вътревенозно вливане на разтвори с цел възстановяване на телесните течности и подобряване на бъбречната функция,венозно поставяне на антибиотици с широк спектър на действие и т.н.Най-често се засяга чернодробната дейност.Препоръчително е пиометрата да се лекува оперативно - прогнозата е повече от благоприятна.
Типичная пиометра предположительно вызывается первичными инфекционными процессами, протекающими на фоне гормонального дисбаланса организма. Во время течки (примерно в конце эструса или в начале проэструса) бактерии поднимаются через открытую шейку матки в матку и вызывают воспаление. Повышение уровня прогестерона вызывает закрытие матки и одновременно уменьшает устойчивость эндометрия (внутреннего слоя) к бактериальным инфекциям. Количество бактерий в матке увеличивается, и возникает эндометрит с гиперсекрецией молочных желез. Постепенно матка наполняется гнойным секретом. Токсины из содержимого матки всасываются в кровь, отравляя организм животного.
Пиометра может возникать спонтанно или вторично при систематических бактериальных процессах в матке (послеродовой метрит и др.). Также пиометра может быть последствием заноса инфекции при осеменении или может быть исходом кистозной гиперплазии эндометрия, которая чаще поражает интактных кошек. Причиной гиперплазии эндометрия посредством повышенного уровня прогестерона может быть киста желтого тела.
Вероятность ятрогенной пиометры может быть высока при длительном применении прогестагенов для задержки или подавления течки, или после использования эстрагенов для лечения вагинитов. Отдельные исследователи считают некорректное применение гормональных препаратов для супрессии половой функции - основной причиной развития кистозной гиперплазии эндометрия у кошек. Хотя эстрагены не могут сами вызвать кистозную гиперплазию эндометрия или пиометру, введение их в период между течками (diestrus) значительно повышает риск развития этих заболеваний. Действие прогестагенов проявляется в стимуляции роста эндометрия и понижении активности миометрия, что может привести к патологической пролиферации слизистого слоя, усиленной секреции маточных желез и закупорке их выводных протоков с образованием кист. Секрет, аккумулирующийся в полости матки может служить хорошей питательной средой для размножения микрофлоры. Кроме того прогестерон может сдерживать ответ на бактериальную инфекцию
Няма да тълкувам ред по ред цитираното, надявам се като го прочетете да го разберете. Никой никъде не отрича, че употребата на хормонални препарати за потискане на разгонването благоприятства развитието на пиометра. Но от горните цитати е видно, че и без да са давани такива препарати на практика пиометра може да се развие във всеки един момент. Причинители на пиометрата са бактерии, които нормално се намират в организма на животното. Въпроса е какво ще ги провокира да се превърнат в патогенни.
Някъде в другата тема се споменаваше, че пиометра се развивала при нераждали животни. Казах че не е вярно защото: животното може да роди веднъж, два пъти и след време да развие пиометра. Следователно не може да се твърди че САМО при нераждали има риск.
Пиометра може да се развие дори от замърсяване по време на сношение.
Затова и споменах, че докато има матка в организма - има риск.
А кастрацията включва отстраняване И на матката, не само на яйчниците.
Т.е. при кастрирани животни в ранна възраст възможността за развитие на пиометра изчезва.
|