Възмутен съм!!! Как може да сте толкова необрзовани? За кво спахте 11+5*exp*n-1 години в училище? Пфу, не ви е срам. Обаче се тупате в гърдите, че сме втората по интелигентност в света нация. Втора? Май асс... 
Точно толкова, колкото евреите са най-умната, демек пълен булшит.
Зъболечението е наука, приятели, или поне в България беше.
Нека да започнем ето така. Вътрешността на човешкия зъб е куха. Нарича се пулпа. Когато се появи дупчица по повърхността на зъба, която по дълбочина достига до пулпата, говорим зa пулпит. При това положение нервът
който се намира в пулпата и който иначе се намира в един вид закрита камера, е открит за външни влияния, инфектира се и се възпалява. Ето защо се налага своевременно остраняване на болния нерв, почистването и херметизирането на пулпата, чрез запушването на каналите на зъба с цел да се изолира вътрешността на вече мъртвия зъб от външно влияние. Забележете, говоря за запушване, не за запълване на зъбни канали. Един зъб има съответно един, два или три канала, толкова колкото са и корените на съответния зъб.
От всички изказали се, единственно но_бс е близо до истината и то по обясними причини - снаха и е зъболекар. Трябва да се отбележи също, че но_бс е доста интелигентна за представител на вторите по интелигентност в света.
Стндартната процедура е следната. Откриване на пулпата и поставяне на арсен, който се държи от 24 до 48 часа. Целта е да се умъртви нерва. Имайте в предвид, че болният нерв, макар и не толкова чувствителен колкото здравия е немислимо да бъде изваден в живо състояние, защото е много вероятно да загубите съзнание от болка. Имайте в предвид, че упойката не действа по никакъв начин на един жив нерв и той запазва пълната си чувствителност.
И така, след два дни обикновенно се вади арсена от зъба и заедно с него мъртвия нерв. Каналите се почистват и се пълнят с антибиотик, който трябва да предстои минимум една седмица. На третия сеанс каналите се почистват отново и се запълват с някаква субстанция, подобна на паста, която се втвърдява в последствие. Доста е твърда, почти като цемент, а може и бетон да е.
Както казахме по-горе, българските зъболекари не запълват каналите изцяло, а само до основата на венеца. Това го правят не защото са некадърни, а защото за разлика от хамериканските си колеги, умеят да мислят, т.е., ако зъба се счупи или разруши по някакъв начин, те отново имат достъп до зъбните канали, в които се поставят метални щифтове, зъба се цементира и се изгражда отново. Както виждате, не некадърност, а гъвкавост и предвидливост. Какво точно правят хамериканските им колеги, не ми е ясно, но моите наблюдения са, че хамериканския дентист е кон с капаци, ще следва всички ненужни манипулации за да ти вземе максимум пари за всеки един от зъбите ти. Тук в хамериката, зъболечението не е наука, а по-скоро занаят, много доходен при това.
Сега да се върнем и до теб, Liliina.
Когато ти казах, че повторен руут канал не се прави безпричинно, имах в предвид, че зъба трябва да се разкрие почти до основата на венеца, за да се достигнат каналите. Както ти отбеляза, материала който се използва зазапушване на каналите е много твърд и може да бъде разрушен само с "борче".
Искам да ти обясня, че имаш инфекция не защото зъба ти не е запълнен до долу, а защото имаш дупчица която е в самата основа на зъба, т.е. в самия венец. Това зъболекарите наричат гранулом. Те също считат лекуването на такъв зъб за изключително рисковано и затова предпочитат да го извадят(екстракция)
Един гранулом е постоянен източник на инфекция, която по кръвен път достига до всички части на организма. Ако това е твоя случай, попитай дентиста си какво точно ще му прави на зъба ти и колко ще струва, понеже после може да се окаже после, че ти е взел за вадене на зъб около 1000+$
Толкова от мен, а вие всите да земете пример от принцесата и да почвате да се образовате, че ме е срам да ви гледам такива кютуци...  
Ignore et Impera!!! 
|