Едно време не обръщах внимание на мнения и идеи като твоите. Но миналата година се случи нещо, което ме отврати и ядоса (а и сега). Изпитвам на лятна сесия студент, който цял семестър е ходил на упражнения. Дълъг почти два метра, ама един смотан, смотан... Все мълчи. Като му задаваш въпрос, му трябват по 2 минути, за да каже първата дума. А нито време има за такова чакане, нито колегите му са толкова търпеливи. Забелязах, че на писмените работи (договори и други) хич не е добре, но на въпроси писмено отговаря доста зубърски. Викам си, трябва специално внимание да му отделя, да го разговоря, за да няма притеснения да говори на изпита. Е, писна ми, след като на 10-тия път той все така си отговаряше на час по лъжичка, тихо, бавно... На изпита отново, но поне професорът го изпитваше. Три пъти го молих да му зададе още един въпрос, да не го къса. Ама то, с тоя маниер - 10 минути не му стигат за три думи... От тогава страшно се ядосах. Туй момче, в къщи гледано, младо, пък с маниери на баба, абсолютно некомуникативно... Е какъв юрист ще стане, само със запаметяване ли?
Затуй си мисля, че децата трябва да са в тяхната си среда, да се състезават с връстниците си, да имат свои си проблеми, различни от моите, да се мъчат сами да ги решават (а не на всичко аз да съм съдник, свидетел и т.н.). Децата на чатпат сигур са свестни и социални. Но може би ще станат нещо повече, ако са заедно с другите, чуват различно мнение, мислят различно.
Щото ако учителите говореха само по учебниците, не можеха да отговарят и да задават странични и допълнителни въпроси, Боже опази!
Заира, ти май нямаш много голям избор на това екзотично място. И все пак си избрала детето ти да учи в Бг по норм. система. И си горда с постиженията й! (И аз бих била!) Хубаво е страничен човек да има поглед над детето ти, да имаш база за сравнение спрямо връстниците й.
Че то иначе на Чатпат децата ще са все най-велики, най-умни и най-добри, ама не знам дали университетите ще ги приемат с такова удоволствие, след като се задоволяват с познанията на учебниците и на родителите си.
Не отнемай, Чатпат, възможността на децата си да трупат собствен опит, да правят своите грешки, да имат свои приятели и свои проблеми, за които ти никога няма да научиш.
...пък ги пиша тия работи, защото има и законодателство, според което образованието до 16 г. възраст е задължително... ама нали толкоз уважава българина законите...
|