Увеличава ли флуорирането риска от рак на костите?
Ново изследване предполага, че пиенето на флуорирана вода води до увеличен риск от развитието на рак на костите при момчета.
Bassin и колектив откриват, че: момчета, които са израстнали в общини, които прибавят поне средните нива на флуориди към водата си са развили рак на костите, остеосаркома, по-често от момчета, които са пили вода, която съдържа малко или не съдържа флуориди.
Рискът е по-голям за момчета, които са пили силно флуорирана вода във възрастта мевду 6-8 години – времето, през което децата претърпяват най-усилен растеж. До към 20 годишна възраст при тези момчета се наблюдава развитието на рак на костите 5,46 пъти по-често, отколкото при момчета, които са приемали флуор в най-ниски дози. Не е наблюдаван същия резултат при момичета.
Здравословни последици: Флуорид и бъбреци
При здрави възрастни хора бъбреците са способни да отделят приблизително 50% от приетия флуорид. При болни от бъбречни заболявания, обаче, бъбреците могат да отделят от 10 до 20 % от приетата доза флуорид. По този начин се увеличава натоварването на тялото с флуорид и нараства възприемчивостта на индивидите към флуоридно натравяне.
Костните промени, които обикновено се срещат сред пациентите с напреднали бъбречни заболявания са много подобни на костните промени, които се срещат сред хората с остеомалационен тип на скелетна флуороза. Това повдига въпроса за възможността някои хора с бъбречни заболявания да страдат от недиагностицирана скелетна флуороза.
Хората с бъбречни заболявания имат намалена способност да отделят флуоридите чрез урината и са изложени на риск от развиване на флуороза дори при нормално препоръчваните нива от 0,7 – 1,2 ppm флуорид.
SOURCE: Bansal R, Tiwari SC. (2006). Back pain in chronic renal failure. Nephrology Dialysis Transplantation 21:2331-2332.
Хората с бъбречна недостатъчност могат да имат 4 пъти по-високо съдържание на флуорид в скелета си и са подложени на по-голям риск от спонтанни костни фрактури, сродни на тези при скелетната флуороза, дори при 1 ppm флуорид в питейната вода.
SOURCE: Ayoob S, Gupta AK. (2006). Fluoride in Drinking Water: A Review on the Status and Stress Effects. Critical Reviews in Environmental Science and Technology 36:433–487
При пациенти с намалена бъбречна функция е увеличена възможността за акумулиране на флуорид в скелета. От много години се знае, че хора с бъбречна недостатъчност имат увеличена плазмена концентрация на флуорид в сравнение с нормални здрави хора и са изложени на по-висок риск от развитието на скелетна флуороза.
SOURCE: National Research Council. (2006). Fluoride in Drinking Water: A Scientific Review of EPA's Standards. National Academies Press, Washington D.C. p140 .
Ново предупреждение относно употребата на флуориди при бебета.
Вашата питейна вода съдържа ли добавен флуорид? Ако това е така, дръжте я настрана от бебетата под 1 година. Това напътствие е издадено неотдавна от невероятен източник: Американската Стоматологична Асоциация (ADA).
Американската Стоматологична Асоциация отбелязва, че:
„Бебета, по-малки от 1 година, може би приемат повече от оптималното количество флуорид, ако техния основен източник на храна е прахообразна или течна формула за бебета, смесена с вода, съдържаща флуориди.” ADA съветва: „Ако употребявате продукт, който има нужда да бъде върнат в първоначалното си състояние (напр. мляко на прах), то родителите и детегледачите трябва да вземат под внимание употребата на вода без флуорид или такава с ниско съдържание на флуорид.”
ADA издава този съвет, защото бебета приемащи флуорирана вода са изложени на висок риск от развитието на зъбна флуороза – дефект на зъбите, който може да доведе до петна и дори корозия на емайла. Освен това, на 14 октомври Управлението по храните и лекарствата в САЩ (FDA) оповестява, че флуорираната вода, продавана на пазара, за бебета не може да претендира за намаляване на риска от кариеси.
Зъбната флуороза не е единствения риск, произхождащ от излагането на бебетата на флуориди. Същата седмица, когато ADA публикува своето становище, в една статия в британското списание, The Lancet, се доклава, че флуоридите могат да доведат до увреждане на мозъка при децата. Ревюто в The Lancet описва флуорида наред с перхлоратa (добавка за ракетно гориво) като „силно невротоксично вещество”, поради доказателства, свързващи флуорида с ниския коефициент на интелигентност при деца и мозъчни увреждания при животни.
„Новородените бебета имат недоразвити мозъци и излагането им на флуориди, предполагаем невротоксин, трябва да бъде избягвано”, отбелязва Hardy Limeback, член от 2006 на групата от експерти по токсичността на флуоридите към National Research Council и бивш президент на Канадската асоциация по дентални изследвания.
Флуоридът се свързва и с други здравословни проблеми, които включват: чупливи кости, намалена активност на щитовидната жлеза, и вероятно, рак на костите при момчета, според неотдавнашния доклад на екип от харвардски учени, американския National Research Council и други скорошни изследвания.
Докато по-голямата част от Западна Европа изоставя практиката на добавяне на флуорид към питейната вода, то повечето американски доставчици на питейна вода продължават да флуорират водата. Освен това, някои търговски марки бутилирана вода, продавана в САЩ, като Nursery Water, специално продават флуорирана вода за малки бебета.
Скорошно изследване на Environmental Working Group (EWG) открива, че пред повечето големи американски градове стои проблемът с излагането на бебетата на свръх дози флуорид. Над 60 % от бебетата, които са на изкуствено хранене, всеки ден превишават „горната граница на поносимост” за флуорид, определена от Медицинския Институт в САЩ.
„Водата трябва да бъде безопасна за всеки. Защо се прибавя химикал, който я прави умишлено негодна за малки деца? Съединените щати трябва да последват примера на Европа и да сложат край на флуорирането”, казва Майкъл Конет, директор на проекта Fluoride Action Network.
Моля да ме извините за превода, но нямам време да го дообработя.
Редактирано от dutci на 17.12.07 16:11.
|