Намалява жиzненоспособността на сперматоzоидите. Продуктите са на баzата на Benzalkonium chloride.
А раzгеле, намерих я таzи статия zа Бх. Ето
Действие:
Бензалкониевият хлорид има мощно спермицидно десйтвие, което се дължи на руптура на мембраната на сперматозоида. Независимо от галеничната форма на препарата, активният принцип покрива вагиналната кухина с един протективен филм, който намалява подвижността на сперматозоидите от една страна, а от друга – води до тяхната деструкция. Във физиологичен план деструкцията на сперматозоидите се осъществява в два етапа – отначало деструкция на камшичетата, а след тов апукване на главичките. Тази особеност не гарантира невъзможността за оплождане от един увреден сперматозоид. Теоретично ефикасността на бензалкониума е 100%, зашото не е възможен живота на сперматозоидите, даже при наличие само на следи от активния принцип. Клиничната ефективност се оценява по нивото на индекса на Pearl, който е под 1, ако препаратът се прилага правилно. В по-голямата част от неуспехите, причините се дължат на неправилна употреба на препарата.
Под въздействието на бензалкониума не настъпват промени в съпрофитната вагинална флора – бацилът на Doderlein се запазва. Бензалкониевият хлорид не се абсорбира от вагиналната мукоза. Той се елиминира с нормалното физиологично течение или чрез вагинална промивка с чиста вода.
Антисептичната активност на бензалкониума in vitro е насочен срещу причинителите на някои сексуално предавани инфекции – гонококи, халмидии, вируса на Herpes simplex-2 (HSV2 ), HIV, Trichomonas vaginalis, Staphylococcus aureus. Той е неактивен срещу микоплазми и слабо активен спрямо Gardnerella vaginalis, Candida albicans, Haemophilus ducreyi и Treponema pallidum. Неговата превантивна способност при тези сексуално предавани болести не е обаче in vivo напълно доказана.
Показания:
-Като антисептично средство се прилага по-рядко, главно в офталмологичната практика.
Особености на приложение и дозировка:
-Като антисептично средство се прилага в офталмологията, при дразнене и зачервяване на очите при пациенти с твърди контактни лещи, препаратът Filmolens по 1 – 2 капки във всяко око 3 пъти дневно през 8h. Препаратът Purolens се използва зе антисептична обработка на твърди контактни лещи и за тяхното съхранение.
Взаимодействие с други лекарства:
Странични ефекти:
Противопоказания:
Свръхчувствителност към бензалкониев хлорид. Възможни са алергични прояви. Може да се използва по време на бременността и по време на кърмене, тъй като експертизите за тератогенно действие на бензалкониевият хлорид са отрицателни и той не преминава в кръвта и майчиното мляко.Всяко локално вагинално лечение по време на употреба на бензалкониум трябва да се избягва, защото може да инактивира спермицидното му действие. По време на употребата му трябва да се избягват вагинални промивки със сапуни преди или след коитуса, защото даже и в следи разрушават активния приницип.-Като локално контрацептивно средство се използват препаратите Pharmatex Chlorure de Belzankonium. Вагиналните овули или таблетки се поставят в легнало положение по 1 в дъното на влагалището, 5 min преди полово сношение. Протективното им действие продължава поне 4h. При повторен акт се поставя нова овула. Вагиналният крем се поставя в легнало положение с помощта на апликатра, колкото е възможна по-дълбоко във влагалището. Действието му започва незабавно и продължава поне 10h. При повторни актове се поставя нова доза крем.Непосредствено след коитуса може да се направи само външен тоалет с вода. Вагиналният тампон се поставя в дъното на влагалището, в контакт с шийката на матката. Протекцията е незабавна и и продължава 24 h. През този период не е необходимо тампонът да се сменя, независимо колко акта се осъществяват. Изтеглянето на тампона се прави 2h след последния коитус.-Като вагинално прекоитално контрацептивно средство се прилага, когато има временна или трайна контраиндикация за употреба на орални контрацептивни средства или на интраутеринни диспозитиви.Benzalkonium chloride е вагинално прекоитално контрацептивно средство и антисептик от групата на четвъртичните амониеви бази
Иzточник BGSTUFF.NET
Редактирано от surfline на 15.05.07 10:49.
|