Майчинството - 90% от заплатата за една година
КРАСИМИРА ЯНЕВА
(c) в. ''Монитор'', Брой: 2570, Вторник, 16 Май 2006
Майките да имат повече пари през първите години на отглеждане на децата си, предлагат Христина Христова и Милен Велчев.
Майчинството да е по-добре платено, предлагат Христина Христова и Милен Велчев от НДСВ. Те са внесли в парламента законопроект за изменение на Кодекса за социално осигуряване. В него жълтите депутати предлагат осигурените майки и осиновителките да вземат 90 на сто от заплатите си, докато детето навърши 1 г.
Сега осигурените, т.е. работещите жени, получават 90% от заплатата си 45 дни преди раждането и 90 след него. През този период те са в платен отпуск за бременност и раждане.
След това, до навършване на 2 г. на детето, жените са в отпуск за отглеждане на малко дете и през това време вземат обезщетение, което се определя всяка година в Закона за държавното обществено осигуряване. Тази година то случайно съвпада с минималната работна заплата от 160 лв.
Чрез предложената промяна от Христова и Велчев времето, през което жените ще взимат 90 на сто от месечните си възнаграждения, се увеличава с 9 месеца, като през това време те ще са в отпуск по майчинство. Това ще важи за първите 3 деца, родени или осиновени от една българка. За четвърто и всяко следващо дете майките и осиновителките ще получават по-високите майчински, докато бебето стане на 6 месеца. През останалия период до 2 г., да си получават обезщетението, определено от държавата. То обаче при всички случаи не трябва да е по-ниско от минималната работна заплата за страната.
Христина Христова и Милен Велчев предлагат още фонд "Общо заболяване и майчинство" да се раздели на две. Така с вноските за болест да се плащат само болничните, а другите средства да са за обезщетения за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете.
"Така от фонд "Майчинство" спокойно ще могат да се отделят повече пари за жените, за да не пада стандартът им на живот след раждането и в първите години на отглеждане на детето. За 2005 г. е имало 2 260 000 осигурени българи, а само 59 000 осигурени жени са получавали обезщетение за майчинство от общо 65 000 раждания в страната", мотивира се Христова пред "Монитор".
"На мога да кажа дали ще подкрепя законопроекта. Трябва да видя точни финансови разчети преди това. Във фонд "Общо заболяване и майчинство" всяка година има дефицит заради болничните", каза председателят на социалната комисия в парламента Хасан Адемов от ДПС.
По данни на НОИ във фонд "Общо заболяване и майчинство" през миналата година са събрани около 267,6 млн. лв.
От социалното министерство пък предлагат отпускът за бременност и раждане да се увеличи от 135 на 190 или 200 дни, като през този период жените ще получават 90 на сто от възнагражденията си. Така, според министър Емилия Масларова, ще се мотивират повече българки да раждат.
===
Боже опази, ако М.Велчев и Х.Христова са "известните" българи, за които споменахте.
===
НДСВ с нова щедра идея - платени стажове
(c) в. ''Сега'', Вторник, 16 Май 2006
Бюджетът да поеме заплащането на студенти и ученици от горните класове за стаж във фирми и учреждения, предлага НДСВ. Новата идея е част от предложенията на бившите управляващи в социалната сфера, огласени от депутатите Христина Христова, Борислав Великов и Маргарита Кънева в Монтана. Те предлагат да се въведат стажантски договори, с които младежите да могат да практикуват по няколко месеца, тъй като сега работодателите избягвали да назначават млади специалисти.
НДСВ ще стартира и дискусия за връщане на детските надбавки за всички деца независимо от доходите в семейството. Точно правителството на Симеон въведе подоходен критерий за надбавките. Вчера Христина Христова обясни, че това е станало под натиска на МВФ. В същото време социалният министър Емилия Масларова не е склонна да отмени ограниченията. Царските депутати ще се заемат и с регламентирането на съжителството без брак, за да може тези двойки също да получават помощи като другите.
|