Няма и да чуят скоро за него. Не им е подаден отгоре от несъществуващата БПА.
Писанке, ти знаеш откъде е това ;)
"Моят баща беше педиатър. В тежки времена. Не помня да е правил такива неща. Милият искаше да чете, да учи нови неща, пък те му пъхаха тъпи руски учебници, и учебници на родни "светила". И ми казваше, че след прочутите учебници на проф. Попхристов/Рахамимов-"Болести на първото детство" (дори и сега този учебник е в моята библиотека, в офиса ми, и се гордея с него, 60 години след издаването му) и превода на "Педиатрията" на немският проф. Пфаундлер ( и двете от края на 40 те години) в България НЕ БЕ издаван нито един западен учебник по педиатрия за студенти. Може и някои професор да си бе купил такъв при някоя командировчица на запад, но си го четеше тайно в кабинета. Докато в Университетите, в курсовете по педиатрия, се четяха безкрайните глупости на пълните с псевдо-наука руски учебници. За списания в оргинал и реч ( за широка употреба).
За щастие излизаха наръчници, но бяха за специализанти и нямаха значение на основен учебник по педиатрия ЗА СТУДЕНТИ.
Най-големите в послевоенната Бг педиатрия бяха или немски възпитаници, или бяха специализирали в довоенните времена в изтъкнати болници на Запад, или бяха ученици на големите в Бг педиатрия от предвоенните времена (Проф. Братанов например, който бе съавтор на "Болестите на първото детство").
Фактически от края на 50-те години Бг педиатрия престана да съществува като независима специалност с тежест и мнение. Бе прекъсната връзката с велики школи (Немска, Френска, Зараждаща се Американска, Английската) за МАСОВАТА част от Бг педиатри. Бедни, нещастни и подтиснати, те не можеха нито книга да си купят, нито списание да си поръчат. За конгреси навън и реч. В замяна на това-политизирана наука и безкрайни руски идиотий.
Крайно посредствени и "бледи" личности (като Драган Бобев) превърнаха специализирането на педиатрия в хазартно политическо начинание. Клики и клакьорчета "пръскаха" незнание, а самите те си се образоваха по Западен образец, но за ЛИЧНО ПОЛЗВАНЕ. След което си работеха по западен образец педиатрия в (незаконните) си частни кабинетчета.
За каква наука можеше да става въпрос (и педиатрия, в частност), щом като такива имена като проф. Киркович, доц. Персиядо Рахамимов бяха унижавани, обиждани и бе им забранено да водят занятия и да обучават студенти. Проф. Киркович в последните си години за малко да му забранят да влиза в зданието на Университета... И за да стане ясно какво е загубено може да се каже един факт-когато богати българи посещаваха в довоенните времена Виена за консултации при проф. Епингер биваха връщани или апострофирани с репликата "Защо идвате тук, след като в София работи проф.Киркович? ".
За няколко десетилетия най-достойната и с потенциал педиатрична школа на Балканите бе превърната в жалък политически парцал.
За да стигнем до сегашното положение, когато видна доцентка пише с протокол лечебни млека, на които родно на нея лице е официален дистрибутор, и които лечебни млека се плащат от държавата. Или на безумни алерголози, богатеещи срамно прилагайки абсурдни "схеми". А иначе за шумни конгреси в НДК има пари и време. За обикновеният педиатър във Варна, Шумен,Пловдив, Монтана, Видин, Русе никой няма време, пари и търпение.
Това е причината за сегашното положение. Дори и сега в университетите не са приети за официални велики учебници (Нелсън, Рудолф) или поне не са написани Български, съвременни, "в крак". Превеждат, но хаотично и без цел. Всеки се оправя "индивидуално". Тъжна Бг педиатрия... Не обобщавам-конкретизирам."
|