Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:08 15.07.25 
Клубове/ Взаимопомощ / Бъдещи и настоящи майки-happy mama Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Re: Спестяване на данъци [re: kati_k]
Автор rъбa (дива)
Публикувано10.01.06 14:42  



Здрасти!

Току-що го изчислих това приспадане за един от татковците във фирмата.
Съжалявам, че постингът ще бъде малко дълъг, но не знам как да направя линкове.
1. Това е от ЗОДФЛ, където се казва кой има право да приспада пари за дете:
"Чл.29а. (нов,ДВ,бр.108 от 2004 г.)
(1) Местните физически лица, включително извършващите дейност като едноличен търговец, могат да ползват данъчно облекчение за деца, като приспадат от годишната си данъчна основа сума в общ размер, както следва:
1. при едно ненавършило пълнолетие дете - 360 лв.;
2. при две ненавършили пълнолетие деца - 780 лв.;
3. при три и повече ненавършили пълнолетие деца - 1140 лв.
(2) Данъчното облекчение се ползва, когато едновременно са налице следните условия:
1. към 31 декември на данъчната година детето е местно физическо лице и е български гражданин или чужденец, на когото е предоставено убежище или статут на бежанец по реда на Закона за убежището и бежанците;
2. детето не е навършило пълнолетие;
3. към 31 декември на данъчната година детето не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца.
(3) Данъчното облекчение се ползва от лице по ал.1, което към 31 декември на данъчната година е:
1. родител, който упражнява родителските права, и детето не е настанено извън семейството и не е учредено попечителство или настойничество, или
2. настойник или попечител - в случаите на настойничество или попечителство, или
3. роднина или близък - в случаите, когато детето е настанено за срок не по-кратък от 6 месеца при роднини или близки по смисъла на Закона за закрила на детето, или
4. приемен родител - в случаите на дългосрочно настаняване на детето за отглеждане в приемно семейство по смисъла на Закона за закрила на детето.
(4) Данъчното облекчение се ползва до размера на годишната данъчна основа и при условие че лицето по ал.3 представи писмена декларация от другия родител, съответно от другия приемен родител, близък или роднина, че последният няма да ползва намалението за същата данъчна година.
(5) Декларация по ал.4 не се представя, когато другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина е неизвестен, починал или е лишен от родителски права, или не са му предоставени такива права в случаите на развод.
(6) Данъчното облекчение се ползва включително за годините, в които детето е родено и навършило пълнолетие.
(7) Обстоятелствата и условията по ал.1-6 се декларират с декларация по образец, утвърден от министъра на финансите, която се подава с данъчната декларация по чл.41, ал.1. "

А това са малко обяснения:
"Как се прилага и какво трябва да знаем:
Облекчението за дете до 18 години ще се полза за първи път при формиране на годишното данъчно задължение за 2005 г. Размерът на облекчението е определен в абсолютна сума за данъчната /календарната/ година, съответно:
1. При едно ненавършило пълнолетие дете - 360 лв
2. При две ненавършили пълнолетие деца - 780 лв
3. При три и повече ненавършили пълнолетие деца - 1140 лв
Облекчението се ползва в пълен размер в годината на раждането на детето или в годината, в която детето навършва пълнолетие. Затова даже детето да е родено на 31.12 или навършило пълнолетие на 01.01., облекчението ще се ползва в размер - съответно 360, 780 или 1140 лв
Облекчението се ползва само от единия родител.
Предвижда се право на избор по отношение на лицето, което ще ползва облекчението.
Механизмът на ползване на облекчението е следният- сборът на данъчните основи от всички доходи, посочени в Приложение 1-9 на годишната данъчна декларация по чл. 41, ал. 1 от ЗОДФЛ се намалява с размера на данъчното облекчение.
Например лице, формиращо доходи от три източника: граждански договори, ЕТ и наеми, след приспадане на годишния облагаем доход за всеки от тях на съответните намаления, формира данъчна основа от първия източник/граждански договори/ в размер на 3 хил. лв, от втория - 10 хил. лв, и от третия /наеми/ - 2 хил. лв. От сбора на данъчните основи на трите източника - 15 хил. лв се приспадат съответно 360, 780 или 1140 лв при наличие на условието за данъчно облекчение за дете. В този случай, тъй като годишната данъчна основа попада в последния интервал на данъчната скала, данъчната икономия за ползване на данъчно облекчение е съответно:
- за едно дете - 86.40 лв
- за две деца - 187.20 лв;
- за три и повече деца - 273.60 лв.
При по-ниски доходи данъчният ефект е по-нисък,
защото облекчението попада в интервали с по-нисък пределен данъчен размер. Нещо повече - за лица с доходи под необлагемия данъчен минимум /1560 лв/, липсва какъвто и да било данъчен ефект.
Фактът, че лицата с ниски доходи по същество няма да ползват облекчение за дете до 18 години не следва да буди удивление. Механизмът на данъчното облекчение при прогресивно облагане на личните доходи винаги предполага, че от него се възползват в максимална степен лицата с високи доходи.
Затова облекчението би следвало да се полза от този родител, който е с по-високи доходи.
Облекчението се ползва единствено чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл.41, ал.1 от ЗОДФЛ по постоянен адрес на лицето. За целта към декларацията се подава още един документ:
- писмена декларация от другия родител, че няма да ползва намалението за същата данъчна година. Липсва изискване декларацията да бъде нотариално заверена , както и конкретизация относно съдържанието й."
На този адрес се намират декл. по чл.41 и декларация за ползване на данъчно облекчение за деца, които се подават задължитвлно в комплект:
http://www.taxadmin.minfin.bg/paket.htm
Вкратце нещата стоят така: изчислява се данъчната основа на доходите на единия родител, изваждат се сумите за съответния брой деца и се изчислява дължимия данък. Ако се окаже, че внесения през годината е повече от изчисления дължим, то той ви се възстановява. Може да се окаже, че въпреки приспадането на парите за дете има дължим данък.
Дано съм помогнала!

Иху-аху-тра-ла-ла


Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Спестяване на данъци kati_k   10.01.06 14:06
. * Re: Спестяване на данъци _sv_   10.01.06 14:20
. * Re: Спестяване на данъци rъбa   10.01.06 14:42
. * Re: Спестяване на данъци didi*   10.01.06 15:46
. * Re: Спестяване на данъци tswete   10.01.06 18:43
. * Re: Спестяване на данъци happy_mama   10.01.06 16:28
. * Re: Спестяване на данъци kati_k   11.01.06 10:06
. * Re: Спестяване на данъци mama reni   11.01.06 11:19
. * Re: А в какъв срок? addi   12.01.06 14:21
. * Re: А в какъв срок? happy_mama   12.01.06 14:47
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.