Ето ако мога и аз да помогна с информация:
Във Франция периодът на майчинство е 3 месеца - 45 дни преди раждането и останалите 2 месеца след. Яслите приемат бебета от 3 месеца нагоре и е масова практика да се пращат толкова малки бебета. След 2-3 месеца жената се връща на работа, ако семейството не може да се издържа само от заплатата на мъжа. Друга причина, поради която се връщат толкова скоро е, че почти никоя компания не се наема да им пази местата за по-дълъг период (дори и да не получават никаква заплата през време на майчинството). Животът е устроен така, че повечето семейства все изплащат нещо - жилище, кола, разни заеми, вещи на изплащане и доходът на жената е от съществено значение. Но, мисля, че даването на толкова малки бебета вече се е превърнало и в "култура на живот". Има и майки, които не работят и имат достатъчно средства, но пак водят малките си месечни бебета на ясла, за да имат повече свободно време. Друг също разпространен начин за гледане на деца (но мисля, че е повече за деца на години за детска градина) са бавачките. Но под бавачки се разбира жени, официално регистрирани, за да изпълняват тази дейност, които имат медицински, педагогически и т.н. познания и сертификати. Не е както тук - всеки да го прави частно. Обикновено тези жени се грижат целодневно за 3-4 деца, често в домовете си, където родителите ги водят сутрин. Струва малко по-скъпо от държавните, но казват,че е по-добре. Наскоро гледахме с мъжа ми репортаж за това, че големи компании започват създаването на ясли и градини към техните сгради, т.е. децата да са в непосредствена близост до родителите (едно време и тук беше така май, поне към работата на майка ми имаше детска градина).
Друго нещо за Франция - към всички общини има създадени центрове (наричат се PMI), които са напълно безплатни и в които работят педиатри и консултанти по всякакви въпроси, касаещи майчинството - раждане, възстановяване, отглеждане, хранене, кърмене, социални проблеми и т.н. Те са предназначени най-вече за хора с по-ниски доходи, но всъщност се ползват от огромна част жени. Например, на съседната улица на нашата има такъв център и веднъж ходих, защото исках да го претегля, не бях сигурна колко изсуква. Направиха ни картон и освен, че го претеглиха и премериха, ми дадоха ценни съвети за кърмене, хранене и т.н...отговориха на всички мои въпроси. Излишно е да казвам, че материалните условия в един такъв безплатен център са по-добри от който и да е медицински кабинет в Бг: има кът за игра на децата, места за повиване на бебетата, столчета, дават ти нещо, ако не можеш да си го купиш - памперси и т.н.
По отношение на стимулиране на раждаемостта - има семейно облагане. Когато се ожениш облагаемата стойност се дели на 2, после за първо дете на 2.5, за второ - на 3, а за трето - на 4. Т.е. данъците, които плащаш, се намаляват много чувствително. А ако доходите ти не са много високи като цяло, накрая излиза, че плащаш съвсем малко. При трето дете периодът на майчинство се увеличава - мисля, че е към 5-6 месеца (не съм сигурна в цифрата), а също и единият от родителите има право на дълъг платен отпуск. За всяко дете се изплащат месечни надбавки, които се изчисляват като процент от общия семеен доход..съответно колкото е по-висок, толкова по-малка е сумата, която държавата ти дава. Това се изчислява за всяко семейство. Има и други "стимули", но тези са най-основните, струва ми се.
Иначе моето наблюдение е, че като цяло на семействата и там им е трудно, работи се много, децата са все по градини и ясли, баби рядко ги гледат (не е прието). (записването за градини и ясли е такава лудница, че в големите градове се записваш да чакаш за място още преди бебето да се е родило). Също така си мисля, че е неестествено да отделиш едно бебе на 3-4 месеца от майка му и че нито една държавна грижа каквато и да е тя може да замени майката. Но обществото е така организирано, хората са свикнали и е факт, че Франция е една от страните с висока раждаемост в Западна Европа.
Надявам се да сам била полезна.
Поздрави и успех!!!
|