СТЪПКИ
Момо Капор
web
Не е необходимо да си кой знае колко умно дете (а аз бях изключително бебе), та веднага щом отвориш очи да не се досетиш, че хората вървят изправени на два крака. Обаче на мен ми беше много приятно да си лежа. А и днес съм склонен да твърдя, че лежането е много по-естествена поза на човешкото тяло, отколкото стоенето или ходенето. И така, до третата си година се правех, че нищо не разбирам и че изобщо не забелязвам как моите родители се мъчат да ме изправят и да ме накарат да тръгна. Чудя се защо толкова настояваха за това. Когато ме вдигаха на крака, аз моментално се сгромолясвах и лягах или в най-добрия случай сядях. Като че и тогава усещах, че след време в живота ще имам много по-малка възможност за излежаване, отколкото през детството. Какво ли не правеха нещастниците, само и само да проходя! Изправяха ме и ме оставяха да стоя, а те се отдалечаваха, протягаха ръце към мен и казваха: “Ела, ела при мама и тати!” Само ако знаеха колко са смешни! Клатушках се известно време, като че имам проблеми с вестибулацията и изведнъж сядах. Добре знаех, че щом проходя, край на возенето в количка и носенето на ръце!
Но не щеш ли, на петгодишна възраст, и аз не знам какво ми стана, навярно някаква мистериозна любов към крачещото човечество ме обзе, взех, че проходих! Закрачих доста уверено, което толкова въодушеви горките ми родители, че не можах да превъзмогна изненадата им. Аплодисментите все пак са си аплодисменти! Така се главозамаях от способността си да ходя, че едва се сдържах и май започнах да правя и някакви танцови стъпки. Но, за съжаление, замайването ми трая кратко. Посред едно завъртане, в центъра на стаята, се окопитих, и с ужас осъзнах, че остатъка от живота си трябва да прекарам на крака, като всички смъртни. Но връщане назад нямаше. Тръгнах! Сбогом, сладко излежаване!
А за това пук си искам спецчерпене с нещо морско - щом си морко чедо
    <P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от anaili на 21.05.04 19:07.</em></font></p>
Това е книга за необикновените приключения на малката Момо, която връща на хората ограбеното им време. С помощта на повелителя на земното време майстор Хора и чудната му костенурка Касиопея, Момо се опълчва срещу сивите господа - времекрадците, и успява да избави света от мрачната им власт.
Михаел Енде (1929-1995) е роден в Германия. Учи в Щутгарт и Мюнхен. Първият му голям литературен успех е романът "Джим Копчето" (1961). От 1970 г. писателят живее в Италия, където през 1972 г. завършва книгата "Момо". Тя за кратко време е преведена на повече от двадесет езика, отличена с Немската награда за най-добра детска книга, а освен това е и в листата на Европейската награда за детска книга. През 1979 г. Михаел Енде публикува другия си прочут роман - "Приказка без край".
Мнения за тази книга
Maria <> -Plovdiv
Книга, която големите трябва да четат на малките за лека нощ. Така може би и едните и другите ще си припомнят/научат, кои са наистина истинските неща.
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от anaili на 21.05.04 19:09.</em></font></p>
За това пък и за не знам ккаво да си искам
Дано само да си от Варна  
Редактирано от anaili на 21.05.04 19:15.
|