Категорично трябва да се плаща за свършена работа. $350 са доста добра заработка за 1 ден навсякъде по света, какво остава за България. Трябва да изискваш лекарят доста да се постарае за да ги заработи. Срещни се с тази лекарка, не се доверявай само на препоръки. Разпитай подробно тя какво предлага срещу тази цена. Накарай я да ти опише в най-големи детайли, как ще протече раждането при нея. Трябва да си набележиш критерии – какво искаш и очакваш. Ако останеш с впечатление, че ще получиш тези грижи, които изискваш, тогава спокойно можеш да приемеш. Но не преди поне един обстоен разговор. И никакви пари не трябва да се дават предварително.
Аз лично събрах инфо оттук-оттам и си направих мой birth-plan, който отговаря на това, което искам. Мога да го пейстна за нещо като ориентир, но може да се окаже, че ти държиш на съвсем други неща. Потърси разни сайтове по въпроса. Изясни си критериите. Изобщо не знам този план дали е пълен, или дали е приложим на практика, защото още не съм родила, но това е най-доброто, което мога да направя преди раждането, като нямам никакъв опит. Ей го и моя birth-plan (може да ви се види много смешен, но току виж на някой нещо е полезно):
1. Преди раждането:
1.1. Ако ми изтекат водите предварително, а нямам контракции веднага ли се постъпва в болница, веднага ли се предприема индукция, как се следи за инфекция, вземат ли се специални мерки за предпазване от такава? Искам да се изчака максимално, до настъпване на ‘естествени’ контракции
1.2. Ако преносвам – искам да изчакам максимално дълго, преди да се индуцира
1.3. Какво се прилага за ускоряване на родовата дейност? Простагландини, окситоцин, разкритие на шийката с ръка, друго? Кое какъв ефект има?
1.4. Има ли вероятност да започне отлепяне на плацентата, а аз да го объркам със запушалката? Кога може да изтича някаква кръв и това да не е опасно?
2. В началото на раждането:
2.1. Може ли мъжът да присъства постоянно. Трябва ли да си прави някакви изследвания?
2.2. Какви изследвания аз трябва да нося за болницата?
2.3. Какви прегледи се извършват при постъпването?
2.4. Какво мога да оставя с мен в предродилна – walkman, етс.
2.5. На колко мин, контракции да отида в болницата?
2.6. Лекарят непрекъснато ли ще е с мен? Кои от прегледите ще се правят от сестра? Каква е ролята на доктора в този период? Какви лекарства ще искат да ми дават и защо? Искам всички манипулации да се контролират от лекаря ми.
2.7. Не искам да присъстват студенти.
2.8. Какъв мониторинг ще приложат – има ли опция да съм подвижна и да се разхождам между контракциите? Предпочитам.
2.9. Дава ли се храна и вода. Ако не, бих искала да ми предложат ледена бучка или друго, ако съм жадна.
2.10. Ако разкритието става бавно какво се прилага?
2.11. Кога се слага епидурална? Предпочитам епидурална пред спинална. Ще мога ли да ходя с епидуралната, ако не, кога ще си възвърна чувствителността на краката? Не искам епидурална, ако раждането ще протече относително бързо и нямам силни болки. Да ме информира за очакваната прогноза за продължителността на раждането.
2.12. Може ли да се направи прогноза колко дълго би продължило моето раждане? Кои фактори влияят.
2.13. При transition-a (разкриването от 8-10 см) прави ли се нещо специално? Да ми се покажат трикове за дишане, облекчаващи позиции, при нужда.
2.14. При напъните – ако бебето е добре, искам да се опитвам да напъвам, докато мога, а не да говорим за секцио след 1 час напъни без резултат
2.15. Да ми се предлагат различни позиции за напъване, ако заетата от мен не дава резултат – да си намеря най-удобната
2.16. По принцип искам да се избегне епизотомията, ако е възможно. Обаче ако ще се разкъсам – епизотомия. Как се реже – да реже настрани, а не надолу. Мога ли да си избера типа шев. Само с абсорбиращи конци? При епизотомията слага ли се местна упойка?
2.17. Да ми се прави масаж на перинеума
2.18. Ако трябва бебето да се вади, предпочитам вакуум екстрактор пред форцепс
2.19. Веднага щом излезе бебето, да ми го дадат на корема, ‘да се запознаем’
2.20. По време на раждането искам всяка манипулация да ми се обяснява. Ако трябва да се присъпи към цезарово и не е супер спешно, да ме уведомят и искат съгласие от мен
2.21. Ако се налага цезарово предпочитам със спинална упойка. Не искам да губя съзнание.
2.22. Да се реже хоризонтално, а не вертикално.
2.23. Да не се връзвам, ако се практикува
2.24. Даже и след цезаровото искам да подържа изваденото бебе и да го захраня, колкото може по-скоро
2.25. Да се махне катетъра и конците колкото може по-скоро след раждането.
3. Плацентата – нямам нищо против инжекция за бързото и изхвърляне. Да ми се гарантира, че е изхвърлена цяла.
4. Бебето:
4.1. Нищо против капките антибиотик
4.2. Витамин К-то да ми се обясни
4.3. Всички процедури, които му се правят да ми се обясняват.
4.4. Кога го къпят – може ли верникса сам да се абсорбира
4.5. Искам да е при мен
4.6. За кърменето да ми се оказва всякакво съдействие, защото много държа да го кърмя;
5. Изписване – колкото е възможно по-скоро. Да ми се обяснят възможните рискове при по-ранно изписване.
6. Да ми се обясни какво трябва да правя за бързо възтановяване - трикове и упражнения свиването на матката, укрепване на коремните мускули, заздравяване на перинеума и т.н. Лекарят да продължи да ме посещава и наблюдава и в следродилното отделение.
|