Историята около вдигането на цените повдига и други въпроси:
1. Защо КРС не е информирала обществеността, че е получила предложение за повишаване на цените с над 40%?
Според Закона за далекосъобщенията, БТК трябва да им е дала предложенията си на 1-ви април (нещо като шега:). Ако срокът е спазен, още по-естественият въпрос е:
2. По каква методика са определени тези цени?
Старата методика вече не действа, а нова няма публикувана. Това ще рече, че според БТК един импулс ще струва не 11 стотинки, а примерно 25, и че ще се таксува не на 4 минути, а на всяка минута. И никой не може да ги спре.
3. Защо КРС до този момент не се е възползвала от следното си право: " чл. 218 (3) Комисията може да поиска веднъж на 6 месеца да бъде доказвана разходоориентираността на съгласувани вече цени"?
И не е ли заради това, че БТК все още бе може да представи разходноориентираността на цените си? Т.е. КРС не се възползва от правомощията си, за да защити БТК и увреждайки интересите на потребителите?
4. Защо БТК повишава всичките си най-ползвани тарифи?
Уж се говори за ребалансиране, а се вдигат и месечните наеми, вероятно и тарифите за наети линии, като се намаляват от 40 на 20 импулсите, предоставяни при по-добри условия - т.е. най-пострадали ще са и най-бедните хора?
5. Защо КРС не се интересува какво получават абонатите срещу месечните си такси?
В други страни, срещу тях се получава безплатно свързване с телефоните от същото населено място. След като БТК е фактически монополист, най-естествено е именно регулаторният орган - КРС - да защитава интересите на потребителите.
6. Защо Комисията по търговия и защита на потребителите все още не е реагирала по темата? А Комисията за защита на конкуренцията?
Разбира се, никой в КРС, КЗК или КТЗП няма да отговори на подобни въпроси честно, а ще завъртят плочата на мястото, в което се говори за намаляване на междуградските и международните разговори - все услуги, в които вече има конкуренция. В момента през Интернет от България може да се говори: със САЩ за 1 (един) цент на минута, т.е. с 1/3 по-евтино, отколкото от София в София!, с Англия - за 3,9 цента / минута и т.н.
И от М-во на транспорта и съобщенията няма да дойде отговор: там, оказва се, няма и един специалист, който да каже на Ники Василев, че като намаляваш времетраенето на един импулс от 5 на 4 минути, това е вече само по себе си 20 % увеличаване на цените, а като вдигаш и стойността на самия импулс, тогава увеличението става още по-голямо!
Редактирано от Beни Mapkoвckи на 26.04.04 15:35.
|