Може да е съвпадение или Случайност, но преди малко гледах онази серия на Приятели, където Фийби беше бременна с близнаците на сестра си. И като изохка, че получила контракция, Рейчъл се спусна да приготвя чисти кърпи и да сложи вода да заври, а Моника беше категорична:
-Не можеш да раждаш тук! Не съм дезинфекцирала апартамента откакто Джоуй се изнесе..:)
Та.. всичко, което се опитахме да обясним, беше в случай, че наистина намираш прилика и да не се чудиш очите ли те лъжат..:) че са хранени с едно и също, еднакъв стрес, за всичко а се учили едни от друг.
Но въпросната прилика далеч не е задължителна, за да се уповаваш на нея с цел генерални заключения.
Последвалият въпрос (за влиянието на ембрионалното развитие и пренебрегването на екстремните ситуации) ме кара да мисля, че те интересува повече фенотипната проява, отколкото вътреутробните истории.
След разчитането на човешкия геном ( на когото в зората на молекулярната биология се възлагаха огромни надежди) се разбра , че продължаваме да не знаем цялата истина.
В еукариотните клетки изразяването на гените търпи регулация на рзлични нива и при посттранскрипционните полетата все още се белеят.
Когато в такъв контекст се говори за човешки същества, обикновено звучи атрактивно, но докато принципът на тези процеси продължава на бъде неизвестен при далеч по-устроени видове, е рано да се вълнуваме.
Все едно да пишеш критика за книга, която не си дочел до края.
И за да не решиш, че приключваме темата без ангажименти, подкрепям с няколко думи началото:
Ембрионалното развитие наистина е важно- "първите девет" във физически и псих аспект.
Но златната сред на условията, за които питаш, ми напомня една обява-
Яйца от екологичночисти кокошки, гледани под музиката на Моцарт.:)
Може би има дипломни работи- Наблюдение на Бременна и плод в симфонична среда-но за тях не ми е известно.
Изселдванията, които се правят, са насочени към ексремумите. Защото не са овладяни и защото понякога границата е много лесно преодолима.
(Предписан синтетичен хормон на бременни срещу спонтенен аборт, Половината от децата са с малформации в половата система, някои развиват рак (80 000 от 160 000).)
Отправна точка на ембриолозите е пропускливостта на плацентата:
-вещества, съдърващи се в храните
-патогенни агенти(бактерии, вируси едноклетъчни)
-вещества,съдържащи се в лекарствата
-антитела
и др.
По-новаторски е интересът към клетки, наречени тотипотентни (toti/multi/pluri), способни да дадат всеки тип диференцирана тъкат. Целта е прилагането им при клетъчна терапия (не смесвай с генна), чието популяризиране принадлежи на бъдещето.
Научните изследвания върху човешки ембриони са забранени.
Използват се животни, мишки например (добрата стара бяла мишка:) и индиректно заключенията се прилагат.
Пренаталната диагностика съществува, но то е друго:) То е лечение на човек на ембрионала възраст.
Има едно друго 20-преимплатационна диагностика-
при оплождане ин витро, преди да се импланртира емброн в матката, при риск от генетично заболяване, е разрешено да се "проверят" клетките му.
До скоро.
Здраве и сила!
|