Реших да я вдигна, както казах,
форума се превърна в "търсачка" на песни-има си Гугъл за тая работа.
И според мен си върви към закриване, което ще е много жалко, защото е един от първите такива, с традиции, оформени читатели и т.н., както и хора с мнения по въпросите на фолклора.
На къде вървим , на къде отиваме.
Рагледах първите постинги във Форума отпреди почти 10 години, когато повечето от нас бяха студенти.
Все още нямаше Фолклорни ТВ, и за фолклор си мислеха само професионалистите или "влюбените" в народната традиция.
Сега всяка какичка от Планета запретна кошулата и се появи в Планета Фолклор-пак с изкуствените устни, мигли, грим и прочие, незакопчана кошула, за да и се виждат прелестите, че няма как иначе. Нямам нищо против...
Но кажете, дали новото поколение осъзнава разликите-или за тях това си става чиста монета, а синтезатора народен инструмент?
От една година водя СИП по фолклор в санданска гимназия.
В началото ми се видя трагично и невъзможно, но с много труд децата минаха на различно ниво на мислене. Който е работил с тийнеиджъри-знае за какво става въпрос-нашите тук в Сандански не са по-различни, имайки пред вид, че единствената форма на развлечение в града са 3-те чалга клуба...наред с поредния Син Сити.
Дали музикантите от любимите ти групи- Спиди са виновни, или публиката, която иска, това, което им е на сърцето?
Телевизиите имат голям дял в оформящата се мода сред селските групи (вече го споделих с теб по скайпа). На фестивала в Микрево, баба Аника, която ми е казала, толков апесни в миналото, сега вече пее в хор за 4 гласа, а според диригента им така "напредват в развитието", и "остави ги ти "Леб и вино" с остарялите разбирания". Та баба Аника ревнува групата от Сандански, защото ги било имало в Интернет...!!!
Най-новата мода сред селските групи не е вече ТВ-вече е Интернета, както и да си го представят те. Няма лошо-ние също популяризираме с тази съвременна форма на комуникация и селски групи и себе си.
Но като дойде баткото с камера от незнам си къде си- и им каже, че ще ги снима за интернет-вече са готови на всичко-само и само и тях да ги има.
Същото е и с ТВ.
Ако някой ден ни видите с клип в ТВ-значи са ни платили добре, и ние определяме кое и как. А бабите и дядовците са готови да си сложат синтезатор, само и само "да ги дават по Родината". Ето така става-завистта като човешки порок определя съвременното развитие сред селските групи, които до преди години бяха едно от най-вдъхновяващите преживявания на фолклора.
С цялото това словоизлияние искам да кажа, че трябва да си "будала", за да правиш автентичен фолклор, при условие, че пазара и търсенето определят друго. За да се запази оригинала са необходими повече от идеалисти.
Защото правейки, нещо, което не се продава в 100 000 екземпляра губиш. А кой иска да губи-никой.
Затова скъпи приятели виждаме някой си с родопски песни (макар, че и докато са пяли македонски не съм ги слушала).
Т.е. търсенето определя пазара.
Всички видяха, че при названието "македонски песни" вече никой не припада от кеф по останалите краища на страната, освен преселниците.
И се започна едно търсене, навиране, нагаждане към негово величество ПАЗАРА. Всички, не само селските групи, не само изпълнителите на староградски македонски песни, не само ансамблите...
Върлува кича в момента и неориентираността.
На където духа вятъра-това се прави...
А пък публиката, на където я отдуха вятъра-това клъопа.
Така ще е още дълги години, докато накрая не се завайкаме "Шо стана та не вечераме" (има един лаф тука).
А после ще търсим субсидии за запазване на нещо вече несъществуващо, а мериканците ще ни продават записи от асвалтовите плочи-като те ще ви определят кое е истината.
(Вече се готви подобен проект-очаквайте неговото включване на пазара)
Приятен ден, и дайте поне да дискутираме, а който прави си прави и без това.
www.lebivino.comРедактирано от Eлeнka на 30.10.09 12:40.
|