В световен мащаб назрява голяма криза. Криза, за която никой още не е измислил решение. Липсата на петрол.
Колкото и да вие мъчно, господа офицери от ВВС, петрола вече е напривършване. Керосина ще става все по-малко.
Като оставим на страна военните, които разбират от авиация, но не разбират нищо от стратегически изследвания, България също ще бъде засегната много тежко от липсата на петрол.
От тази гледна точка, ако България реши да се прави на ВВС супер-сила, и реши да прави големи ескадрили, това ще е равнозначно на фалит на държавата. Този фалит ще дойде като студен душ, в следващите 10 години. Това е математически неизбежно, при този ход на развитие.
От друга страна, нарастващото като експонента потребление на петрол от Китай и Индия, и намаляващите количества петрол, ще бъдат предпоставка за доста конфликти.
Почти сигурно е, че ще има още войни. Най-вече локални конфликти, чиято главна цел е овладяване и на последния кладенец с петрол, където и да било по света. За това САЩ залагат на това да строят големи самолетоносачи. Самолетоносачът е оръжие с глобално покритие, можеш да си го местиш където поискаш и да контролираш с него голяма площ.
При това положение, авиацията е гръбнак на бъдещите стратегически мисии на САЩ свързани с петрола.
Но за да имаш голяма авиация, на теб ти трябва много гориво. А него го няма. Така се завърта една спирала, от която няма излизане.
Мястото на България в назряващата световна криза, е много малко, но достатъчно за да бъде дадено предложение за закупуване на много самолети за ВВС, които би трябвало да участват като логистична подкрепа на ВВС САЩ.
При това тези самолети трябва да са напълно съвместими с тези на САЩ и НАТО, за да може Пентагона да контролира мисиите си по целия свят от разстояние.
Извод: Положението на света и България в момента е между чука и наковалнията. Петрола съвсем скоро ще свърши, а назряват времена на конфликти, в които ВВС (които имат нужда от гориво) ще бъдат използвани често.
Къде е изхода от този лабиринт, тази глобална криза, която ще настъпи след 4-5 години?
Изходът ще бъде решен, не от военен, не от генералите с пагоните, не от политик, а от някой учен (физик, химик) или инженер.
В този смисъл, в дългосрочно бъдеще армиите ще стават все по-малки, и ще се залага не на това да имаш чудовищни разходи за въоражение, а чудовищни разходи за развитие на науката, защото тя ще тази която единствена може да реши проблема с недостига на петрол и енергия глобално.
За това, отсега нататък, когато чуеш че някой научен проект е бил спонсориран с 300 милиарда евро бюджет, да не се чудиш защо се дават толкова пари за наука.
Това са двата проекта с най-важен приоритет за САЩ в следващите 50 години:
1. Изследването на генома и развитието на нано-технологиите.
2.Пускането на първата термоядрената електроцентрала в света през 2044 година.
Това са двете най-важни задачи, според Департамента за Енергетика на САЩ. Всички стратегически лаборатории на САЩ, от Оук Ридж, до Лорънс Ливърмор и Лос Аламос работят по това на пълна мобилицазия.
|