Добре де, ти тъп ли си или се правиш на такъв?
Той се вижда кой е тъп, виж си резултата, не схващаш същността а използваш на готовo формула от уйкипедията и се подвеждаш. Ако имаше и малко акъл щеше да се замислиш защо получаваш този резултат: - „0,707 - разликата във времената достига максимум един път и половина“ в този пост:
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=Phisics&Number=1954002421&page=0&view=collapsed&sb=5&vc=1
При огромния гравитационен потенциал в близо до хоризонта на събитията на черна дупка и далечен наблюдател (в случая Земята). Всеки периодичен процес, какъвто е въртенето на двете черни дупки (на излъчването на гравитационни вълни) ще се наблюдава като забавен милиони пъти. (виж графиката най долу на Рис. 8.10.)
И това дето си го написал не е вярно:
Та, на разстояние на което се допират хоризонтите им, центъра на едната се намира на разстояние два пъти по гравитационният радиус от центъра на другата.
Ако заместим това разстояние във формулата за времето, получаваме:
- разликата във времената достига максимум един път и половина.
В ОТО и за конкретния случай гравитационния потенциал не се взема от центъра на черната дупка а от хоризонта на събитията (Радиусът на Шварцшилд или гравитационен радиус ). Но това е бял кахър спрямо другото ти невежество.
Прочете ли това дето ти го дадох,
https://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_time_dilation#Outside_a_non-rotating_sphere
А ти разбра ли какво се казва в това?
(Що не прочете и следващата точка: Important features of gravitational time dilation, можеше и да се досетиш, че си се забатачил.)
t0 is the proper time between events A and B for a slow-ticking observer within the gravitational field,
Превеждаш ли си го? Това е времето на наблюдателя дето е в гравитационното поле, дето му тиктака бавно времето, в нашият случай там дето се вихрят дупките. Схвана ли, или пак ще трябва да го повтарям?
tf is the coordinate time between events A and B for a fast-ticking observer at an arbitrarily large distance from the massive object
Това преведе ли си го? Това е времето на далечният наблюдател на произволна дистанция от полето, там дето полето е пренебрежимо, демек потенциалът е нула. Нашето време е това.
Не те знам какво си превеждал, но явно не си разбрал. Що си съкратил обяснението, това не е цялата му част? А това дето си го пропусна е важното и което не го разбираш.
"(this assumes the fast-ticking observer is using Schwarzschild coordinates , a coordinate system where a clock at infinite distance from the massive sphere would tick at one second per second of coordinate time, while closer clocks would tick at less than that rate),"
Това се отнася за Шварцшилд кординати. (Що не щракна линка за Schwarzschild coordinates , можеше и да се осъзнаеш , че не ти са ясни нещата и си се забатачил. ) Трябваше да ти светне в картунката ако има нещо в нея още като получи този малък резултат (караш ме да те обижда, но тебе бог те е обидил та моето няма никакво значение).
Да ти го кажа и на прост език, та белким схванеш какво ти говоря, скоростта на светлината в различните координатни системи (които разглеждаме в случая) е различна.
-------------------------------------
Разгледай графиката на Рис. 8.10. от книгата на Уильям Дж. Кауфман, тя точно това което не ти е ясно разглежда. (В случая разглежда 10 слънчеви маси, докато при така разглежданото „излъчване“ на гравитационни вълни масата на всяка от черните дупки е над 30 слънчеви маси. А хоризонта на събитията е на около 100 км от центъра. )
http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/klz1455818253a.GIF
А и това да се образоваш.
http://www.mi.ras.ru/noc/13_14/2/lectures.22.04.14.pdf
|