Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:37 24.06.24 
Клубове / Наука / Природни науки / Астрономия Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Готови за разпечатване звездни атласи
Автор Hamcho Hamilton Hamchev (Hammer)
Публикувано10.01.14 21:23  



Печатните звездни атласи са на път да споделят участа на динозаврите. Софтуера разбира се предоставя голяма гъвкавост и възможности, но за някой хора не е заместител на хартиения атлас. Когато планирам наблюдение, аз лично предпочитам да разлиствам истински отпечатан атлас. Дори до телескопа, често ми е по-удобно да ползвам хартиен атлас. А и да си призная, обичам да ги колекционирам - колекцията ми съдържа почти всички звездни атласи, които човек си струва да притежава - от Atlas Coeli Skalante Pleso на Becvar, минавайки през Uranometria и Herald-Bobroff Astroatlas и завършвайки с ESA/ Millennium Star Atlas. Имам дори екзотики от типа на Bonner Durchmusterung на F.W.A. Аrgelander.
За съжаление, с изключение на Uranometria 2000 и SkyAtlas 2000.0 останалите, по-сериозни атласи са излезли от печат и надали ще ги видим някога издадени отново.

За тези които предочитат хартиени звездни карти и атласи обаче има и алтернатива - PDF файлове, компютър и домашен принтер.
Ето няколко такива атласа, на които си струва да се обърне внимание:

The TriAtlas Project - http://www.uv.es/jrtorres/triatlas.html
Този е най-сериозният от безплатните звездни аталаси готови за отпечатване. Съставен е от 3 основни секции - A, B,C и допълнителни P и М. (Допълнителните секции М и Р не се намрат на сайта но могат да бъдат намерени из Интернет чрез Гугъл.
"C" секцията е с най-голям детайл и подробности от всичките - максимална зв. величина е +12.6 и се състои от 571 карти с размер 8.5 на 12 градуса.
"А" секцията е най-"плитка" до 9 зв. величина, но и с най-груб мащаб и служи за откличен указател / индекс към по-"дълбоките" секции.
Тази идея, един атлас композиран от секции с различна дълбочина и мащаб, които покриват цялото небе е взета Herald-Bobroff Astroatlas и е много сполучлива.
Мое лично предпочитание обаче са двете "допълнителни" секции P - Панорамна (идеална отпечатана в A3 format), много подобна, (но по-подробна и с повече звезди) от SkyAtlas2000.0 на Wil Tririon и М (еждина - между В и С секциите - със дълбочината на В секцията до 11.1 зв. величина но с мащаб по-близък до "С" секцията - и е само 218 карти А4). Атласите са векторни и аз отпечатах всички 5 секции във формат А3 за планиране на наблюдения, и М и С секцийте във формат А4 спирално подвързани за ползване край телескопа.
Недостатъка на този атлас е, че на места е ужасно претрупан с прекалено много информация, което го прави малко труден за ползване и дори във А3 човек може да има нужда от лупа за да го разчита. За сметка на това мащаба на "С" секцията е почти 31мм / градус, когато е отпечатан на А3 хартия - единственят аталас с по-голям мащаб, който имам е Millennium Star Atlas - 36mm / градус, но той е 3 тома и почти 1600 странци (да не говорим пък и колко струва в днешно време)
Голямо предимство е че не е задължително човек да отпечата целия атлас, а само до там до където вижда - ако знаеш че няма да правиш наблюдения с деклинация по-южна от -40 градуса - просто отпечатваш по-малко карти.

Toshimi Taki http://www.geocities.jp/toshimi_taki/ - той има 3 атласа в PDF - основен до +6.5м, дълбок до +8.5м и атлас на двойни звезди.
Много по-изчистен е и съотоветно по-малко подробен, но и е по-лесен за ползване и четене от TriAtlas-a. За притежателите на по-малки телескопи, +8.5м аталаса е супер - и е само 150 странци покриващи цялото небе. Отбелязани са към 3000 DSOs вкл. всички Herschel 400 обекти.


Deepsky Hunter http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html Този атлас не е никак лош. Много по-голям детай от този на Taki, но подобно на Taki е редактиран целия на ръка и резултата е отличен почти няма надпси да препокриват обекти (не рядко срещано явление при напълно компютърно генерираните атласи като TriAtlas) - има го в две версии с различна дълбочина и формат. Към него има и много добър каталог на 7000 DSOs вкл. и снимки на всички обекти от каталога на Месие. Каталога може да се отпечата и в А4 формат.

Последният PDF атлас, който ще спомена е на Andrew Johnson - http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1052
Този атлас има дълбочина до 7.25 величина и е подходящ за начинаещи. Щеше да е хубаво ако автора му беше поставил координатни рамки около картите, но дори и в този си вид е напълно използваем за тези, които правят първите стъпки или извършват наблюденията с бинокъл.

Из нет-а има още доста атласи в PDF - тези са по-"завършени" и изпипани, но ако темата е интересна мога да пост-на още линкове или да отговоря на въпроси - включително и по адрес на "купешките" атласи - както споменах имам повечето от известните издадени аталаси и мога да ги коментирам и сравнявам ако някой има определени върпроси.

"Reality is not optional.''

Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Готови за разпечатване звездни атласи Hamcho Hamilton Hamchev   10.01.14 21:23
. * Re: Готови за разпечатване звездни атласи multiplikator   05.04.14 15:12
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.