Според мен при китайците нещата са много неясни. Възможно е понякога да са купили на безценица неоплзотворени остатъци от маркови инструменти, произвеждани в Китай и да изкарат супер евтина партида със същото качество, като на "марковия" инструмент. Обаче като го разпродадат могат да купят абсолютни боклуци, от които да сглобят нещо, което на външен вид да е същото, но да не става за почти нищо. Затова е добре, според мен, ако е китайско - поне да е брандирано с някаква що годе известна марка.
Иначе при съвремените технологии, сравнението на бинокли през деня не е голям критерии - трябва да е много, много зле инструмента, че да се усети разлика. Разбира се, ако се сравняват от професионалист е друго, но за мен е (почти) невъзможно.
За астрономически наблюдения, обаче, разликите много бързо започват да личат. Аз имам един Меаде (произведен в Китай, разбира се) и подобен китайски, на който дори не съм се замислял за марката. Вторият е евтин, с променливо увеличение и т.н. - все предпоставки да е пълен боклук. През деня аз лично разлика не мога да направя между двата. Нощем обаче разликата е огромна - просто стават несравними. Фокус, острота, светлосила, равномерност на зрителното поле - абе какво да ги изброявам - по всички показатели Меадето бие убедително. Първия път като ги сравних двата нощем си помислих, че китайчето, дето не му знам името, е сдало багажа. Но през деня двата отново бяха "еднакви". Искам да поясня, че аз през бинокъл гледам изключително рядко каквото и да е. Опитен наблюдатал вероятно би забелязал разликите безпроблемно и през деня. Но е факт, че всички недостатъци винаги са много по-очевидни, когато човек се опита да докара всички звезди в зрително поле да изглеждат като перфектни точки - тогава боклукът се разконспирира много бързо.
Лично според мен, обаче, е по-добре - особено при ограничен бюджет - начинаещият да почне с нещо сравнително евтино и удобно. Инструментите на Бресер са подходящ пример в това отношение. След известно време наблюдателят сам ще усети, че е дошло време за нов, по-добър инструмент. Поне при мен беше така с телескопите. Започнал съм с "отлични руски инструменти", дето за малко да ме откажат от астрономията въобще, и лека-полека нещата се развиха от самосебе си. В момента съм с приличен апохроматичен рефрактор Меаде, който навремето ми се струваше недостижим - и като качество и като цена. Но след няколко години сякаш започнах да разбирам, че са възожни и по-добри резултати - на значително по висока цена за съжаление.
При всички положение за начинаещи винаги бих препоръчал нещо от класа на Бресер. Ако се хвърлят на много по-евтино рискуват да се разочароват, по-скъпото пък не биха го оценили лесно, а и рискуват да прекалят с "пазенето", което би отнело част от удоволствието. И вече с времето може да се експериментира - и в посока към по-евтино (както ти си пробвал с НИКУЛА и ти е харесало, но си имал вече база за сравнение), а и в посока към по-скъпото (ако бюджетът позволява - разбира се), ако хобито носи достатъчно удоволствие и са нужни нови предизвикателства.
И последно - трябва да сме разумни в очакванията си. Високият клас инструменти имат много предимства, но е неразумно да се очаква, че нещо, което е 10 пъти по-скъпо, ще бъде и 10 пъти по-хубаво. Все пак марката също струва пари, има елемент на ласкаене на егото от притежаването на престижен инструмент от всеизвестна марка и т.н.
А и от един момент нататък подобрение на някой параметър с един процент може да доведе до двойно увеличение на цената. Но трябва да се има предвид, че астрономическото хоби не е евтино и ако си дал 11000 евро за астро-камера някак се очаква да не ти пука особено за 2000 долара за бинокъл. И съответно има много любители (в България не е така - тук са единици за съжаление), които не биха се поколебали да похарчат такива пари за престижен инструмент - и, разбира се, престижните производители им го предлагат.
Най-удачният вариант за сравнение между различни инструменти - много разпространен "на запад" - са няколкодневни сбирки на астрономи любители. Само в такива условия - на един и същ терен, при едни и същи атмосферни условия, по едно и също време, могат да се сравняват сравнително голям брой инструменти. И въпреки, че и при такива директни сравнения пак си остава проблемът с "моето е най-хубаво", все пак може да се получи някаква представа, макар и субективна, представа за предимствата и недостатъците на всеки избор.
|