Фиктивните сили се проявяват в неинерциални системи. В тези системи понятията работа и енергия са по-сложни. Например, енергията дефинирана според определенията в инерциална система, в неинерциална система не се съхранява. Сещаш се, ако имаш съчми в идеално изолирана кутия и ги клатиш, а те си взаимодействат нееластично, то ако свържем една КС неподвижно с с тая кутия, в тази КС енергията в кутията ще расте и съчмите ще се нагряват независимо че стените не допускат обмен с околната среда. Тук разбира се възниква и въпросът какъв е смисълът на понятието идеално изолирана кутия. Искам да кажа че в неинерциалните системи нещата по отношение на много понятия от обикновената физика силно се усложняват.
Вземи най-простият случай на топка, закрепена за въже, която се върти около център. Ако срежеш въжето, тя се освобождава, никакви сили не и действат, никаква работа не се върши върху нея. Сега разгледай какво става от гледна точка на въртящата се система. Преди да срежеш въжето, то е опънато, топката е неподвижна - никаква работа не се върши над нея. След срязването на въжето топката започва да обикаля центъра и да се отдалечава по една спирална орбита с нарастваща линейна скорост. Това криво движение е предизвикано от някаква сила, и се върши някаква работа. Тази сила трябва да е центробежната. В тази КС центробежната сила е съвсем реална, и тя в тази КС ще продължава да върши работа върху топката вечно, и нейната кинетична енергия ще нараства до безкрайност. Един вид, имаме автоматично вечен двигател. Това е доста неестествено ако сравним законите с инерциалните системи. И ако искаме да съхраним някакво приличие по отношение на законите за съхранение, трябва да преработим основните понятия. Изобщо, тези нахвърляни разсъждения са само да покажат че физическите закони в неинерциалните системи са различни от тези които учим в училище и които се отнасят за инерциални системи.
В една реална инерциална система - тази, в която топчето се върти, работа не се върши. Там и няма центробежна сила. Изобщо в инерциална система тези сили ги няма, така че не могат и работа да вършат.
От друга страна, работа и енергия са близки понятия. Работата е разлика между две различни енергетични състояния. А самата величина енергия е зависима от изборът на координатна система дори в инерциалният случай. Например една кола ако се движи в твоята инерциална система, тя притежава някаква кинетична енергия. В друга инерциална система, в която тя е неподвижна обаче тя няма кинетична енергия. А при неинерциалните системи както разказах, нещата стават съвсем драматични :) Затова и физиката се опростява с въвеждане на по-привичните инерциални системи.
вижте бисерите на един физик понеже го притиснах в клуб физика по темата " размисли за гравитацията " и те ме баннаха, щото видяха че не им отървам на зомбовете но от тук ще ги морим паразитите като не можеш да убиеш лисицата в бърлогата и , подмамия да излезе навънка и тогава и тегли куршума
|