|
Тема |
Звезди-реликти |
|
Автор | Swebus (Нерегистриран) | |
Публикувано | 02.11.02 18:27 |
|
|
Здравейте,
В последният брой на Nature, vol. 419,pp. 904-906 (от 31.10.2002) попаднах на една много интересна публикация:
"Група от германски, шведски, австралийски и бразилски учени са открили в Млечния път звезда на възраст 14 млд. години. Спектралният анализ показва че количеството на металите в нея е 200 000 пъти по-малко от това в Слънцето, което я причислява към реликтни звезди от популация 3. За този тип звезди се счита, че могат да са ценен източник на информация за синтезата на химични елементи в ранните етапи на еволюцията на Вселената.
Звездата е каталогирана под номер НЕ0107-5240 и има координати: RA (2000.0) = 01h 09m 29.1 s деклинация -52 градуса 24' 34". Звездата има маса 0.8 Мо, температура на повърхността 5100 +/- 150 К. Авторите са надяват да открият в нашата галактика и други звезди с малка маса, кои са формирани на ранни етапи от еволюцията на Вселената. "
Спомня ли си някой как се изчисляваше проблизителното време на "живот" на звездите? Имам бледи спомени че може да се изведе от диаграмата на Херцшпрунг-Ръсел, но спомените ми са доста бледи. Мисълта ми е че тази звезда не е много по-малка от Слънцето. За негo се счита че ще е в главната последователност общо 10 млд години. Интересно ми е колко дълго можеха да функционират звезди от класове К и М?
|
| |
|
|
|